با پیشرفت علم و تکنولوژی دندانپزشکی و ارتودنسی تحولات جدید بازار را تحت تأثیر قرار داده و در حال پیشرفت است. این بدان معنی است که بیماران می‌توانند از مزایای فن‌آوری‌های پیشرفته‌تر که روش‌های سریع‌تر و ایمن‌تری را ارائه می‌دهند و نتایج بهتری برای صاف کردن دندان‌ها دارند، بهره‌مند شوند.

فناوری‌ها، ابزارها و نرم‌افزارها به‌طور مداوم در حال بهبود و تکمیل به بهترین شکل ممکن هستند.

ارتودنسی جدید

تحولات ارتودنسی

بریس ها همیشه بهترین روش برای اصلاح دندان‌های کج هستند. ثابت‌شده است که آن‌ها حتی در شدیدترین موارد درمان نیز به‌خوبی کار می‌کنند.  هدف بریس ها آن است که دندان ها را با سرعت کم به موقعیت نهایی که توسط متخصص ارتودنسی شما تعیین می‌شود، منتقل می‌کنند.

به‌طور سنتی، بریس ها به دلیل هزینه و دوام از فلز ساخته می‌شدند. اتفاقاً این باعث شد که آن‌ها سنگین باشند؛ خوردن، آشامیدن و خوابیدن همه با استفاده از بریس برای فرد بیمار سخت بوده است، لازم به ذکر است که آن‌ها می‌توانند اعتمادبه‌نفس و زندگی اجتماعی و شغلی فرد را تحت تأثیر قرار دهند.

در طول دهه‌ها، بریس ها چندین بار تغییر کرده‌اند. باور کنید یا نکنید، آن‌ها زمانی از طلا ساخته‌شده بودند این درنهایت منجر به بریس های سرامیکی شد که هم‌اکنون نیز بسیار محبوب هستند و از دور کمتر به چشم می‌آیند.

ارتودنسی جدید، سرامیکی

آخرین تحول‌هایی که ارتودنسی به وجود آمده است

اسکنر iTero Element

اسکنر iTero Element پیشرفته‌ترین اسکنر موجود در بازار امروز است. اسکنر iTero Element  این امکان را برای متخصصان دندانپزشکی فراهم می‌کند که بینش بی‌سابقه‌ای در مورد سلامت دهان و دندان بیمار داشته و در مورد گزینه‌های درمان به‌صراحت بحث کنند.

بیماران این اسکنر را دوست دارند زیرا یک تجربه عالی را برای آن‌ها فراهم می‌کند و به آن‌ها امکان می‌دهد ازلحاظ بصری مسائل دهانی خود را ببینند و بفهمد.

اسکنر iTero Element  یک پیشرفت جالب در ارتودنسی است. قبل از هرگونه تعهد، اینکه بتوانید دقیقاً ببینید که نتیجه نهایی درمان شما دقیقاً چه خواهد بود، عدم اطمینان را برطرف می‌کند. این منبعی برای کمک به بیماران در تصمیم‌گیری‌های اساسی در مورد سلامتی است که بر روی دندان‌ها، لثه‌ها، فک و سلامت کلی آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

اسکنر iTero Element

از ویژگی‌ها و مزایای اسکنر iTero Element  می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • 20 برابر سریع‌تر از مدل قبلی و می‌تواند 6000 فریم در ثانیه را ضبط کند.
  • TimeLapse Technology برای یادداشت‌برداری و مرور تاریخچه دهان بیمار.
  • شبیه‌ساز نتیجه برای تجسم نتایج درمان با بریس های اینویزلاین.
  • تجسم سه‌بعدی
  • اسکن رنگی

این اسکنری است که متخصص ارتودنسی یا دندان‌پزشک شما از آن استفاده می‌کند.

تصویربرداری 3 بعدی

اشعه ایکس نقشی اساسی در کمک به دندان‌پزشک یا متخصص ارتودنسی دارد که می‌تواند تشخیص دهد چه مسائلی دردهان بیمار ممکن است وجود داشته باشد و چه درمانی می‌تواند بهترین راه‌حل را ارائه دهد. باوجود اهمیت این مسائل برای بیمار و دندان‌پزشک، اشعه ایکس دندانپزشکی تا حدودی محدودکننده بود. در اصل تصاویر به‌دست‌آمده از اشعه ایکس دوبعدی مانند عکس‌های معمولی بودند و مانند عکس‌ها می‌توانستند نامشخص باشند و فقط یک زاویه را ارائه می‌دادند.

یکی از جدیدترین پیشرفت‌های ارتودنسی، تصویربرداری 3 بعدی با استفاده از توموگرافی کامپیوتری پرتو مخروطی (CBCT) است .

CBCT به ارتودنتیست‌ها اجازه می‌دهد تصاویر دقیق سه‌بعدی از دندان‌ها، جمجمه، فک و ساختار استخوان دهان بیمار را مشاهده کنند. نتیجه یک تشخیص دقیق‌تر، توانایی تعیین دقیق مسائل خاص دهانی و تدوین یک برنامه درمانی با ابهام کمتر است.

نرم‌افزار طراحی لبخند 

نرم‌افزاری که اغلب به‌عنوان یک منبع حیاتی برای متخصصان ارتودنسی نادیده گرفته می‌شود. نرم‌افزار به ساده‌سازی فرایندها، مدیریت قسمت‌های مختلف یک عمل کمک می‌کند و بهترین لبخند زیبا را برای بیماران تنظیم می‌کند.

نرم‌افزار طراحی لبخند تصاویر و قابلیت‌های برنامه‌ریزی 3 بعدی را با برداشت‌های دندان ترکیب می‌کند تا لبخندهای مختلفی را که بیمار می‌تواند بر اساس آنچه برای درمان انتخاب می‌کند، به او نشان دهد. اساساً این برنامه‌های نرم‌افزاری لبخندها را شبیه‌سازی می‌کنند و یک طرح سفارشی ایجاد می‌کنند

نرم‌افزار طراحی لبخند

چندین گزینه وجود دارد:

  • طراحی لبخند Romexis
  • طراحی لبخند دیجیتال

این برنامه‌های نرم‌افزاری باید توسط کلینیک‌ها مورداستفاده قرار گیرد تا حدس و گمان را از روش‌های اصلاحی یا زیبایی حذف کند.

OrthoPulse

OrthoPulse  یک دستگاه پیشرفته است که مقادیر کمی از انرژی نزدیک به نور مادون‌قرمز را به کار می‌گیرد. این باعث تحریک استخوان اطراف می‌شود و دندان‌ها را قادر می‌سازد تا حرکت کنند، درنتیجه مدت‌زمان درمان افراد دارای بریس یا تراز بند کوتاه‌تر می‌شود.

OrthoPulse یک سیستم خوددرمانی است که جلسات آن فقط 10 دقیقه در روز طول می‌کشد. این علم مبتنی بر فناوری بالینی و اثبات‌شده بالینی است که برای دهه‌ها مورداستفاده بوده است. برای انجام OrthoPulse نیازی نیست حتی برنامه خود راکمی تغییر دهید. شما می‌توانید هنگام استراحت در خانه، درمان‌ها را انجام دهید. 

OrthoPulse

بیشتر بخوانید :

چگونه ارتودنسی دندان اقساطی داشته باشیم ؟