ارتودنسی سریع دندان برای درمان موارد اعوجاج، ظهور و کراس بایت در طی یک هفته با استفاده از فن‌آوری‌ها و ابزارهای مدرن استفاده می‌شود. این گزینه جایگزین روش‌های معمول ارتودنسی است که دستیابی به نتایج و درمان مدت‌زمان زیادی طول می‌کشد.

شکی نیست که تمام متخصصین ارتودنسی به دنبال تسریع درمان ارتودنسی هستند، چراکه طول درمان کوتاه‌تر به نفع بیماران و متخصصین ارتودنسی است.

شکی نیست که همه متخصصان ارتودنسی دوست دارند سرعت درمان ارتودنسی را تسریع کنند، زیرا زمان کوتاه‌تر درمان به‌وضوح به نفع بیماران و ارتودنسی است. هیچ روش ارتودنسی مانند استفاده از بریس یا نگهدارنده در کمتر از چند ماه قابل اتمام نیست، اما طی پنج سال گذشته چندین روش برای سرعت بخشیدن به درمان مانند کورتیکوتومی و ارتعاش ایجادشده است که توسط برخی از ارتودنسی استفاده می‌شود. همچنین روش دیگری به نام ارتودنسی فوری وجود دارد که لبخند شمارا حداکثر در طی یک تا 3 جلسه زیبا و براق می‌کند اما این روش دندان‌های کج یا هر نوع انسداد شما را ترمیم نمی‌کند. این فقط یک روش زیبایی است و برای برخی از بیماران که نمی‌توانند از بریس یا سایر اعمال ارتودنسی قابل‌مشاهده یا طولانی‌مدت یا مانند بازیگران جراحی دندان استفاده کنند، استفاده می‌شود.

ارتودنسی فوری لبخند شما را به‌سرعت جوان و کامل می‌کند و می‌تواند به شما کمک کند سال‌ها از درمان با بریس یا سایر دستگاه‌های ارتودنسی قابل‌مشاهده جلوگیری کنید. این‌یک گروه از روش‌ها است که از روکش‌های بریس و تاج‌های دندانی برای از بین بردن شکاف‌ها، اصلاح هم‌پوشانی‌ها استفاده می‌کند. قبل از اقدام در مورداستفاده از ارتودنسی فوری، به متخصص ارتودنسی مراجعه کرده و معاینات فکی مناسب را انجام دهید، همچنین با یک متخصص مشورت کرده و توصیه‌های لازم را رعایت کنید.

ارتودنسی سریع دندان چیست

ارتودنسی فوری به گروهی از روش‌ها گفته می‌شود که از روکش‌های چینی و تاج‌های دندانی برای از بین بردن شکاف‌ها، اصلاح همپوشانی‌ها و بهبود ظاهر زیبایی لبخند شما استفاده می‌شود. هنگامی‌که بیمار گزینه سریع‌تری را با توانایی تقویت رنگ و شکل دندان بخواهد، جایگزین ارتودنسی سنتی می‌شود.

 

ارتودنسی سریع دندان-2

ارتودنسی سریع دندان

مزایا

مزیت این روش این است که بیماران نتایج فوری را به دست می‌آورند و همچنین این روش طولانی‌مدت طراحی‌شده است.

مزایای دیگر عبارت‌ اند از:

 • ظاهر واقع بینانه.
 • قابلیت تطبیق رنگ.
 • مقاومت در برابر لکه.

 

ارتودنسی سریع دندان گزینه بسیار مناسبی برای رفع مشکلات دندانپزشکی زیر است:

 • دندان‌های شکسته.
 • دندان‌های ترک‌خورده.
 • دندان‌های لکه‌دار و بدرنگ.
 • مشکلات فاصله بین دندان‌ها.
 • دندان‌های کج و ناهموار به شرطی که همراه موارد بالا باشد.

 

معایب ارتودنسی سریع دندان

ارتودنسی سریع به فرایندهای جزئی جراحی نیاز دارد که معمولا توسط پریود نتی است (متخصص لثه)، حدود یک هفته پس از قرارگیری بریس ها روی دندان‌ها، انجام می‌شود.

این فرایند جراحی جزئی و سرپایی که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، در استخوان‌ها و لثه‌هایی که دندان‌ها را در جای خود نگه می‌دارند تغییر ایجاد می‌کند که اجازه می‌دهد دندان‌ها سریع‌تر به محل درست خود هدایت شوند. جراحی عموم همان‌قدر درد و ناراحتی به وجود می‌آورد که پاک‌سازی دندان‌ها ناراحت‌کننده است. بااین‌حال، کاملا عادی است که برخی بیماران با ارتودنسی سریع درد خفیفی را تجربه کنند که علت آن‌هم حرکت دندان‌ها سریع‌تر از زمانی است که از بریس های سنتی استفاده می‌شود.

