همه ما حداقل یک مرتبه در طول عمر خود، با کسانی که از ارتودنسی دندان استفاده می‌کنند برخورد داشته ایم؛ از این رو تا حدی با ظاهر بریس های ارتودنسی، یعنی سیم ها و براکت های فلزی آن، آشنایی داریم. البته باید بدانید که بریس های فلزی، فرم قدیمی تر دستگاه های ارتودنسی هستند و انواع متعددی از این دستگاه ها وجود دارد که حتی در ساخت بعضی از آنها از اجزای فلزی استفاده نشده است.

به هرحال ارتودنسی فلزی، یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین انواع ارتودنسی دندان به شمار می‌رود که با اعمال یک نیروی مداوم و ملایم به دندان ها، آن‌ها را به سمت جایگاه مناسب و ایده آل خود هدایت می کند. این بریس های فلزی از جنس فولاد ضد زنگ هستند و به صورت ثابت  تا مدت معینی روی دندان های ما نصب می‌شوند.

ارتودنسی فلزی

آشنایی با ارتودنسی و انواع آن

شاید فکر کنید که روش ارتودنسی، فقط برای صاف کردن دندان های کج و مرتب کردن آنها کاربرد دارد؛ اما در واقع علاوه بر اصلاح دندان ها، ارتودنسی برای اصلاح و پیشگیری از تعداد زیادی از ناهنجاری های فک و صورت نیز، به کار می‌رود.

امروزه علم ارتودنسی پیشرفت بسیار خوبی داشته است و روش ها و دستگاه های ارتودنسی تنوع زیادی دارند. به طور کلی دو نوع دستگاه ارتودنسی موجود است؛ بریس های ارتودنسی ثابت که از اجزای فلزی ساخته شده است و روی دندان ها به صورت ثابت نصب می‌شوند و در میان مردم شناخته شده تر هستند؛ و هم‌چنین الاینرهای ارتودنسی متحرک، که از جنس ماده ترموپلاستیک شفافی است و می‌توان آن را هنگام غذا خوردن و مسواک زدن از دهان خارج کرد. هدف هر دو نوع دستگاه ارتودنسی یکی بوده، که اعمال یک نیروی حساب شده به دندان ها، و جابه جا کردن آنها به موقعیت صحیح و ایده آل آن‌ها است.

 

ارتودنسی فلزی

ارتودنسی با اجزای فلزی، جزو دستگاه های ارتودنسی ثابت طبقه بندی می‌شود و به طور کلی دو نوع ارتودنسی فلزی موجود است؛ بریس ها با کش های رنگی و بریس های دیمون یا خود تنظیم. این بریس های ارتودنسی فلزی، از جنس فولاد ضد زنگ هستند و به این ترتیب در دهان بیمار دچار زنگ زدگی و آسیب نمی‌شوند. اجزای ارتودنسی فلزی به صورت ثابت روی دندان ها نصب می‌شوند و قادرند به هم ریختگی ها و بی نظمی های شدید را هم مرتب کنند. در هر بار قرار ملاقات با متخصص ارتودنسی، او تغییرات لازم را روی بریس ها اعمال می‌کند.

ارتودنسی فلزی

کاربردهای ارتودنسی فلزی

ارتودنسی ثابت فلزی، یکی از پرکاربردترین انواع ارتودنسی دندان هستند و در واقع همه افراد می‌توانند از این نوع ارتودنسی استفاده کنند. در زیر بعضی از کاربردها و موارد استفاده ارتودنسی فلزی را بیان می‌کنیم.

 • اصلاح مشکلات و ناهنجاری های شدید دندانی؛ زیرا ارتودنسی فلزی می تواند نیروهای بیشتری به دندان ها وارد کند.

 

 • اصلاح انواع مشکلات مربوط به بایت بیمار مانند کراس بایت، اپن بایت، اور بایت و…

 

 • رفع ناهماهنگی بین دندان های فک بالا و فک پایین بیمار.

