یکی از رایج ترین عمل های زیبایی در سال های اخیر عمل بینی است. به منظور صرفه جویی در وقت و جلوگیری از بیهوشی های متعدد، بسیاری از عمل ها مانند جراحی زیبایی گونه و چانه، رفع غبغب، تزریق چربی و …. را همزمان با جراحی بینی انجام می دهند. اما در مورد ارتودنسی همزمان با عمل بینی ، تقریباً تمامی پزشکان بر این عقیده اند که عمل زیبایی بینی هیچ نوع همخوانی با ارتودنسی نداشته و انجام همزمان این دو عمل به هیچ وجه توصیه نمی شود.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی یک روند درمانی دندان پزشکی به منظور اصلاح اختلالات دندانی است. وقتی دندان ها در جای مناسب و به طور صحیح قرار نگرفته باشند فرد در جویدن و گاز گرفتن غذا با مشکل مواجه خواهد شد. بنابراین، باید این اختلالات را هرچه سریعتر از طریق ارتودنسی درمان کند.

ارتودنسی همزمان با عمل بینی

درمان ارتودنسی از هر نوعی که باشد تأثیر قابل توجهی بر موقعیت لب ها، تعادل بین بینی و لب ها، طرح لبخند فرد و زاویه بین لب و بینی خواهد داشت. یکی از مهمترین گزینه هایی که جراحان زیبایی در عمل زیبایی بینی در نظر می گیرند رابطه بین لب و فرم نهایی بینی است. در نتیجه هر نوع تغییری که در فرم لب ها و زاویه آن با بینی ایجاد شود باعث برهم خوردن فرم نهایی مد نظر بیمار و جراح خواهد شد.

ارتودنسی همزمان با عمل بینی

بهترین راه برای جلوگیری از بروز مشکلات این چنینی، انجام ارتودنسی قبل از جراحی زیبایی بینی است.

ابتدا باید موقعیت دندان ها به طور کامل اصلاح شده و تغییراتی که قرار است در فرم لب ایجاد شود اتفاق بیافتد. در نهایت جراح بینی می تواند با قاطعیت در مورد پلن جراحی تصمیم بگیرد.

چرا نمی توان ارتودنسی و جراحی زیبایی بینی را به صورت همزمان انجام داد؟

ارتودنسی منجر به جابجایی دندان ها و در برخی موارد فک ها خواهد شد. جابجایی فک و دندان ها تأثیر بسزایی بر نیمرخ و همچنین فرم لب ها دارد. علاوه بر موارد مذکور در حین ارتودنسی، ناخواسته فشارهایی توسط پزشک بر لب و بینی بیمار وارد خواهد آمد. بنابراین بسیاری از جراحان بر این باورند که عمل جراحی زیبایی بینی باید بعد از اتمام ارتودنسی انجام شود.

علاوه بر این، انجام ارتودنسی قبل از جراحی زیبایی بینی به نوعی صرفه جویی در هزینه ها است. زیرا، در صورت انجام همزمان عمل بینی و ارتودنسی در نهایت نیاز به عمل رویژن یا ترمیم بینی خواهید داشت. این عمل هزینه ای تقریباً برابر با جراحی زیبایی بینی دارد.

بین عمل جراحی زیبایی بینی و ارتودنسی باید چقدر فاصله باشد؟

به توصیه جراحان زیبایی ابتدا باید ارتودنسی انجام شده و پس از اتمام درمان عمل جراحی زیبایی بینی انجام شود. ارتودنسی بسته به شرایط بیمار بین یک تا چهار سال طول می کشد. اگر نمی توانید صبر کنید بهتر است با متخصص ارتودنسی و پزشک زیبایی مشورت کنید.

در صورتیکه هر دو متخصص صلاح ببینند، می توانید هر دو عمل را باهم انجام دهید؛ اما این موضوع کاملاً بستگی به شرایط شما دارد. لازم به ذکر است که هیچ یک از متخصصان، این موضوع را تأیید نکرده و پیشنهاد نمی کنند؛ مگر با اصرار بیمار و پذیرفتن مسئولیت تمامی اتفاقات توسط او!

