ارتودنسی زودبازده روشی برای صاف و مرتب کردن دندان هاست. از این ارتودنسی برای اصلاح مشکلات دندان و بایت استفاده می شود. این روش درمانی، بیشتر برای داشتن لبخند زیباتر کاربرد دارد. افرادی که مبتلا به اکلوژن هستند از این روش نوین استفاده می کنند. ارتودنسی زودبازده از جمله ارتودنسی های سریع و ترکیبی از ارتودنسی و کامپوزیت ونیر است.

کسانی کاندیدای مناسبی برای این درمان هستند که مشکلات خفیف مثل دندان های کج و با بد رنگ دارند. این درمان در یک یا چند جلسه انجام می شود و برای کسانی مناسب است که وقت زیادی برای انجام ارتودنسی بلندمدت ندارند.

ارتودنسی زودبازده-1

ارتودنسی زود بازده چیست؟

نامرتبی دندان ها و به هم ریختگی آن ها باعث نگرانی همه افراد می شود و اعتماد به نفس را کاهش می دهد. برای برطرف کردن مشکلات جزئی، راه و روش های زیادی برای بزرگسالان وجود دارد. وقتی کجی دندان ها جزئی باشد و یا فاصله زیادی بین آن ها وجود ندارد، می توان از کامپوزیت ونیر یا لمینت برای رفع این مشکل کمک گرفت.

با انجام این روش می توان سبب متقارن شدن طرح لبخند شد. با کمک این روش ها دیگر لازم نیست از سیم کشی دندان ها استفاده شود. ارتودنسی زودبازده کمک خواهد کرد تا مشکلات خفیف دندان به سرعت برطرف شود.

مراحل ارتودنسی زودبازده

این ارتودنسی نیز همانند سایر ارتودنسی ها، نیازمند طی مراحلی است. در این جا به این مراحل اشاره می شود:

 • مشاوره اولیه:

در این مرحله دندانپزشک با معاینه و ارزیابی دقیق دندان های فرد بررسی می کند که این روش برای فرد مناسب است یا باید از روش های دیگر برای رفع مشکل استفاده کند. در صورت مناسب بودن ارتودنسی زودبازده برای بیمار، اولین جلسه تنظیم و درمان آغاز می شود.

 • رادیوگرافی با استفاده از اشعه ایکس:

بعد از معاینه کامل از دندان ها عکس گرفته می شود و اطلاعات لازم در خصوص دندان ها گردآوری می شود.

 • باندینگ:

در این مرحله باندینگ در یک جلسه انجام می شود و برای نصب ونیرها، روکش و بریج لازم است جلسات دیگری گذاشته شود. بر طبق فرم دندان ها، آزمایشگاه موارد لازم را بازسازی می کند.

مزایای ارتودنسی زودبازده

ارتودنسی زود بازده دارای مزایای بسیار زیادی است. در این درمان با استفاده از ونیرهای سرامیکی یا پرسلن می توان به سرعت به نتیجه مورد نظر دست یافت. در اینجا به چند مورد از این مزایا اشاره می شود.

 • دست یابی به نتیجه فوری:

با استفاده از ونیرهای سرامیکی به سرعت می توان پس از نصب آن ها به نتیجه دلخواه دست یافت.

 • عدم احساس درد:

نصب ونیرهای سرامیکی تقریبا بدون درد است و در هنگام قرارگیری در وضعیت مناسب، فرد آن را در دهان خود احساس نخواهد کرد.

 • زیبایی:

با استفاده از ارتودنسی زودبازده می توان به لبخند زیبایی دست یافت. با کمک ونیرهای سرامیکی در اندازه، شکل و رنگ مناسب می توان علاوه بر زیبایی لبخند، دندان ها را ردیف و تراز کرد.

 • اقدامات مراقبتی:

مراقبت و رعایت بهداشت ونیرهای سرامیکی کار آسانی است و بیماران می توانند به طور مرتب بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنند. به عنوان مثال روزی دو بار مسواک بزنند، نخ دندان بکشند و هر شش ماه یکبار به دندان پزشک مراجعه کنند.

