ارتودنسی فیک چیست؟ ارتودنسی دندان‌ها یکی از راه‌های مناسب و ایمن برای داشتن دندان‌های مرتب و زیبا است. انجام ارتودنسی روی دندان‌ها، پروسیجری است که توسط متخصص ارتودنسی انجام می‌شود. برای انجام ارتودنسی روی دندان‌ها، متخصص ارتودنسی بریس‌ها یا همان دستگاه‌های ارتودنسی را روی دندان‌های بیمار قرار می‌دهد و این دستگاه‌ها به مرور زمان، آن‌قدر دندان‌ها را جابه‌جا می‌کنند تا آن‌ها را در محل مناسبی قرار دهند.

انجام این کار زمان‌بر است و نیازمند صرف هزینه زیادی است. بعضی از نوجوانان و جوانان، ممکن است به خاطر هزینه‌های زیاد انجام ارتودنسی روی دندان‌ها، به ارتودنسی‌های فیک روی بیاورند که ارزان‌تر هستند و لازم نیست هزینه‌های زیادی برای انجام آن‌ها صرف کرد. آیا این ارتودنسی‌های فیک می‌توانند همانند ارتودنسی‌های اصلی دندان عمل کنند و به همان اندازه موثر و مفید باشند؟ عوارض و مشکلات استفاده از ارتودنسی فیک چیست؟ هزینه لازم برای انجام ارتودنسی فیک چقدر است؟ آیا استفاده از ارتودنسی فیک ممکن است خطرناک باشد؟ برای دریافت پاسخ این سوالات، تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

ارتودنسی فیک

ارتودنسی فیک چیست؟

ارتودنسی‌های فیک و تقلبی، همانند ارتودنسی‌های معمولی ساخته می‌شوند‌‌‌. اجزای سازنده ارتودنسی فیک شامل یک قطعه سیم نازک و براکت‌ها است. این ارتودنسی‌ها که تحت عنوان ارتودنسی DIY  شناخته می‌شوند، ممکن است خطرناک باشند و دندانپزشکان استفاده از این ارتودنسی‌ها را توصیه نمی‌کنند‌. دستگاه‌های ارتودنسی DIY به صورت خانگی ساخته می‌شوند. انجام ارتودنسی در منزل، ممکن است صدمات زیاد و جبران ناپذیری را به دهان و دندان‌های شما وارد کند. این دستگاه‌های ارتودنسی، معمولا از طریق شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، فیسبوک، تلگرام و… به فروش می‌روند و شما می‌توانید حتی آن‌ها را از طریق وب سایت‌ها هم خریداری کنید. این بریس‌های ارتودنسی فیک در تنوع رنگی زیادی موجود هستند که این زیبایی و تنوع ممکن است برای شما وسوسه انگیز باشد؛ اما خطرات و آسیب‌های انجام ارتودنسی فیک را فراموش نکنید!

 

بیشترین دلایل استفاده از ارتودنسی‌های فیک

ارتودنسی‌های فیک امروزه در شبکه‌های اجتماعی و وب سایت‌ها به فروش می‌روند. با توجه به میزان ساخت و فروش زیاد این بریس‌های ارتودنسی، دندانپزشکان مسائل زیر را در این فروش گسترده مقصر می‌دانند.

 

زیبایی ظاهری ارتودنسی‌های فیک

ظاهر این بریس‌ها ممکن است برای نوجوانان جذاب باشد و آن‌ها بخواهند به قصد زیباتر کردن ظاهر خود، این بریس‌ها را خریداری کنند‌. به دلیل ناآگاهی نوجوانان در استفاده از بریس‌های ارتودنسی فیک و ضررهایی که ممکن است به دندان‌هایشان وارد شود، این نوجوانان بریس‌های ارتودنسی فیک را خریداری کرده و در منزل و بدون داشتن هیچ مهارتی، آن ها را روی دندان‌های خود نصب می‌کنند.

 

خرید به قصد مرتب کردن دندان‌ها

نوجوانان به دلیل اطلاعات کم و ضعیفی که در این زمینه دارند، ممکن است تصور کنند که این بریس‌های ارتودنسی فیک، واقعا می‌توانند دندان‌های آن‌ها را زیبا و مرتب کنند. نوجوانانی که وضعیت مالی مناسبی برای انجام ارتودنسی دندان‌ها در مطب نداشته باشند، ممکن است به انجام این نوع ارتودنسی خانگی که هزینه کمتری دارد، روی بیاورند.

