ارتودنسی پیشگیرانه یکی از شاخه های دندانپزشکی به حساب می آید و علاوه بر اصلاح مشکلات عدم انسداد فک، به طور مساوی با مشکل عدم تقارن دندان و آرایش آن ها نیز سرو کار دارد. عدم استفاده از بریس در صورت بروز این مشکلات منجر به عوارض جدی می شود. ارتودنسی برای همه افراد مناسب است و با توجه به مدت زمان درمان متفاوت است. ارتودنسی انواع مختلفی از جمله ثابت، متحرک و نامرئی دارد و از هر نوع متناسب با شرایط بیمار و تعیین شده توسط پزشک متخصص استفاده می شود.

ارتودنسی پیشگیرانه

ارتودنسی پیشگیرانه

ارتودنسی

ارتودنسی یکی از شاخه های دندانپزشکی است و هدف آن درمان ناهنجاری ها و مشکلات فک و دندان مانند بی نظمی در دندان ها یا انسداد فک ها است. همچنین در افزایش زیبایی صورت و بهتر شدن ویژگی های آن نقش دارد.

 

انواع تغییر شکل و مشکلاتی که ممکن است فک و دندان در معرض آن قرار بگیرند:

 1. تغییر شکل دندان های ساده و طبیعی (بی نظمی دندان)
 2. تغییر شکل پیچیده دندان (افزایش تعداد دندانها بیش از حد طبیعی)
 3. تغییر شکل فک
 4. ناهنجاری های مادرزادی
 5. عوارض تغییر شکل دندان و فک
 6. دندان
 7. مشکلات لثه
 8. مشکلات گوارشی ناشی از جویدن بد
 9. سر درد
 10. اختلال در عضلات و اعصاب فک
 11. احساس درد در ناحیه گردن ، شانه و پشت
 12. تأثیر منفی در زیبایی صورت

 

سن مناسب برای بریس ها

سن مشخص و مناسبی برای استفاده از ارتودنسی، نوع مشکل و تغییر شکل که مدت زمان مناسب را تعیین می کند، وجود ندارد؛ اما طبق توصیه انجمن دندانپزشکی آمریکا، مناسب ترین سن در حدود هفت سالگی است که دندان ها شروع به رویش می کنند. هرچه سن بیمار کمتر باشد، درمان آسان تر و کوتاه تر و نتایج بهتری خواهد داشت.

بهترین زمان برای درمان ارتودنسی  قبل از بلوغ است؛ زیرا می توان از مراحل بلوغ جسمی برای درمان تغییر شکل و مشکلات فک استفاده کرد و تغییر شکل قبل از بلوغ تشخیص داده نمی شود. بنابراین ممکن است جراحی تنها راه حل باشد. در مورد افرادی که از مشکلات بی نظمی و کاهش تعداد دندان رنج می برند، دوره درمان ممکن است تا 12 سال ادامه داشته باشد.

 

فرم های ارتودنسی

ارتودنسی پیشگیرانه

ارتودنسی پیشگیرانه

 • پرانتز ارتودنسی

آنها نوعی بریس هستند که مستقیما روی دندان ها قرار می گیرند و از نوع خاصی از چسب به منظور نصب آنها استفاده می شود و سپس آنها از طریق سیم به هم متصل می شوند و حلقه آن معمولا از آهن، پلاستیک یا سرامیک ساخته می شود.

 • سیم ابزار یا آرچ وایر

سیم ابزار اصلی در ارتودنسی است و برای اتصال پلاک فلزی به یکدیگر استفاده می شود. سیم به قوس فلزی و دندان ها فشار وارد می کند که به مرور زمان دندان ها را به جای طبیعی خود بازگرداند. این سیم ها در اندازه ها و مواد مختلفی تولید می شوند که مهمترین آن ها نیکل و تیتانیوم است.