 

 • اصلاح شکاف یا فضای خالی بین دندان ها، که به آن دیاستم می‌گویند.

 

فواید استفاده کردن از ارتودنسی فلزی

استفاده از ارتودنسی فلزی و به طور کلی روش ارتودنسی، مزیت های بسیار زیادی برای افراد به دنبال دارد که در ادامه به بررسی بعضی از این مزایا پرداخته‌ایم:

اصلاح طرح لبخند

دندان ها تاثیرگذارترین اجزا در زیبایی لبخند ما هستند، از این رو اصلاح آنها به کمک روش ارتودنسی، تاثیر چشم گیری بر زیبایی ما دارد.

 

جویدن بهتر مواد غذایی

دندان های کج و نامرتب، نمی‌توانند مواد غذایی را به خوبی خرد کنند؛ در نتیجه ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات گوارشی زیادی برای بیمار شوند.

 

تسکین درد

به علت وجود مشکلات مربوط به بایت، بیماران دردهای مختلفی در صورت و فک خود تجربه می‌کنند که انجام ارتودنسی این دردها را تسکین می‌دهد.

 

افزایش اعتماد به نفس

گفتیم که ارتودنسی با اصلاح دندان ها، زیبایی فرد را بیشتر می‌کند، اگر فردی احساس زیبایی کند، طبیعتا اعتماد به نفس بیشتری هم خواهد داشت.

 

طول دوره درمان با ارتودنسی فلزی

متخصصان ارتودنسی بیان می‌کنند که به طور کلی طول مدت درمان با ارتودنسی فلزی ( ارتودنسی ثابت) نسبت به طول مدت درمان با ارتودنسی متحرک بیشتر است؛ زیرا ارتودنسی ثابت برای اصلاح مشکلات شدید دندان ها به کار می رود. اما لازم است بدانید که طول مدت درمان ارتودنسی دندان، یک مدت زمان مشخص و ثابتی ندارد و برای افراد مختلف متفاوت است و تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد. بعضی از عوامل موثر بر طول مدت درمان با ارتودنسی فلزی عبارتند از:

 • سن بیمار
 • میزان مشکلات و ناهنجاری های فک و دندان های بیمار
 • نوع روش ارتودنسی
 • میزان همکاری بیمار با متخصص ارتودنسی
 • شرایط فیزیولوژیک بدن بیمار

 

نکات مراقبتی در درمان ارتودنسی فلزی

برای اینکه درمان شما به خوبی صورت گیرد، در طول مدت درمان به مشکل خاصی برخورد نکنید، و در نهایت هم به نتیجه دلخواه خود برسید، لازم است با متخصص ارتودنسی همکاری داشته باشید و نکات مراقبتی را به خوبی رعایت کنید. بعضی از این نکات مراقبتی عبارتند از:

 • رژیم غذایی خود را مورد بازبینی قرار دهید؛ از مصرف مواد غذایی سفت و سخت و چسبناک خودداری کنید، سعی کنید مصرف نوشیدنی های رنگ دانه دار، مانند قهوه و چایی را کاهش دهید.
 • از آنجایی که اجزای ارتودنسی فلزی، دسترسی شما برای تمیز کردن دندان هایتان را کاهش می‌دهد، ممکن است ذرات غذایی لابه لای اجزای فلزی گیر کنند، پس روزی دو مرتبه از مسواک و نخ دندان استفاده کنید.
 • در روزهای نخست بعد از انجام ارتودنسی، دندان هی شما کمی حساس می‌شوند، البته این مشکل بعد از چند روز خود به خود برطرف خواهد شد.
 • دستورالعمل های متخصص ارتودنسی را کاملا جدی بگیرید، و در جلسه های درمانی سر وقت حاضر شوید.

سخن آخر

برای اینکه هر نوع درمانی به نتیجه ایده آلی برسد، لازم است بیمار با پزشک معالج خود همکاری خوبی داشته باشد، پس اگر می‌خواهید نتیجه کار شما رضایت بخش باشد، باید به نوبه خود وظایفتان را به درستی انجام دهید.