ارتودنسی  چیست  و چه کاربردی دارد؟ اطلاعات مهم  ارتودنسی چیست ؟  مزیت های  ارتودنسی چیست ؟ معایب  ارتودنسی چیست ؟ برای پاسخ به سوالات خود با ما همراه باشید.

اگر حس می‌کنید دارای دندان‌های کج و بیرون زده هستید، باید بگوییم که شما تنها نیستید. طبیعی است که همه افراد دارای دندان‌های صاف و مرتب نیستند؛ اما این روزها به لطف ارتودنسی، شما می‌توانید دندان‌های دلخواهتان را داشته باشید.

ارتودنسی شاخه‌ای از دندان‌پزشکی است که به اصلاح فک‌ها و دندان‌هایی که در موقعیت مناسب قرار نگرفته‌اند، می‌پردازد.

درصورتی‌که دندان‌ها در جای نامتعارفی قرارگرفته باشند، مشکلات بهداشتی مختلفی ایجاد خواهند کرد. در این وضعیت، فرد قادر نخواهد بود که تمامی قسمت‌های مربوط به دندان‌ها را به‌خوبی تمیز کند و درنتیجه، دچار مشکلاتی از قبیل پوسیدگی دندان‌ها و مشکلات لثه‌ای می‌شود.

ارتودنسی چیست

فواید ارتودنسی

انجام ارتودنسی، علاوه بر نقشی که در جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها ایفا می‌کند، دارای فواید و مزایای زیر می‌باشد:

 •  با اصلاح وضعیت دندان‌ها و ایجاد تغییری مثبت در ظاهرتان، باعث می‌شود اعتمادبه‌نفس شما افزایش یابد. این اصلاح وضعیت ظاهری باعث می‌شود روابط اجتماعی شما به میزان چشمگیری افزایش یابد.
 •  باعث بهبود عملکرد دندان‌های شما، در انجام عمل جویدن، می‌شود.
 •  باعث جلوگیری از بیمار شدن دندان‌ها می‌شود.

در چه صورت کاندید مناسبی برای ارتودنسی خواهید بود؟

تعیین این‌که شما نامزد انجام این عمل هستید با خیر با دندان‌پزشک متخصص شما خواهد بود. چنان چه به یکی از وضعیت‌های زیر دچار باشید، کاندید مناسبی برای ارتودنسی خواهید بود:

 • اوربایت: اوربایت زمانی است که دندان‌های فوقانی شما، بیش از یک الی دو میلی‌متر، روی دندان‌های پایین شما هم‌پوشانی داشته باشند.
 • آندربایت: آندربایت یا ظاهر بولداگ، زمانی است که دندان‌های ردیف پایین خیلی جلوتر از دندان‌های ردیف بالا باشند. در این حالت، دندان‌های ردیف بالا بیشتر از حد استاندارد عقب هستند.
 • کراس بایت: هنگامی‌که دندان‌های شما در وضعیت عرضی به‌خوبی روی‌هم قرار نگیرند، شما به کراس بات مبتلا هستید.
 • اوپن بایت: باز بودن بین دو فک
 • فاصله بیش‌ازحد بین دندان‌ها
 • شلوغی بیش‌ازحد دندان‌ها

ارتودنسی چگونه انجام می‌شود؟

ارتودنسی دندان‌ها، شامل سلسله‌مراتب و مراحلی است که ادامه ذکر خواهیم کرد:

