ارتودنسی تیکه ای

برای داشتن لبخندی جذاب، باید دندانهایی داشته باشید که به درستی در یک راستا قرار گرفته باشند و از نظر سلامتی هیچ مشکلی نداشته باشند و موارد دیگر، اگر از مشکلاتی مانند: کج بودن دندان ها یا نامنظم بودن یا تغییر شکل فک رنج می برید، خوشبختانه با مراجعه به ارتودنتیست یا جراحی ارتودنسی و انجام ارتودنسی تیکه ای می توانید از شر بیشتر این مشکلات خلاص شوید.

 

بریس ها چگونه کار می کنند؟

برخی تصور می کنند که استفاده از بریس محدود به کودکان است اما در واقع شما می توانید از بریس در تمام سنین استفاده کنید و نتایج مطلوبی را بدست آورید.

 1. ایده ارتودنسی مبتنی بر بهره برداری از توانایی طبیعی بدن در سازماندهی مجدد و تجدید بافت ها و سلول های خود است.
 2. ارتودنسی با حداقل فشار مداوم بر روی دندانها در طول دوره درمان، استخوانها و دندانها را ترغیب می کند تا به موقعیتهای بهتر نزدیک به شکل طبیعی خود بروند.
 3. علاوه بر بدست آوردن ظاهری جذاب دلایل زیادی برای استفاده از بریس وجود دارد که مهمترین آنها کمک به گاز گرفتن و جویدن بهتر و راحت غذا و حتی صحبت واضح تر است.
 4. دندانها به درستی تراز می شوند. آنها به راحتی تمیز می شوند و همچنین از شر مواد زائد مواد غذایی، که دندانهای شما را دچار پوسیدگی دندان، مشکلات لثه و بوی بد دهان میکند محافظت می کند.

ارتودنسی تیکه ای

چه زمانی دندان ها باید صاف شوند؟

 • استفاده از ارتودنسی در سنین پایین نتایج سریع تری را به همراه دارد. دلیل آن این است که بدن در آن زمان هنوز در مرحله رشد است و سلول ها هنوز در تجدید مداوم هستند. با این وجود، باید بدانیم که دندان های سالم در هر سنی قابل جابجایی و تغییر ساختار هستند. تنها چیزی که باقی مانده این است که ممکن است نتایج اندکی به تأخیر بیفتد و طول درمان با توجه به هر مورد و پیچیدگی آن متفاوت است.
 • در اینجا لازم به ذکر است که اهمیت معاینه دندانپزشک از سنین جوانی به منظور انجام معاینات دوره ای که در صورت بروز مشکلات مربوط به شکل دندان در سنین پایین نشان می دهد، برای تسهیل در حل موارد پیچیده مانند مشکلات بسته شدن خوب دهان یا شلوغی دندان ها به دلیل کوچک بودن فک، عدم تطابق فک ها یا برجستگی بیش از حد دندان ها قدامی که ممکن است بسیاری از مشکلات روانی را برای کودک ایجاد کند.
 • همچنین، کشف این مشکلات در سنین جوانی به پزشک این امکان را می دهد تا گزینه های درمانی گسترده تری (مانند استفاده از برخی دستگاه های خاص) را در آنچه تحت عنوان درمان ارتودنسی مداخله ای شناخته می شود، ایجاد کند که از پیشرفت مشکل به درجه پیچیده تری جلوگیری می کند.

 

علت لکه دار شدن دندان

ایجاد برخی از عادت های بد در کودکان آسان خیلی زود رخ میدهد، اما باید مراقب باشید وقتی که این عادت ها باعث بروز مشکلات واقعی در ظاهر و سلامت دندان ها می شوند، که این امر بر اعتماد به نفس کودک و احساس عدم حضور او در کنار همکلاسیای خود تأثیر می گذارد. از جمله این عادات عبارتند از:

 • مکیدن انگشت: این عادت در کودکان طبیعی است و به احتمال زیاد در سنین 2 تا 4 سالگی از بین می رود. اما در صورت ادامه بیش از آن، ممکن است فشاری که توسط انگشت به دندانهای جلویی و فک بالا وارد می شود منجر به حرکت دندان ها شده و آنها را به جلو سوق دهد و ممکن است تغییر شکل در استخوان فک ایجاد شود. که ممکن است مانع توانایی صحبت کردن او شود.
 • فشار دادن دندان ها با زبان: عواقب این عادت مانند عادت مکیدن انگشتان است. از آنجا که فشار از زبان باعث می شود دندانها کج شوند.
 • تنفس دهانی: باز نگه داشتن دهان برای تنفس یک الگوی ناسالم است و مطالعات این عادت را با برخی تغییرات در عملکردهای عضلانی زبان و صورت مرتبط می دانند. که ممکن است روی رشد طبیعی فکها تأثیر منفی بگذارد.

ممکن است گاهی اوقات مشاهده چنین عاداتی دشوار باشد، بنابراین ما باید به چنین مواردی به ویژه در بین فرزندان خود توجه بیشتری داشته باشیم. این امر ضرورت انجام معاینه منظم دندانپزشکی در متخصصان را برای سهولت حل این مشکلات در سنین پایین تأیید می کند، زیرا کلیه کودکان بالای 9 سال باید از نظر ارتودنسی تحت بررسی کامل قرار گیرند.

ارتودنسی تیکه ای

انواع ارتودنسی

ارتودنسی  دارای انواع مختلفی است، که ارتودنسی ثابت و متحرک دو نوع آن است ، وقتی برای تعیین نوع بریس مناسب برای شرایط خود به دندانپزشک مراجعه می کنید، پزشک با انجام برخی از عکسبرداری ها مانند اشعه  ایکس دندانها و فک شما رو بررسی میکند. همچنین ممکن است پزشک گاهی اوقات برای پیدا کردن مشکلات دندانی به استریوسکوپی متوسل شود. این به روشن شدن مشکل، تشخیص دقیق و انتخاب مناسب ترین برنامه درمانی کمک می کند.

 •  بریسهای ثابت شامل قسمتهای فلزی هستند که از طریق سیم فلزی به دندانها متصل می شوند. این نوع تا پایان دوره درمان برداشته نمی شود و برای درمان مشکلات پیچیده دندان استفاده می شود.
 •  ارتودنسی متحرک را  می توان در صورت نیاز برداشت و دوباره نصب کرد  و باید حداکثر 22 ساعت مداوم در روز نصب شود تا بهترین نتیجه برای صاف شدن دندانهای شما حاصل شود و این نوع اغلب در درمان مشکلات خفیف تا متوسط ​​دندان استفاده می شود.

 

انواع بریس های ثابت

چهار نوع اصلی ارتودنسی ثابت وجود دارد:

بریس فلزی

این نوه بریس از نوع بریس های سنتی است. این نوع بریس ها شناخته شده ترین و پرکاربردترین نوع ارتودنسی ثابت است. این نوع بریس شامل نوارهای فلزی است که در پشت روی دندانهای آسیاب پیچیده میشود و قطعات کوچک فلزی است که به سطوح جلوی دندان می چسبند. یک سیم فلزی انعطاف پذیر از این قطعات عبور کرده و برای کشیدن و جذب دندان ها به موقعیت دلخواه کار می کند. این سیم منحنی با نوارهای لاستیکی ، گره های فلزی یا انواع دیگر گیرنده ها به قطعات متصل می شود.

بشتر بخوانید :