آیا همه افراد می توانند از ارتودنسی زودبازده استفاده کنند؟

هر کسی نمی تواند کاندید انجام این درمان شود. بسیاری از بیماران برای درمان مشکلات خود لازم است از بریس و براکت های ارتودنسی و یا ابزارهای دیگر برای اصلاح فرم و وضعیت دندان ها استفاده کنند. برای اینکه بدانیم استفاده از این روش درمانی مناسب است یا خیر، بهترین کار مراجعه به دندان پزشک است. در مراجعه به مطب می توان همه سوالات مربوط به این ارتودنسی را با دندانپزشک مطرح کرد و از او خواست تا مناسب ترین روش را برای درمان انتخاب کند. برای حصول نتایج بلندمدت و مطلوب در افرادی که دچار اوربایت، آندربایت و کراس بایت هستند، لازم است بیمار تحت خدمات تخصصی قرار بگیرد.

موارد استفاده ارتودنسی زودبازده

در صورتی که یکی از موارد زیر وجود داشته باشد با استفاده از ارتودنسی زودبازده می توان به رفع آن ها پرداخت.

 • کج بودن خفیف دندان ها
 • نامرتبی و به هم ریختگی دندان ها
 • وجود فاصله کم بین دندان ها
 • شلوغی و ازدحام دندان ها

در حقیقت در صورتی که مشکلات به اندازه ای نباشد که استفاده از درمان ارتودنسی فلزی ضروری شود، استفاده از ونیرهای لمینت گزینه ایده آلی برای افراد خواهد بود. با این که ونیرها بسیار حساس و شکننده هستند، اما وقتی به سطح جلوی دندان ها متصل می‌شوند بسیار محکم و بادوام و بخشی از دندان محسوب می شود.

هزینه ارتودنسی زودبازده

در واقع مدت زمان درمان در ارتودنسی زودبازده کاهش می یابد. ارتودنسی معمولی که برای رفع ناهنجاری های فک و دندان استفاده می شود، پروسه ای زمانبر و پرهزینه است. این ارتودنسی تنها می تواند برای دندان های فک بالا یا دندان های هر دو فک بالا و پایین استفاده شود. میزان هزینه ارتودنسی دندان با توجه به اینکه بر روی کدام دندان ها انجام شود، از هزینه متفاوتی برخوردار است؛ هم چنین نوع ونیر نیز عامل تعیین کننده ای در میزان هزینه ارتودنسی زودبازده به شمار می آید.

ارتودنسی زودبازده-2

چه زمانی از ارتودنسی زودبازده استفاده می شود؟

این ارتودنسی بیشتر برای افراد بزرگسال و میانسال مناسب است؛ همچنین کسانی که قبلاً تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته اند و مجدداً دندان های آن ها کج و نامرتب شده است، می توانند از این روش استفاده کنند. اکثر افراد به خاطر مشغولیت های فراوان فرصت کافی برای استفاده از ارتودنسی های قدیمی ندارند. ارتودنسی های معمولی به طور معمول دو تا سه سال وقت نیاز دارند. همانطور که گفته شد، با استفاده از ارتودنسی زودبازده می‌توان طی چند جلسه تغییرات اساسی ایجاد کرد.

اغلب اوقات برای درمان مشکلات و ناهنجاری های دندان افراد جوان به آنها استفاده از ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی ثابت با بریس های فلزی پیشنهاد می شود. در ارتودنسی زودبازده برای دست یابی به نتایج لازم است دندان ها تراش داده شوند؛ از این رو چون متخصص ارتودنسی همواره در تلاش است حتی الامکان از دست کاری دندان پرهیز و دندان ها را حفظ کند، به افراد جوان توصیه می کند تا از روش های معمولی ارتودنسی به جای ارتودنسی زودبازده استفاده کنند.