انواع مهاربندهای متحرک

بریس های متحرک دو نوع دارند:

 • پلاستیک

از پشتیبانی پلاستیکی ساخته شده است. در این نوع بیمار باید در سال اول نصب ارتودنسی تا رسیدن بیمار به سن 20 سالگی روزانه آن را به مدت تقریبی 12 ساعت مداوم بپوشد و پس از آن می تواند دوره استفاده از ارتودنسی را از 6 روز به 3 روز در هفته کاهش دهد و این امر توسط پزشک متخصص تصمیم گیری میشود.

 • سیم دار

این یک ارتودنسی است که از یک تکیه گاه و یک سیم فلزی به شکل قوس بالا و پایین تشکیل شده است، که با اتصال آن به شش دندان جلویی، به منظور سازماندهی، سازماندهی و در یک سطح دندان استفاده می شود.

 • قفل های ارتوتیک (باند)

آنها حلقه های فلزی هستند که به جای قوس فلزی، در انتهای دهان روی دندان قرار می گیرند.

مزایای بریس های متحرک

 • استند ها را می توان به راحتی جدا کرد و تمیز کرد
 • نصب و برداشتن بریس ها به بیمار آزادی بیشتری می دهد.
 • تکیه گاه ها قابل مشاهده نیستند و زیبایی فرد را تحت تأثیر قرار نمی دهند.
 • سهولت در استفاده از ارتودنسی متحرک، دستورالعمل های پزشکی آسان تر و آسیب به دندان ها کمتر است.

نقص ارتودنسی متحرک

 • هزینه آن در مقایسه با ارتودنسی ثابت زیاد است.
 • درمان پیچیده تر است و نتیجه آن به بیمار بستگی دارد.
 • در آوردن قالب های پلاستیکی متحرک آسان است.
 • برای موارد پیشرفته فک و دندان مناسب نیست.

ارتودنسی شفاف

یکی از روش های درمانی که می تواند برای درمان مشکلات فک و دندان استفاده شود. این یک ویژگی مهم دارد که غیر قابل مشاهده و پنهان است و شکل آن از شدت کمتری و آشکار برخوردار است و همین امر تقاضای آن را افزایش داده و به متداول ترین و گسترده ترین نوع ارتودنسی تبدیل شده است. از دستگاه های همراه و ثابت تشکیل شده است.

ارتودنسی پیشگیرانه

ارتودنسی پیشگیرانه

انواع بریس های شفاف

ارتودنسی سرامیکی:

یک نوع ساده و بدون عارضه ، تا حدودی شبیه ارتودنسی فلزی. از ماده ای سرامیکی (رنگ عاج) نزدیک به رنگ دندان تشکیل شده است که باعث می شود رنگ تقویم با رنگ طبیعی دندان ادغام شود، بنابراین تشخیص تقویم دشوار می شود و فقط از فواصل بسیار نزدیک قابل مشاهده است. این در نظر گرفته شده ثابت است و فقط می تواند توسط یک متخصص نصب یا حذف شود.

ارتودنسی  Invisalign

این یکی از بهترین انواع ارتودنسی شفاف در نظر گرفته می شود که با اثربخشی بالا و دستیابی به نتایج مطلوب مشخص می شود. این ماده از یک ماده پلاستیکی تشکیل شده است و یکی از مهمترین ویژگی های آن سهولت نصب و برداشتن توسط بیمار است و به صورت پوششی است که روی دندان قرار می گیرد. متناسب با اندازه فک و دندانها مخصوص بیمار ساخته شده است.

مزایای ارتودنسی شفاف

 1. قابلیت حذف و نصب به بیمار کمک می کند تا بریس ها و دندان ها را به راحتی تمیز کند.
 2. به مراقبت دقیق از بیمار نیاز ندارد.
 3. زیبایی صورت را حفظ می کند، و به دلیل شفافیت اعتماد به نفس بیمار را افزایش می دهد.

معایب ارتودنسی شفاف

 1. هزینه آن زیاد است.
 2. برای مشکلات پیچیده دندان مناسب نیست.
 3. استند ها باید به مدت 12 ساعت در روز در داخل دهان پوشیده شوند.
 4. برای همه شرایط پزشکی مناسب نیست.