ارتودنسی و سردرد

ارتودنسی یک علم دندانپزشکی است. ارتودنسی مطالعات، روش ها و تجربیات خاص خود را دارد و متخصصانی دارد که سال ها است آن را مطالعه می کنند، بنابراین یک علم بسیار بزرگ است. بسیاری از مطالعات در مورد ارتودنسی انجام شده است و انواع، شکل ها و قیمت های مختلفی وجود دارد و دارای مزایایی است و ما در این مقالع در مورد همه این موارد و خصوصا ارتودنسی و سردرد بحث خواهیم کرد.

چه موقع بهتر است به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنیم؟

این مورد از یک کودک به کودک دیگر متفاوت است، اما در هر صورت توصیه می شود اولین معاینه را در سن 7 تا 8 سالگی انجام دهید و منتظر جایگزینی تمام دندان های شیری نباشید. در این مرحله متخصص ارتودنسی می تواند مشکلات رشد فک و دندان و تناسب بین آن ها را شناسایی کرده، از برخی از این مشکلات جلوگیری کرده و زمان درمان را بهینه کند. این لزوما به این معنی نیست که همه کودکان در این سن درمان را شروع می کنند، اما پیگیری لازم است.

 ارتودنسی و سردرد

آیا دندان ها می توانند به مرور زمان خود را صاف کنند؟

معمولا این گونه نیست. پس از ده سالگی و آغاز بیست سالگی، روند طبیعی دندان ها به خصوص در فک پایین شروع می شود. به این معنا که احتمال رفع مشکل به طور طبیعی برای دندان هایشان بسیار کم است. علاوه بر اهمیت مراجعه به متخصص ارتودنسی، متخصص ها می گویند که بسیار مهم است که ابتدا مطمئن شوید که به پزشک با تجربه و صلاحیت در این زمینه مراجعه می کنید. مراجعه به یک متخصص ارتودنسی و فک و صورت که دارای مجوز از وزارت بهداشت است بسیار مهم است. علیرغم اینکه هر دندانپزشکی حق کار در همه زمینه های دندانپزشکی از جمله ارتودنسی را دارد، اما طبق قانون وی حق ندارد خود را ارتودنتیست، ارتودنسی یا موارد مشابه بنامد.

 

ارتودنسی پیشگیری

این نوع در کودکان در سن 7 سالگی استفاده می شود و برای جلوگیری از بروز مشکلات دندانی در آینده قبل از بروز آن ها استفاده می شود و یکی از مهم ترین انواع ارتودنسی به حساب می آید زیرا توانایی آن را دارد که در ابتدای مرحله زندگی کودک شکل دندان ها را منظم و زیبا کند. او می تواند در طول زندگی خود دندان های زیبایی بدون مشکل بدست آورد.

 

هزینه ارتودنسی

هزینه بریس های دندانی با توجه به هر نوع متفاوت است. به عنوان مثال، ارتودنسی شفاف گران ترین نوع است. این امر به دلیل زیبایی ظاهری آن است زیرا شفاف است و دیده نمی شود و ارتودنسی ثابت آن را پی در پی دنبال می کند. سپس ارتودنسی پیشگیرانه ارزانترین از همه است؛ بنابراین توصیه می شود به طور کلی در ابتدای زندگی فرد از آن استفاده کنید.

 

معایب ارتودنسی

  1. در مورد ارتودنسی ثابت التهاب لثه کمی بیشتر است.
  2. بیشتر اوقات، قیمت آن گران است.
  3. قادر به مسواک زدن خوب دندان ها در حالی که بریس ها در دهان هستند، نیست. این امر منجر به رسوب مواد غذایی در بین دندان ها می شود و باعث پوسیدگی می شود.
  4. دوره طولانی درمان که گاهی منجر به بی حوصلگی و تلاش برای برداشتن بریس ها می شود
  5. سهل انگاری در تمیز کردن دندان ها در طول دوره ارتودنسی می تواند منجر به زردی دندان شود
  6. اگر هر ماه با پزشک به خوبی وضعیت خود را کنترل نکنید، می تواند مشکلات زیادی را به دنبال داشته باشد؛ مانند افزایش دوره درمان و ظهور مشکلات جدید دندان.

 

چگونه می توان از نقص ارتودنسی جلوگیری کرد؟

  • دهان را با آب ولرم خوب بشویید و بعد از هر وعده غذایی از خمیر دندان نرم و مسواک استفاده کنید.
  • برای جلوگیری از جمع شدن مواد غذایی بین دندان ها، از یک نخ دندان کوچک یا یک مسواک کوچک استفاده کنید.
  • از بستنی و موارد مشابه به دلیل سختی که ممکن است منجر به شکستن تقویم شود، دور شوید.
  • در طول و بعد از درمان به دقت از بهداشت دهان و دندان خود مراقبت کنید تا دندان های او خراب نشوند.

 

دوره مناسب برای ارتودنسی چه مدت است؟

دوره مناسب برای نصب بریس های دندانی در افراد مختلف متفاوت است. با این حال می توان اطمینان داشت که حداقل دوره ای که ارتودنسی می تواند در دهان بیمار باقی بماند حداقل 6 ماه است. پس از آن پزشک تشخیص می دهد که آیا ارتودنسی قابل حذف یا تمدید است؛ اما یکی از مزایای ارتودنسی متحرک این است که بعد از 6 ماه قابل برداشتن است و فقط شب یا ساعت های مورد نظر شما نصب می شود و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

 

انواع ارتودنسی عبارت اند از:

ارتودنسی پیشگیری

این عملی است که باید برای حفظ صحت و کمال ظاهری انسداد در یک زمان خاص از زندگی انجام شود.

ارتودنسی رهگیری

وضعیت دندان در اینجا غیرطبیعی است و به نظر می رسد که یک برنامه کاربردی بد وجود دارد که آغاز شده و هنوز کامل نشده است که با بی نظمی موقعیت های دندان یا گروه صورت دندان در حال توسعه نشان داده می شود.

ارتودنسی اصلاحی

در اینجا یک آسیب شناسی کامل در انسداد فک بالا یا در هر دو وجود دارد. این تجزیه مراحل مال اکلوژن را نشان می دهد. یک مورد ممکن است از مرحله ارزیابی پیشگیرانه به مرحله ارزیابی رهگیری یا اصلاحی تبدیل شود که تأیید می کند موارد ارتودنسی مستقل از خود نیستند و در تشخیص بستگی زیادی به میزان خروج پرونده از انسداد طبیعی و زمان تشخیص و تشخیص پرونده دارد. برای پزشک بسیار مهم است که پیچیدگی جمجمه و صورت را در اسرع وقت تشخیص دهد.

 ارتودنسی و سردرد

ارتودنسی و سردرد

وجود سردرد بعد ازارتودنسی اغلب رایج است. هنگام استفاده از بریس سردرد را تجربه می کنید که اغلب پس از محکم کردن یا تنظیم براکت‌ها درد دارند. اگر سردرد پس از درمان ارتودنسی و برداشتن بریس‌ها باقی ماند، احتمالا منبع سر درد ارتودنسی نیست. در چنین مواردی ممکن است لازم باشد که برای درمان به یک پزشک عمومی مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: