اگر شما هم می خواهید که با ارتودنسی جلو بودن فک پایین آشنا شوید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

ارتودنسی جلو بودن فک پایین

ارتودنسی یکی از رشته ها با بازارکار پردرآمد در دندانپزشکی می باشد که هدف آن شامل منظم شدن دندان ها، درست شدن مسیر رشد فک و جایگاه صحیح دندان ها در یک ردیف می باشد. جلو بودن فک پایین معضل ده درصد از افراد جامعه می باشد که شدت آن در بین افراد متفاوت است. درمان این مشکل بر اساس میزان جلوآمدگی می تواند متفاوت باشد. بعضی افراد نیاز به عمل جراحی فک دارند و بعضی دیگر به ارتودنسی به حل مشکل می پردازند.

در این مقاله قصد داریم به ارتودنسی جلو بودن فک اشاره نماییم و به موارد زیر خواهیم پرداخت.

 1. جلو بودن فک پایین
 2. مشکلات جلو بودن فک پایین
 3. علت جلو بودن فک پایین
 4. علت جلو بودن فک پایین
 5. علت های درمانی جلو بودن فک پایین
 6. درمان جلو بودن فک پایین
 7. حرکات تمرینی ماهیچه های فک
 8. زمان ارتودنسی جلو بودن فک پایین
 9. هزینه ارتودنسی جلو بودن فک پایین

جلو بودن فک پایین

جلو بودن فک پایین که در اصطلاح آندربایت گفته می شود، زمانی اتفاق می افتد که فک پایین جلوتر از فک بالا قرار گیرد و دو فک باهم تناسب نداشته باشند. این جلوآمدگی ممکن است شدید و یا خفیف باشد که حتی قابل شناسایی نباشد. این اتفاق از دوران کودکی شروع شده و تا حدود17-18 سالگی ادامه خواهد داشت. اگر در سنین خردسالی جلوآمدن فک پایین قابل مشاهده باشد در سال های آتی این وضعیت بدتر می شود.

اگر فک دارای انحراف باشد نیازمند حضور جراح در کنار متخصص ارتودنسی می باشد که نیاز به مقداری جراحی در کنار ارتودنسی می باشد. البته عمل فک به تنهایی و بدون ارتودنسی انجام نمی شود.

مشکلات جلو بودن فک پایین

 • از بین رفتن لثه
 • آسیب دیدن و پوسیدن دندان ها
 • مشکل در هضم صحیح غذا
 • اختلال در زیبایی صورت
 • درد در ناحیه فک و دهان

علت جلو بودن فک پایین

ارتودنسی جلو بودن فک پایین

ارتودنسی جلو بودن فک پایین

در حالت معمول فک ها بالا و پایین باید دقیق بر روی هم قرار گیرند اما در ناهنجاری جلو بودن فک پایین این عمل اتفاق نمی افتد.

اما علت جلو بودن فک پایین درگیر عوامل مختلفی است که به آن اشاره می کنیم:

 • وراثت:

اگر در خانواده خود یک نفر دچار چنین مشکلی می باشد بدانید که این عارضه به شما به صورت ارثی منتقل گشته است. عده زیادی از افراد این بیماری را از زمان تولد و کودکی با خود به همراه داشته اند که اصولا مشکلات متعددی را برای خود به همراه می آورد.

 • محیط

 • _عادت های اشتباه خردسالی:

در زمان کودکی برخی از فعالیت ها در رشد کودکان اختلال ایجاد می کند که از جمله این موارد استفاده بیش از حد کودک از شیشه شیر و پستانک می باشد که منجرب به جلو آمدن فک پایین کودک در بزرگسالی می شود.

 • _تومورها:

افرادی که با تومورهای استخوان دست و پنجه نرم می کنند، ممکن است دچار این گونه از مشکلات بشوند.