 

انواع ارتودنسی فوری

درروش ارتودنسی فوری سه فن رایج استفاده می‌شود ازجمله:

 

ونیرهای پرسلینی

ونیرهای پرسلینی لایه‌های نازک ساخته‌شده از سرامیک مخصوص دندان هستند. این لایه‌های نازک درست روی قسمت‌های جلویی دندان قرار می‌گیرد و ظاهر بسیار زیبایی را در این فرآیند ایجاد می‌کنند. متخصص از آن‌ها برای رفع انواع مختلف مشکلات زیبایی دندان و نتایج عالی اصلاح طرح لبخند استفاده می‌کند.

روش ونیرهای پرسلینی

در طی این روش برای قرار دادن ونیر پرسلینی، مقدار کمی از ساختار دندان باید برداشته شود تا ونیر بتواند با آن تطبیق داده شود. پس از آماده شدن، مدلی از شکل دندان گرفته می‌شود تا ونیر پرسلینی نهایی بتواند به‌صورت سفارشی برای دندان ساخته شود. دندان‌پزشک شما قبل از چسباندن آن، باید از اندازه مناسب ونیر پرسلینی اطمینان حاصل کند.

مراقبت‌های بعدی مناسب برای ونیرهای پرسلینی

بهترین قسمت درمان با ونیرهای پرسلینی این است که مراقبت‌های بعدی آن به‌طورکلی آسان هستند. بیماران تنها باید به‌طور مداوم مسواک بزنند، نخ دندان بکشند و به‌صورت منظم به دندان‌پزشک خود مراجعه کنند. همچنین به بیماران توصیه می‌شود از هر چیزی که موجب تغییر رنگ دندان می‌شود اجتناب کنند. اگرچه ونیرهای پرسلینی به‌خودی‌خود مقاوم به لکه هستند، ساختار دندان اطراف آن‌ها می‌تواند تغییر رنگ دهد.

 

چه عواملی باعث نیاز به جراحی می شود

برخلاف کودکان، بزرگسالان دیگر رشد نمی کنند، بنابراین تنها راه اصلاح اندازه یا شکل استخوان های فک بزرگسالان جراحی است. برای اصلاح فک ها و دندان های نامرتب که نتیجه یک مشکل رشد است، ارتودنسی جراحی در بیمارانی انجام می شود که رشد خود را به پایان رسانده اند. گاهی اوقات علت اصلی آن ژنتیکی است همانطور که در حال رشد بودید، فک های بالا و پایین شما متناسب با یکدیگر رشد می کنند و این می تواند دندان های بالا و پایین را از ملاقات آنطور که باید باز نگه دارد، باعث سخت شدن گاز گرفتن، جویدن یا گفتن می شود. دلایل دیگر را می توان به نقص مادرزادی یا صدمات فک یا دلایل محیطی مرتبط دانست.

 

جراحی یا درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی معمولا قبل از ارتودنسی جراحی است. هدف این است که بعد از انجام عمل جراحی دندان ها مرتب شوند تا به درستی متناسب شوند. درمان ارتودنسی مدتی پس از جراحی ادامه می یابد تا دندان ها در موقعیت نهایی و مطلوب قرار گیرند و عملکرد خوبی نشان دهد.

 

آیا ارتودنسی جراحی فقط برای فک هایی که نامرتب هستند لازم است

ارتودنسی جراحی به طور کلی برای بزرگسالانی که در موقعیت دندان و فک خود مشکل جدی دارند و تنها با درمان ارتودنسی قابل اصلاح نیست، توصیه می شود. گاهی اوقات ممکن است برای کسانی که فک در اثر تصادف آسیب دیده اند یا اصلاح نقص مادرزادی، ارتودنسی جراحی لازم است.

خطرات

ارتودنسی و جراحی فک عموما در صورت انجام توسط جراح فک و صورت با تجربه، اغلب با همکاری متخصص ارتودنسی، بی خطر است. خطرات جراحی ممکن است شامل موارد زیر است:

 1. از دست دادن خون
 2. عفونت
 3. آسیب عصبی
 4. شکستگی فک
 5. بازگشت فک به حالت اولیه
 6. مشکلات مربوط به جای گزش و درد مفصل فک
 7. نیاز به جراحی بیشتر
 8. نیاز به درمان ریشه دندان روی دندان های انتخاب شده
 9. از دست دادن بخشی از فک
 10. درد و تورم

مشکلات مربوط به غذا خوردن که می تواند با مکمل های غذایی یا مشاوره با یک متخصص تغذیه برطرف شود.