هر روش درمانی، می‌تواند در کنار کاربردی که برای رفع مشکل خاصی دارد، عوارضی را هم برای بیمار ایجاد کند. البته گاهی این عوارض به خاطر سهل انگاری بیماران به وجود می‌آیند. همه ما با روش ارتودنسی، کم و بیش آشنایی داریم و همان طور که می دانید ارتودنسی برای اصلاح وضعیت فک و دندان ها کاربرد دارد و به دنبال آن ظاهر بیمار، وضعیت تکلم او و قدرت جویدن مواد غذایی، بهبود پیدا می‌کند، پس انجام ارتودنسی دندان می تواند زیبایی و سلامتی شخص را متحول کند؛ اما گاهی این سوال به ذهن بیماران می‌رسد که آیا انجام ارتودنسی عوارض دارد؟ افراد می خواهند قبل از استفاده از هر روش درمانی، مزایا و معایب آن را بسنجند و بر اساس برآیند این مزایا و معایب، تصمیم گیری درستی بکنند. در این مقاله هدف ما بررسی عوارض درمان ارتودنسی است، پس تا انتها با ما همراه باشید.

ارتودنسی عوارض

هدف از انجام ارتودنسی چیست؟

اعتماد به نفس ما به شدت تحت تاثیر ظاهر ما قرار دارد. انجام ارتودنسی دندان بیش از آنچه که به نظر می‌رسد، ظاهر افراد را بهبود می‌بخشد؛ در نتیجه اعتماد به نفس شخص افزایش پیدا می‌کند. از این گذشته، سلامت و کارکرد دندان ها، روی سلامتی کل بدن تاثیر می‌گذارد، چون اولین عضوی که گوارش مواد غذایی را شروع می‌کند، دندان های ما هستند. دندان های به هم ریخته و نا منظم، قدرت و توانایی لازم برای گوارش صحیح غذاها را ندارند. از طرفی تمیز کردن چنین دندان هایی کار دشواری است؛ زیرا ذرات مواد غذایی به راحتی لابه لای این دندان ها گیر افتاده و زمینه ساز ایجاد پوسیدگی دندان ها می‌شوند. مواردی که ذکر کردیم، تنها بخشی از اهداف بی شمار ارتودنسی است. پس اگر متخصص ارتودنسی تشخیص داد که شخصی به انجام ارتودنسی نیاز دارد، نباید به هیچ وجه انجام آن را به تاخیر انداخت.

 

عوارض ارتودنسی

یک متخصص ارتودنسی، می‌خواهد به کمک دستگاه های ارتودنسی، یک نیروی حساب شده و ملایم را برای مدتی به دندان ها وارد کند. چنین نیرویی به مرور زمان دندان ها را به جایگاه اصلی آن‌ها هدایت می‌کند. پس طبیعی است که انجام ارتودنسی دندان، عوارضی برای بیماران داشته باشد؛ البته این عوارض، آسیب خاصی به دندان ها وارد نمی‌کنند و معمولا خود به خود و بعد از گذشت مدت زمانی، این عوارض از بین می‌روند.

در ادامه به بررسی شایع ترین عوارض انجام ارتودنسی دندان می‌پردازیم؛ چنانچه ممکن است در بیماری هیچ کدام از این عارضه ها بروز نکند:

ایجاد درد در دندان ها

چه از ارتودنسی ثابت استفاده کرده باشید، چه از پلاک های متحرک ارتودنسی، بروز درد در اولین روزهای استفاده از دستگاه های ارتودنسی، امری شایع و طبیعی است؛ زیرا مدتی طول می‌کشد که دندان های شما به ارتودنسی عادت کنند. شما می‌توانید زیر نظر متخصص، از داروهای مسکن استفاده کنید.

 

حساسیت دندان ها

شاید در روزهای اولی که ارتودنسی کرده اید، هنگام نوشیدن چای یا آب یخ، دچار دندان درد شوید، این عارضه نیز، کاملا طبیعی است؛ زیرا در اثر اعمال نیرو، دندان های شما کمی حساس شده اند. بهتر است در روزهای نخست، مراعات دندان هایتان را کنید و بدانید این عارضه بعد از چند روز رفع می‌شود.