آیا می توان عمل جراحی انحراف بینی را به صورت همزمان با ارتودنسی انجام داد؟

فک و بینی ارتباط بسیار زیادی با یکدیگر دارند به صورتیکه اگر فک رشد کافی نداشته باشد، ظاهر بینی و صورت دچار تغییر شده و اگر بینی مشکلاتی داشته باشد، بر روی فک نیز تأثیر خواهد گذاشت. یکی از رایج ترین مشکلات که به طور معمول در سنین رشد ایجاد می شود انحراف و گرفتگی بینی است. این موضوع به مرور زمان باعث تغییر شکل فک های بالا و پایین شده و زمینه ساز نامرتبی دندان ها خواهد شد.

بنابراین، جراحان بر این باورند که جراحی انحراف و گرفتگی بینی باید قبل از ارتودنسی انجام شود. زیرا احتمال بازگشت اختلالات دندانی پس از رینوپلاستی وجود دارد.

به طور کلی بهتر است بین دو عمل فاصله ای حدود شش ماه وجود داشته باشد. همچنین با جراحی بینی نمی توان زیبایی بخش پایینی صورت را تأمین کرد در نتیجه پس از جراحی انحراف و گرفتگی بینی باید فک جراحی شده و در صورت لزوم پروتز چانه نیز انجام شود. در نهایت می توان از ارتودنسی به منظور برطرف کردن اختلالات دندانی استفاده نمود.

آیا می توان به طور همزمان جراحی اوربایت و زیبایی بینی انجام داد؟

افرادی که فک بالای آن ها جلو است نیاز به جراحی فک دارند. جلو بودن فک بالا نسبت به فک پایین اوربایت نام داشته و نیازمند جراحی ارتوگناتیک است. اگر این مشکل را دارید، ابتدا باید جراحی فک را انجام داده و سپس اقدام به جراحی زیبایی بینی کنید. بنابراین نمی توانید ارتودنسی همزمان با جراحی بینی داشته باشید.

فقط در صورتیکه فک ها در موقعیت طبیعی و ایده آل باشند می توان جراحی بینی را انجام داد. به دلیل نزدیک بودن فک بالا به بینی، جراحی فک تأثیر بسزایی بر روی این جزء از صورت خواهد داشت. در صورتیکه فک قبل از جراحی بینی جراحی شود انتظارات شما از جراحی زیبایی بینی به طور کامل برآورده خواهد شد.

در برخی موارد بیمار پس از جراحی فک دیگر نیازی به انجام جراحی زیبایی بینی ندارد. در این زمینه پزشکان و متخصصان بهتر می توانند شما را راهنمایی کنند.

ارتودنسی همزمان با عمل بینی

پروتز چانه روشی برای جراحی فک

در صورتیکه تمامی دندان ها مرتب بوده و فقط فک بالا جلو باشد، می توان برای جلو آوردن فک پایین از پروتز چانه استفاده نمود و پس از اینکه مشکل عقب رفتگی فک به طور کامل برطرف شد، می توان جراحی زیبایی بینی را انجام داد.

انجام پروتز چانه تأثیر فوق العاده ای بر عقب رفتگی فک دارد. در برخی موارد با انجام این عمل دیگر احساس بزرگ بودن بینی به فرد دست نمی دهد و ممکن است از انجام عمل زیبایی منصرف شود.

بین جراحی فک وعمل زیبایی بینی باید چقدر فاصله باشد؟

در صورتی که فک بالا نیاز به جراحی داشته باشد بهتر است پس از اتمام درمان، عمل زیبایی بینی انجام شود. در صورتیکه فک پایین نیازمند جراحی باشد بهتر است یک سال بعد از جراحی، عمل زیبایی بینی انجام شود. در کل همانطور که گفته شد نتیجه می گیریم که بهتر است ارتودنسی همزمان با عمل بینی انجام نشود.

منبع : دکتر شاهین شمس- بهترین جراح زیبایی بینی در تهران