امروزه با پیشرفت در علوم مختلف، دندان پزشکان نیز از ارتودنسی پیشرفته برای بیماران خود استفاده می نمایند.

انواع دستگاه های ارتودنسی

دستگاه های ارتودنسی به دو دسته ثابت و متحرک طبقه بندی می شوند. ارتودنتیست ها بسته به مورد یکی از آن ها را توصیه می کنند.

دستگاه های ارتودنسی ثابت حلقه های دندان، ابزارهای ویژه و نشانگرهای فاصله ثابت هستند. این دستگاه ها بر روی دندان های شما نصب شده و برای وارد آوردن نیرو به دندان ها برای حرکت دادن آن ها و هم راستایی آن ها با یکدیگر استفاده می شود.

دستگاه های ارتودنسی پیشرفته متحرک عبارتند از:

 • سیم های فلزی
 • دستگاه های تغییر مکان فک
 • ضربه گیرهای لب و گونه
 • نگهدارنده های متحرک که این دستگاه ها به دندان ها نیز متصل هستند؛ اما هنگام غذا خوردن و هنگام مسواک زدن و کشیدن نخ دندان، می توان آن ها را بیرون آورد.
ارتودنسی پیشرفته

ارتودنسی پیشرفته

چه نوع بریس بهترین است؟

این همان چیزی است که دندانپزشک به شما توصیه می کند؛ اما در اینجا ما جزئیاتی را به شما می گوییم تا دانش بیشتری در مورد این موضوع داشته باشید.

ارتودنسی پیشرفته با دستگاه های ثابت، مانند حلقه های ارتودنسی یا پل، نتایج موثرتری برای شما دارند. در بیمارانی که به تنظیمات بیشتری روی دندان های خود نیاز دارند، استفاده می شود. همچنین نیاز به مراقبت بیشتری دارد؛ زیرا برای مدت زمان نسبتا طولانی روی دندان ها می ماند.

ارتودنسی میشرفته با دستگاه های متحرک در مواقعی که نیاز به اصلاح کمتری برای دندان باشد استفاده می شوند.

بعد از نصب دستگاه های متحرک بعد از ارتودنسی، از دستگاه ثابت کننده استفاده می شود تا به شما کمک کند دندان های خود را پس از قرار گرفتن در موقعیت جدید به خوبی تراز کنید. دندانپزشک کسی است که تصمیم می گیرد با توجه به شرایط و خواسته شما بهترین وسیله ارتودنسی برای شما را انتخاب کند.

هزینه بریس های دندانی در ایران چقدر است؟

قیمت بریس های دندانی در ایران مانند سایر روش های درمانی بسیار کمتر از سایر کشورها می باشد. البته بسته بع نوع دستگاه و جنس ارتودنسی پیشرفته با هم متفاوت هستند.

همچنین انجام این درمان در ایران نسبت به سایر کشورها مانند انگلیس، آمریکا و دیگر کشورها بییار هزینه پایینتری دارد.

ارتودنسی پیشرفته

ارتودنسی پیشرفته

بعد از بریس چه انتظاری باید داشته باشم؟

پس از نصب بریس دندانی ممکن است چند روز درد و ناراحتی داشته باشید. در این دوره، ممکن است خوردن غذاهای سخت برای شما دشوار باشد. این درد جزئی ممکن است هر زمان که دندانپزشک دستگاه ارتودنسی را تنظیم یا سفت کند، تکرار شود.

اما کاملامطمئن باشید که درد بریس های دندانی شما را خیلی اذیت نخواهد کرد و مدت زیادی دوام نخواهد آورد.

در مورد این سوال که چه مدت طول می کشد تا دندان ها صاف شوند، حلقه های دندانی بین 18 تا 24 ماه در دهان شما باقی می مانند و شما باید در این دوره خیلی خوب از آن مراقبت کنید. دندانپزشک شما همچنین یک مسواک ارتودنسی، خمیر دندان و نخ دندان نیز توصیه می کند.