 

نشانه‌ای برای داشتن وضعیت مالی خوب

با توجه به این که انجام ارتودنسی روی دندان‌ها هزینه زیادی را به همراه دارد، بعضی از نوجوانان ممکن است تصور کنند که این کار، یک حرکت لاکچری محسوب می‌شود و آن‌ها را پولدارتر نشان می‌دهد. این نوجوانان، ممکن است برای این‌ که خود را هم‌سطح سایر هم‌سن و سال‌های خود نشان دهند، بریس های فیک را تهیه کرده و به صورت خانگی روی دندان‌هایشان نصب کنند.

 

هزینه انجام ارتودنسی‌های فیک

ارتودنسی‌های فیک، بسیار ارزان‌تر از انجام ارتودنسی روی دندان‌ها در مطب دندانپزشکی هستند؛ هم‌چنین شما می‌توانید این بریس‌ها را در منزل بسازید که مسلما انجام این کار، حتی هزینه‌های کمتری نسبت به خرید آنلاین ارتودنسی فیک، به همراه دارد. به دلیل ارزانی این بریس‌ها، نوجوانان و جوانان زیادی بدون داشتن آگاهی از مضرات ارتودنسی فیک، از آن ها استفاده می‌کنند.

 

معایب و ضررهای استفاده از ارتودنسی فیک

همان‌طور که بارها در قسمت‌های قبلی گفته شد، استفاده از بریس‌های فیک ارتودنسی، ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری به دندان‌های شما وارد کند. در این قسمت ما شما را با برخی عوارض احتمالی استفاده از ارتودنسی‌های فیک آشنا می‌کنیم. ضررهای استفاده از ارتودنسی فیک، عبارتند از:

  • بریس‌های ارتودنسی فیک از مواد با کیفیت پایین ساخته می‌شوند. این مواد بی کیفیت، ممکن است سمی باشند و برای شما مسمومیت ایجاد کنند. مسمومیت‌های ناشی از بریس‌های ارتودنسی فیک ممکن است خیلی خطرناک باشند؛ به طوری که حتی می‌توانند منجر به مرگ شوند.
  • بریس‌های ارتودنسی دست ساز که در منزل ساخته می‌شوند، استحکام و مقاومت کافی ندارند و ممکن است در زمان استفاده از آن‌ها و حین خواب، قطعاتی از این بریس‌ها جدا شوند و باعث خفگی و بسته شدن راه‌های تنفسی شوند.
  • ارتودنسی‌های تقلبی، ممکن است عفونت‌های شدیدی ایجاد کنند که گاه برای رفع این عفونت‌ها انجام عمل جراحی ضروری شود.
  • براکت‌های ارتودنسی فیک با چسب‌های ارزان قیمتی به دندان‌های بیمار متصل می‌شوند که این چسب‌ها می‌توانند به دندان‌ها آسیب برسانند و باعث تغییر رنگ و حتی پوسیدگی دندان‌ها شود.
  • ارتودنسی‌های فیک ممکن است باعث جابه‌جایی دندان‌های شما و قرارگیری آن‌ها در وضعیتی بدتر از قبل شوند! این ارتودنسی‌ها می‌توانند دندان‌های شما را حتی به‌ هم ریخته تر و نامرتب‌تر از قبل کنند.

 

سخن پایانی و نتیجه گیری

درست است که ارزانی و زیبایی این بریس‌ها می‌تواند بسیار وسوسه انگیز باشد و تبلیغات گسترده در فضای مجازی ممکن است بتوانند شما را قانع کنند که انجام ارتودنسی در منزل با کمک این بریس‌ها، ممکن است به مرتب شدن دندان‌های شما با صرف یک هزینه خیلی کم، کمک کنند؛ اما توجه داشته باشید که این بریس‌ها می‌توانند آسیب‌های جبران ناپذیری به دنبال داشته باشند یا حتی منجر به مرگ شوند. به همین دلیل، بهتر است والدین، آگاهی خود را بالا برده و خیلی بیشتر از قبل مراقب فرزندان خود باشند و نیازهای آن‌ها را به گونه‌ای رفع کنند که این نوجوانان به کارهای خطرناک دست نزنند و در دام تبلیغات شبکه‌های اجتماعی برای انجام این ارتودنسی‌های ارزان و خطرناک نیفتند. همچنین مسئولین بهداشت موظفند که با اطلاع رسانی درست، آگاهی افراد را در این باره بیشتر کنند.

بیشتر بخوانید :

ارتودنسی فلزی 

ارتودنسی صورت نامتقارن