ارتودنسی کامل

ارتودنسی در واقع یکی از شاخه‌های تخصصی دندانپزشکی است که برای زیباتر شدن صورت و دندان ها و بهبود عملکرد آن ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. کجی دندان‌ها، اوربایت و آندربایت (جلوتر بودن بیش از اندازه دندان‌های بالا یا پایین) کراس بایت، شلوغی دندان ها و اختلال های مربوط به فک از مشکلاتی است که توسط متخصصان ارتودنسی درمان می‌شود، در این مقاله مراحل کامل ارتودنسی شرح داده می شود.

شیوه تشخیص ارتودنسی

اگر دندانپزشک معمولا متوجه مشکلاتی در دندان یا فک شود که نیاز به مداخله دارد، احتمالا پرونده را به یک متخصص ارتودنسی ارجاع می دهد. وی یک دندانپزشک است که در تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاری های دندان و صورت تخصص دارد. بیشتر مشکلات ترازبندی دندان ها به محض اینکه دندان های دائمی شروع به ترک لثه می کنند (رویش) آشکار می شود؛ اما ممکن است یک متخصص ارتودنسی قبل از قرار دادن بریس ها صبر کنید تا دندان کافی روی دهد. در حالی که استخوان های صورت آ نها هنوز در حال رشد است و دندان هایشان بیشتر به حرکت در می آیند، بیشتر بچه ها با دستگاه ارتودنسی بین 8 تا 14 سال مجهز شده اند.

ارتودنسی کامل

 

ارتودنسی کامل

درمان‌های ارتودنسی را می توان به درمان با دستگاه‌های ثابت و متحرک تقسیم کرد. دستگاه‌های ثابت دستگاه‌هایی هستند که در طول درمان نیازی به خارج نمودن آن ها از دهان توسط بیمار وجود ندارد و اجزای اصلی تشکیل‌دهندهٔ آن ها براکت و سیم می‌باشد. براکت‌ها همان اجزای کوچکی هستند که توسط چسب خاصی به دندان چسبانده می‌شوند، در بین مردم از اصطلاح سیم‌کشی یا سیم‌بستن دندان هم برای اشاره به این عمل استفاده می‌شود.

ارتودنسی کامل چند مرحله دارد؟

قبل از شروع لازم است بدانید که این مراحل بسته به هدف درمان، می توانند کمی با هم متفاوت باشند؛ بنابراین نوع مراحل ارتودنسی دندان را می توان با در نظر گرفتن خواسته مراجعین کمی با هم تفاوت خواهد داشت، به عبارت ساده تر اگر هدف شما از ارتودنسی زیبایی باشد، با کسی که به نوعی مال اکلوژن شدید دچار است مراحل یکسانی را طی نمی کنید.

انواع دستگاه های ارتودنسی

ارتودنسی انواعی دارد که عبارت اند از:

  1. ارتودنسی متحرک
  2. ارتودنسی ثابت
  3. ارتودنسی با استفاده از براکت های فلزی
  4. ارتودنسی با استفاده از براکت های همرنگ دندان
  5. ارتودنسی با براکت های فلزی یا سرامیکی بدون لاستیک
  6. ارتودنسی از پشت دندان یا سیستم لینگوال
  7. ارتودنسی شفاف

 

تفاوت ارتودنسی بزرگسالان و کودکان

استخوان های فک بیماران جوان هنوز در حال رشد هستند و به درمان خیلی کمک می کند ولی رشد استخوان های فک در بیماران بزرگسال متوقف شده است و در بزرگسالان باید جراحی فک برای اصلاح وضعیت فک ها انجام شود.

مشاوره با پزشک مرحله اول ارتودنسی

در اولین جلسه درمانی، جلسهٔ مشاوره با پزشک متخصص برای دستیابی به بهترین روش درمانی متناسب با مشکلات دندان و فک شما صورت می‌گیرد؛ درواقع در این جلسه، نوع درمان و مدت زمان احتمالی مورد نیاز برای طول مدت درمان به شما ارائه می‌شود، این جلسه نیازمند ارائه اطلاعات مناسب شما نیز در رابطه با مشکلات دندانی است و شما همواره می‌توانید در خصوص طول درمان ارتودنسی از پزشک خود سوال کرده و مواردی را که در نظرتان ضروری است با متخصص ارتودنسی در میان بگذارید؛ همچنین متخصص ارتودنسی در این مرحله توضیحاتی چند در رابطه با عوارض ناهنجاری، مشکل بیمار و فرآیند درمان را در اختیار بیمار قرار می‌دهد.