به منظور حفظ سلامت دندان های خود پس از داشتن بریس های دندانی، حتما بعد از هر وعده غذایی و قبل از خواب آن ها را به خوبی مسواک بزنید. همچنین حداقل یک بار در روز آنها را با نخ دندان بکشید و مرتبا به دندانپزشک مراجعه کنید.

زمان خاصی برای شروع درمان ارتودنسی وجود ندارد؛ اما هرچه زودتر باید آن را شروع کنید. اگر دندان های کج و نامرتبی دارید، نتایج ارتودنسی بهتر و سریعتر ظاهر می شود.

این بدان معناست که انجام ارتودنسی در کودکان یا جوانانی که به سن حدود 18 سال می رسند، در مدت زمان کمتر از آنچه برای

برای بزرگسالان 30 سال یا بیشتر مورد نیاز است، نتایج رضایت بخشی را به همراه خواهد داشت.

 

شما در موارد زیر کاندید ارتودنسی پیشرفته هستید:

 • اگر بین دندان های شما فاصله زیادی وجود دارد.
 • اگر دندانهای کجی دارید
 • اگر از بد گزیدگی و کراس بایت رنج می برید.
 • اگر خط میانی دندان های شما صاف نیست.
 • اگر از شلوغی دندان رنج می برید. (فضای کافی برای قرار گرفتن دندان ها در داخل فک ها ندارید)
ارتودنسی پیشرفته

ارتودنسی پیشرفته

درمان ارتودنسی پیشرفته نوعی روش پزشکی-آرایشی است که گزش دندان های شما یا آنچه به عنوان گزش نامناسب شناخته می شود را اصلاح می کند. این روش درمانی ممکن است عوارضی را ایجاد کند، مانند:

 1. پوسیدگی دندان و بیماری لثه:

  اگر قسمت هایی از دندان های خود را که زیر سیم نیستند تمیز نکنید، احتمال پوسیدگی دندان یا بیماری لثه افزایش می یابد.

 2. آپنه خواب:

این اختلال خواب با استفاده از پوشش سر مشاهده شده است.

 1. آسیب بافت نرم:

  بریس های فلزی (حلقه ها یا بریس ها) و سیم های فلزی ممکن است باعث آسیب دیدگی بافت های گونه ها و لثه ها شوند که شبیه زخم های دهان هستند.

 2. عدم تطابق دندان باز می گردد:

  دندان های شما ممکن است پس از گذشت مدت زمانی دوباره نامرتب (عود درمان) شوند. برای جلوگیری از این امر، پس از برداشتن حلقه های ارتودنسی ثابت، از قالب های ارتودنسی شفاف استفاده می شود.

لازم به ذکر است که این عوارض نادر است و با رعایت تمیز کاری خوب دهان و دندان می توان از بسیاری از آن ها جلوگیری کرد.

برخی از بیماران گفتند که هنگام دریافت بریس دچار سردرد شدند. هنگامی که حلقه های ارتودنسی فشار را بر روی دندان ها و فک شما افزایش می دهد، ممکن است پس از قرار دادن حلقه های ارتودنسی یا بعد از هر جلسه جراحی مجدد، تا چند ساعت سردرد داشته باشید.

باید بدانید که این درد مداوم و دائمی نیست و درد بریس های دندانی با مسکن قابل تسکین است و پس از چند روز کاملا از بین می رود.

ارتودنسی ممکن است منجر به از بین رفتن استخوان فک در بیمارانی شود که استخوان فک ضعیفی دارند یا در افرادی که از استخوان فک پایین رنج می برند.

به همین دلیل دندانپزشک شما که متخصص ارتودنسی است در معاینات اولیه با توجه به عواملی مانند وضعیت استخوان فک تصمیم می گیرد که آیا می توانید ارتودنسی کنید یا خیر.

پس بهترین راه برای صاف کردن دندان های شما استفاده از ارتودنسی های پیشرفته است که با سرعت زیاد می توانند دندان های شما را صاف کنند.