 • _ضربه به فک:

ضربه شدید به صورت، که معمولا در سوانح رانندگی اتفاق می افتد از رایج ترین عوامل تاثیرگذار بر ناهنجاری جلوآمدن فک پایین می باشد. گرچه بیشتر موارد با عمل جراحی درمان می گردد اما هرگز دو فک به حالت اولیه خود بازنمی گردد.

علت های درمانی جلو بودن فک پایین

 • اساسی ترین عامل برای درمان فک، بحث زیبایی افراد به ویژه کودکان می باشد. داشتن چهره زیبا و تمسخر از سوی افراد باعث از دست دادن اعتماد به نفس در افراد می شود. که این مورد در کودکان به شدت مشهود است.
 • عامل دوم که فرد را ملزم به درمان می نماید عدم تنفس راحت در هنگام خوابیدن می باشد. افرادی که دچار این نوع ناهنجاری هستند معمولا خواب های همراه با خروپف انجام می دهد که این عامل در تنگی نفس افراد سهم بسزایی دارد.

درمان جلو بودن فک پایین

ارتودنسی جلو بودن فک پایین

ارتودنسی جلو بودن فک پایین

افرادی که به این عارضه مبتلا هستند باید به سرعت به درمان فک خود بپردازند. روش های مختلفی برای درمان استفاده می شود که یکی از آن ها عقب کشیدن فک پایین با ارتودنسی می باشد. ولی بعضی از بیماران باید فک خود را با توجه به عکس برداری های انجام شده، عمل نمایند.

ارتودنسی جلو بودن فک پایین فقط بر روی کودکان و خردسالان در حال رشد انجام می شود و بزرگسالان معمولا باید از جراحی جهت عقب کشیدن فک استفاده نمایند. در ارتودنسی برای عقب کشیدن فک کودکان از ماسک های که بر روی فک و صورت کودکان نصب می شود و مانع از رشد بیشتر فک در قسمت پایینی می شود. اگر فشردگی دندان ها مانع انجام فرایند ارتودنسی شود نیاز به کشیدن تعدادی دندان می باشند.

حرکات تمرینی ماهیچه های فک

حرکات تمرینی که در کنار ارتودنسی فک پایین ماهیچه های فک را تحت فشار قرار می دهد:

 1. تا آنجا که می توانید دهان خود را باز کرده و ببندید.
 2. فک پایین خود را تا جایی که جا دارد به سمت جلو ببرید و بجای خود بازگردانید.
 3. فک پایین خود را تا جایی که جا دارد به سمت راست ببرید و به وسط بازگردانید و سپس همین تمرین را برای سمت چپ انجام دهید. در این حرکات تمرینی دندان ها نباید با هم تماس داشته باشند.
 4. هنگام باز کردن دهان دو دست خود را در زیر چانه قرار دهید.
 5. زمانی که قصد دارید فک پایین را به طرف جلو ببرید، انگشت خود را بر روی چانه بذارید.
 6. زمانی که می خواهید فک پایین را به طرفین راست و چپ ببرید دو انگشت خود را بر روی چانه بگذارید.

زمان ارتودنسی جلو بودن فک پایین

ارتودنسی جلو بودن فک پایین

ارتودنسی جلو بودن فک پایین

بهترین زمان برای ارتودنسی جلو بودن فک پایین قبل از پایان رشد جسمی افراد می باشد. این سن برای آقایان حدودا در 19 سالگی و برای خانم ها در 18 سالگی رخ می دهد. که اگر قصد ارتودنسی دارند باید هرچه سریع تر اقدام نمایند زیرا باید جلو رشد بیش از حد فک گرفته شود. بهترین زمان انجام این نوع از درمان در سن هفت سالگی می باشد. البته نتایج موفقیت آمیز در سنین دوازده سالگی مشاهده شده است.

هزینه ارتودنسی جلو بودن فک پایین

قطعا هزینه درمان به میزان عارضه، مدت زمان درمان، تخصص دندان پزشک بستگی دارد. اما اگر فک نیاز به جراحی داشته باشد بیمار باید هزینه بیشتری پرداخت نماید.