 

آسیب های ناشی از انجام ارتودنسی دندان

قبل تر در مورد بعضی از عوارض احتمالی ارتودنسی دندان صحبت کردیم، این عوارض به طور طبیعی بعد از انجام ارتودنسی به وجود می‌آیند. اما در ادامه می‌خواهیم در مورد آسیب هایی صحبت کنیم که محصول طبیعی انجام ارتودنسی نیستند، بلکه در اثر سهل انگاری بیمار به وجود می‌آین. اگر بیمار با متخصص ارتودنسی همکاری درستی نداشته باشد و از ارتودنسی خود به خوبی مراقبت نکند، ممکن است آسیب هایی به دندان های او وارد شود. یعنی بعد از اتمام دوره درمانی ارتودنسی، اگرچه مشکلاتی مانند بی نظمی دندان ها رفع شده اند؛ اما مشکلات دیگری مانند پوسیدگی دندان بروز کرده اند، غفلت کردن از چند نکته ساده، می‌تواند درمان شما را با شکست روبه رو کند.

 

برخی از آسیب های ارتودنسی

این مشکلات در اثر سهل انگاری بیماران به وجود می‌آیند:

پوسیدگی دندان ها

بعد از اینکه اجزای ارتودنسی ثابت، روی دندان ها نصب شوند، دسترسی به دندان ها برای تمیز کردن آنها، کمی دشوار می‌شود؛ به علاوه ممکن است مواد غذایی لابه لای اجزای ارتودنسی گیر کنند. اگر از این امر غفلت شود، بعد از مدتی باید شاهد پوسیدگی دندان ها باشیم.

 

بازگشت درمان ارتودنسی

گفتیم که در اثر نیروهای ارتودنسی، به مرور زمان دندان ها به جایگاه صحیح خود هدای می‌شوند؛ اما زمانی که این نیرو از روی دندان ها برداشته شود، دندان ها تمایل دارند مجددا به جایگاه قبلی خود بازگردند و درمان ارتودنسی را با شکست مواجه کنند؛ به همین منظور متخصص ارتودنسی، بعد از اتمام دوره درمان، تا مدتی از نگه دارنده ها استفاده می‌کند.

 

ایجاد زخم در دهان

بریس های ارتودنسی حساس هستند، به این معنی که شما اجازه ندارید با وجود آن‌ها، از غذاهای سخت و سفت و چسبناک استفاده کنید؛ زیرا با این کار به بریس ها آسیب می‌زنید؛ در نتیجه اجزای فلزی آسیب دیده تیز و برنده می‌شوند و زخم هایی در دهان ایجاد می‌کنند.

 

مراقبت از ارتودنسی دندان

در حقیقت چند نکته مراقبتی ساده وجود دارد که با رعایت آن‌ها، می‌توانیم از بروز مشکلات و عوارض ناشی از انجام ارتودنسی، جلوگیری کنیم. بعضی از این نکات مراقبتی عبارتند از:

نظافت دندان ها

برای جلوگیری از ایجاد پوسیدگی، یک راه حل ساده و همیشگی وجود دارد، آن هم مسواک زدن است، دو مرتبه مسواک زدن در طول شبانه روز و استفاده از نخ دندان، ریسک ابتلا به پوسیدگی دندان را به شدت کاهش می‌دهد.

 

مراقبت های غذایی

تا حد امکان از خوردن غذاهای چسبناک و سفت، خودداری کنید؛ زیرا چنین غذاهایی باعث جدا شدن براکت ها از سطح دندان ها و آسیب رساندن به ارتودنسی می‌شوند.

 

مراجعه منظم به متخصص

اگر شما دقیقا طبق برنامه متخصص ارتودنسی پیش بروید و به توصیه های او عمل کنید، حداقل عوارض و مشکلات را تجربه خواهید کرد.

بیشتر بخوانید :