قالب‌گیری ارتودنسی

برای قالب‌گیری ارتودنسی از یک تری که کاملا اندازه دندان‌های بیمار است، استفاده می‌شود، ابتدا تری با آلژینات پر می‌شود، آلژینات پودری است که با آب مخلوط می‌شود تا به غلظت خمیر کیک برسد. متخصص آلژینات را داخل تری می‌ریزد و آن را داخل دهان بیمار می‌گذارد، این همان لحظه‌ای است که بیمار را نگران می‌کند؛ معمولا اول قالب‌گیری فک پایین و بعد فک بالا انجام می‌شود؛ بیمار هنگام قالب گیری فک بالا مضطرب می‌شود و فکر می‌کند که آلژینات وارد گلویش شده است که البته نشده است، متخصص باید تری را در دهان نگه دارد تا آلژینات شکل دندان‌ها را به خود بگیرد و سپس تری را از دهان بیمار خارج می‌کند.

قالب گیری خوب باید چگونه باشد؟

یک قالب‌گیری خوب باید تمام بخش‌های عقب دهان را نیزدربر بگیرد؛ بنابراین طبیعی است که فکر کنید خمیر وارد گلویتان شده است، اکثر بیماران اگر سعی کنند که به موضوع دیگری فکر کنند و حواسشان پرت شود، حس بهتری خواهند داشت. قالب به سرعت ظرف یک دقیقه سفت می‌شود؛ بنابراین فقط کافی است یک دقیقه تحمل کنید.

انتخاب روش درمان ارتودنسی

در این مرحله روش های درمانی متناسب با ناهنجاری موجود در ناحیه فک و دندان بیمار، برای افراد ارائه می شود و ویژگی های هر یک از روش های درمانی توضیح داده می شود، نمونه ای از براکت ها برای افراد نشان داده می شود تا در نتیجه با مشورت پزشک و بیمار، بهترین روش درمان ارتودنسی برای هر شخص انتخاب شود.

ارتودنسی کامل

تمایل بیشتر مراجعین به کدام ارتودنسی است؟

نداشتن محدودیت سنی برای استفاده از ارتودنسی ثابت و همچنین کارایی بالای آن باعث شده است که بیماران تمایل بیشتری به استفاده از دستگاه های ارتودنسی ثابت داشته باشند، این نوع ارتودنسی دندان های شما را به وسیله سیم ها و کش های مخصوص به سمت مورد نظر حرکت داده و دندان ها را در سر جای اصلی خود قرار می دهد. انجام این کار هیچ آسیبی به دندان ها و ریشه آن ها وارد نمی کند، داشتن بریس ها با تمام اجزایشان حین درمان معمولا مسواک زدن و تمیز کردن آن ها را با دشواری مواجه می کند، اما پس از برداشتن براکت ها در پایان کار، رسیدگی و حفظ بهداشت دهان و دندان هایتان بسیار آسان تر می شوند.

از چه روشی بیشتر برای ارتودنسی دندان کودک استفاده می شود؟

بسته به شرایط دندان‌های کودک، روش های ارتودنسی متفاوتی ممکن است وجود داشته باشد، برای استفاده از بهترین روش ارتودنسی کودکان، پزشک مؤثرترین روش ها و همچنین هزینه و زمان درمان را مطرح می‌کند و شما می‌توانید با توجه به شرایط خود تصمیم به استفاده از یک روش داشته باشید.

مراقبت های بعد از ارتودنسی کودک

وقتی سیم دندان ها برداشته می‌شود، درمان تمام نشده است. بعد از برداشتن سیم‌ها، کودک تا مدتی باید از پلاک دندان ارتودنسی استفاده کند تا دندان‌ها در سرجای خود ثابت شوند، این پلاک متحرک است و در هنگام تمیز کردن دهان یا خوردن غذاها می‌توان این پلاک‌ها را برداشت. زمان استفاده از پلاک دندان در روز به مرور کاهش پیدا می‌کند تا جایی که دیگر نیازی به استفاده از آن نباشد.