ارتودنسی دندان یکی از تخصص‌های مربوط به رشته دندانپزشکی است که تمرکز آن بر تشخیص و درمان ناهنجاری‌های دندان‌ها و اجزای مرتبط با آن در صورت می‌باشد. ارتودنسی یکی از چندین شاخه‌ی تخصصی در رشته دندانپزشکی است که به طور اختصاصی با تشخیص و درمان ناهم ردیفی دندان‌ها و بی‌نظمی اجزای ناحیه فک سر, و کار دارد.

مزایای روش ارتودنسی دندان

ردیف و مرتب بودن دندان‌ها، مزایای بسیار زیادی به همراه دارد که از آن جمله می‌توان به امکان تمیز کردن راحت‌تر دندان‌ها، ارتقای بهداشت دهان و دندان، تکلم واضح و رسا و داشتن لبخند زیباتر اشاره کرد.

نتایج استفاده از روش‌های ارتودنسی می‌تواند برای هر فرد بسیار چشمگیر و قابل توجه باشد. لبخندهای زیبا، بهبود سلامت دهان و دندان و افزایش کیفیت زندگی برای اغلب افراد در هر سن و سالی، از مزایای استفاده از روش ارتودنسی می‌باشد. علاوه بر آن، می‌تواند نتایج بیشتر و تأثیرگذارتری هم داشته باشد که به هماهنگی و تعامل مناسب میان ما و شما در زمینه اقدامات مراقبت از ارتودنسی ثابت و بهداشت دهان و دندان بستگی خواهد داشت.

مشکلاتی که با ارتودنسی دندان برطرف می‌شود

مشکلاتی از قبیل جلو بودن فک بالایی، جلو بودن فک پایینی، شلوغی دندان‌ها، کج بودن دندان‌ها و یا هم ردیف نبودن آرواره‌ها می‌تواند در هر شخصی باعث ایجاد مشکلاتی در خوردن یا تکلم شود. در چنین مواردی توصیه می‌شود که با استفاده از روش‌های ارتودنسی، موقعیت دندان‌ها به تدریج تغییر داده شود تا به حالت صاف و ردیف در بیاید. از ارتودنسی می‌‌توان برای اهداف زیبایی در مورد اشخاصی که دوست دارند لبخند زیباتری داشته باشند، نیز استفاده کرد.

ارتودنسی یک روش درمانی بسیار کارآمد و مؤثر است که می‌تواند برای اهداف زیر مورد استفاده قرار گیرد:

 • درمان فاصله‌دار بودن دندان
 • اصلاح وضعیت فک و دندان‌ها جهت اطمینان از ردیف بودن و موقعیت درست آنها
 • صاف کردن دندان‌های کج
 • بهبود عملکرد دهان (مانند قابليت جويدن غذا و تکلم)
 • رفع مشکل عقب و جلو بودن فک‌ها

گروه هایی که به ارتودنسی نیاز دارند

اگر بنا به تشخیص بهترین متخصص ارتودنسی، افراد در یکی از گروه های زیر قرار گرفته باشند، ممکن است ملزم به انجام ارتودنسی باشند. این گروه ها عبارت است از:

 • اوربایت (Overbite)، از مشکلات ارثی فک بوده و می تواند به دلیل بد شکل شدن فک هم به وجود بیاید. در این گروه از افراد فک بالایی بیشتر از حد استاندارد از فک پایینی جلوتر است.
 • آندربایت Under bite، در این گروه از افراد دندان های ردیف پایین جلوتر از دندان های ردیف بالایی قرار دارد و ردیف بالا بیش از حد عقب است.
 • کراس بایت (Cross bite)، در این گروه از افراد هنگام جویدن، دندان های بالا از جهت سمت عرضی به درستی روی دندان های پایین قرار نمی گیرد.
 • اپن بایت (Open bite)، در این گروه از افراد ناحیه جلو، عقب یا کناره ها بین دو فک باز است.
 • Misplaced midline یا خط میانی نابجا، در این گروه از افراد زمانی که خط میانی دندان های بالایی با خط میانی دندان های پایینی در یک راستا قرار نمی گیرند.
 • Spacing یا فاصله، در این گروه از افراد ممکن است به دلایلی مثل از دست دادن یک یا چندین دندان یا رشد ناقص وحتی عدم رشد بین دندان ها فاصله ایجاد شود.
 • Crowding یا شلوغی دندان، در این گروه از افراد دندان های زیادی بیش از حد نرمال در یک ردیف از دندان قرار می گیرد که باعث می شود دندان ها روی همدیگر قرار داشته باشند.

انواع روش‌های ارتودنسی دندان

ارتودنسی یکی از عرصه‌های کاربرد تکنولوژی‌های پیشرفته به شمار می‌آید که توانسته است راهکارهای جامع و متعددی برای درمان ناهنجاری‌های دهان و دندان و مشکلات زیبایی ارائه کند.

هنگامی که یک عارضه دهان و دندان یا زیبایی در یک بیمار تشخیص داده شد، روش‌های ارتودنسی متعددی برای درمان آن وجود دارد. هزینه بسته به میزان مشکل و نوع نیز متفاوت است.

در ادامه مروری بر بعضی از رایج‌ترین روش‌ ها خواهیم داشت:

تشخیص روش ارتودنسی دندان

مشکلات ارتودنسی که در اثر عوامل ژنتیکی یا محیطی به وجود آمده‌اند باید حتماً قبل از شروع درمان، به درستی تشخیص داده شوند. دندانپزشکان می‌توانند با بررسی سوابق دندانپزشکی بیمار و تهیه یک مدل پلاستیکی از دندان‌های او و یا گرفتن عکس اشعه ایکس از دندان‌ها، تشخیص دهند که آیا بیمار نیاز به استفاده از ارتودنسی دارد یا خیر. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که شما به ارتودنسی نیاز دارید، شما را به یک متخصص ارتودنسی ارجاع می‌دهد تا یک برنامه درمانی که به بهترین شکل نیاز شما را برآورده کند، برایتان تهیه نماید. تشخیص مناسب مشکلات شما می‌تواند مستلزم استفاده از عکس‌های اشعه ایکس و تهیه قالب‌های دندانی باشد. این اقدامات به دندانپزشک کمک می‌کند تا تصمیمات آگاهانه‌تری در مورد روش درمانی مورد نیاز شما اتخاذ کند.

ارتودنسی چیست

فواید ارتودنسی

انجام ارتودنسی، علاوه بر نقشی که در جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها ایفا می‌کند، دارای فواید و مزایای زیر می‌باشد:

 •  با اصلاح وضعیت دندان‌ها و ایجاد تغییری مثبت در ظاهرتان، باعث می‌شود اعتمادبه‌نفس شما افزایش یابد. این اصلاح وضعیت ظاهری باعث می‌شود روابط اجتماعی شما به میزان چشمگیری افزایش یابد.
 •  باعث بهبود عملکرد دندان‌های شما، در انجام عمل جویدن، می‌شود.
 •  باعث جلوگیری از بیمار شدن دندان‌ها می‌شود.

هزینه درمان ارتودنسی چقدر است؟

هزینه ارتودنسی ، بسته به نوع براکت های انتخابی و شدت مشکلات دهان و دندان شما، متفاوت خواهد بود. به طور کلی ارتودنسی با براکت های فلزی ارزان ترین و مطمئن ترین روش می باشد. در این بین انجام آن توسط الاینرهای شفاف، بیشترین هزینه را به شما تحمیل خواهد کرد.