 1. مشاوره پزشکی توسط متخصص ارتودنسی: در این مرحله، متخصص ارتودنسی شمارا معاینه می‌کند و بر اساس شرایط شما، تعیین می‌کند که آیا شما کاندید انجام این عمل هستید یا خیر. درصورتی‌که شما کاندید مناسبی برای انجام عمل ارتودنسی باشید، متخصص ارتودنسی به شما پیشنهادهایی درباره انتخاب نوع ارتودنسی مناسب ارائه می‌دهد.
 2. عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس: در این مرحله، برای تعیین شرایط دندان‌ها، از دهان شما عکس‌هایی با کمک اشعه ایکس گرفته می‌شود.
 3. کشیدن دندان‌ها: این مرحله غالباً برای کسانی که کاندید انجام ارتودنسی هستند، اتفاق می‌افتد. ممکن است متخصص شما پس از دیدن عکس‌هایی که با کمک اشعه ایکس گرفته‌اید، تصمیم بگیرد یکی از دندان‌های شمارا بکشد.
 4. ایجاد فاصله کافی بین دندان‌ها: برای این‌که متخصص بتواند براکت ها را جاگذاری کند، باید فاصله مناسبی بین دندان‌های شما وجود داشته باشد. ارتودنتیست ابتدا توسط ابزاری این فاصله را می‌سنجد و درصورتی‌که فاصله مناسب بین دندان‌های شما وجود نداشته باشد، با استفاده از فاصله ساز، فاصله مناسب را به‌مرور ایجاد می‌کند.
 5. قالب‌گیری از دندان ها: بعد از انجام شدن مراحل پیشین، متخصص ارتودنسی از دندان‌های شما قالب‌گیری می‌کند. قالبی که از دندان‌های شما گرفته می‌شود، به لابراتوار فرستاده می‌شود. طی این فرایند میزان و نوع قطعات لازم و همچنین میزان سیم موردنیاز برای انجام ارتودنسیف تعیین می‌شود.
 6. انجام فرایند باندینگ و اتصال سیم ها: چسباندن بریس های ارتودنسی به دندان ها را باندینگ می گویند. در این روش بریس ها را با چسب های مخصوصی به دندان‌های شما می چسبانند. در اثر نیرویی که این بریس ها، به مرور به دندان‌های شما وارد می کنند، دندان‌های شما در وضعیت مناسب خود قرار خواهند گرفت. اگر شما از روش ثابت ارتودنسی استفاده کنید، متخصص ارتودنسی شما طی جلساتی و به مرور زمان این بریس ها را محکم تر می‌کند و از این طریق رفته رفته دندان‌های شما صاف و مرتب خواهند شد.
 7. برداشتن ارتودنسی: این مرحله زمانی است که متخصص ارتودنسی از وضعیت قرار گیری دندان‌های شما به طور کامل راضی شده باشد. در این مرحله متخصص بریس ها را از روی دندان‌های شما بر می دارد. اما این مرحله به معنای پایان روند ارتودنسی نخواهد بود و تا مدت ها بعد از برداشتن بریس ها، شما باید از ریتینرها استفاده کنید تا دندان‌هایتان در وضعیت جدید ثابت بمانند و تغییر وضعیت ندهند.

انواع ارتودنسی

 • ارتودنسی سنتی فلزی: این روش، همان روش قدیمی انجام ارتودنسی می باشد. در این روش از براکت های فلزی از جنس استیل ضد زنگ استفاده می‌شود.

ارتودنسی سنتی فلزی

 • ارتودنسی نامرئی: براکت های این نوع  از جنس سرامیک یا پلاستیک بوده و هم‌رنگ دندان‌های شما ساخته می‌شوند.

ارتودنسی نامرئی

 • قالب‌های نامرئی: در این روش قالب‌های شفافی به نام الاینر، متناسب با دندان‌های شما ساخته می شوند و به‌طور کامل روی دندان‌های شما، قرار می‌گیرند. این نوع برخلاف دو موردی که پیش‌ازاین ذکر شد، متحرک بوده و باید هر دو الی سه هفته یک‌بار توسط بیمار تعویض گردد.

طول دوره درمان چقدر خواهد بود؟

مدت زمان درمان این ناهنجاری، به نوع براکت گذاری و شدت ناهنجاری های فک و دندان شما بستگی دارد. این دوره درمانی به طور میانگین یک تا سه سال به طول می انجامد. به طور متوسط، هر چهار تا شش هفته یک بار توسط ارتودنتیست خود معاینه خواهید شد.

هزینه درمان ارتودنسی چقدر است؟

هزینه ارتودنسی ، بسته به نوع براکت های انتخابی و شدت مشکلات دهان و دندان شما، متفاوت خواهد بود. به طور کلی ارتودنسی با براکت های فلزی ارزان ترین و مطمئن ترین روش می باشد. در این بین انجام آن توسط الاینرهای شفاف، بیشترین هزینه را به شما تحمیل خواهد کرد.