در این مقاله سعی شده تا پیرامون موضوع ” ارتودنسی کودکان ” صحبت شود. برای دانستن نکات این مقوله، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

بهترین زمان برای شروع ارتودنسی کودکان چه زمانی هست؟

اگرچه بسیاری از افراد درمان ارتودنسی را با دوران بلوغ مرتبط می دانند، اما ارتودنتیست ها می توانند مشکلات ظریف رشد فک یا دندانها را خیلی زودتر تشخیص دهند.

در حالی که دندانهای اصلی یا “شیری” وجود دارند.

ممکن است والدین به اشتباه تصور کنند که باید قبل از مراجعه به متخصص ارتودنسی صبر کنند تا کودک تمام دندان های دائمی خود را دربیاورد. با این حال، انجمن ارتودنتیست ها توصیه می کنند که هر کودکی حداکثر تا 7 سالگی باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه تا او را معاینه کند. در سن 7 سالگی، دندانهای دائمی کافی برای ارتودنتیست برای ارزیابی روابط بین دندان ها، فک و گزش رشد کرده است.

شروع درمان پس از کند شدن رشد (یا متوقف شدن) و رویش همه دندانهای بزرگسال، ممکن است به یک برنامه درمانی پیچیده تر و زمان بر نیاز داشته باشد که گاهی اوقات شامل کشیدن و یا جراحی فک می شود.

اغلب اوقات، در صورت تأخیر در درمان اولیه، نتایج درمان با خطر مواجه می شود. در صورت درمان کودکانی که هنوز در حال رشد هستند، می تواند به نتایجی دست یابد که در غیر این صورت پس از رسیدن به بلوغ ممکن نیست.

چه زمانی کودک را برای معاینه ارتودنسی ببریم؟

برخی از شرایطی که نیاز به معاینه را نشان می دهد و باید به ارتودنسی کودکان مراجعه نمود عبارتند از:

 • از بین رفتن زودرس یا دیر رس دندان های شیری:

این مشکل می تواند باعث شود که دندان های دائمی در موقعیت نادرستی قرار بگیرند و از رشد دندان های دیگر بزرگسالان جلوگیری کند

 • مشکل در جویدن یا گاز گرفتن:

نداشتن توانایی در جویدن غذا و خوراکی ها، می تواند بر رشد کودک تأثیر منفی بگذارد

 • تنفس دهانی:

می تواند باعث ایجاد یک قوس فوقانی به شکل غیر طبیعی در دهان کودک شود

 • مکیدن انگشت شست:

این امر همچنین می تواند باعث ایجاد قوس فوقانی با شکل غیر عادی و همچنین باعث بیرون آمدن دندان های جلویی شود

 • شلوغی، جالجایی یا مسدود شدن دندان ها:

اگر دندان مسدود شده و درمان نشود، تا زمانی که تمام دندان های شیری از بین بروند اغلب باید دندان های دائمی را برداریم تا دندان مسدود شده رشد کنند

 • فک هایی که تغییر مکان می دهند یا صدا ایجاد می کنند:

این در بیماران جوان بسیار غیر معمول است و ممکن است نشان دهنده یک مشکل قابل توجه در گزش باشد

 • مشکلات گفتاری:

حل مشکلات گفتاری در کودکان بزرگتر دشوارتر است، هرچه محیط دهان برای گفتار زودتر بهبود یابد نتیجه ارتودنسی بهتر می شود

 • گاز گرفتن گونه یا سقف دهان:

گاز گرفتن سقف دهان نشان دهنده گزش عمیق است، این می تواند باعث آسیب دائمی به بافت لثه حمایت کننده از دندانهای جلویی فوقانی شود

 • دندان هایی که به طور غیر عادی بر روی هم قرار میگیرند، یا اصلاً بر روی هم قرار نمی گیرند:

به عنوان مثال، یک نیش باز است که در آن دندان های جلو لمس نمی شوند و جویدنصحیح غذا ممکن است دشوار باشد

 • عدم تعادل صورت:

هرچه زودتر عدم تقارن صورت برطرف شود، احتمال اصلاح کامل آن بیشتر است.این به این دلیل است که در یک کودک 7 ساله و یک کودک 12 ساله پتانسیل رشد بیشتری وجود دارد

 • فک هایی که خیلی جلو یا عقب هستند:

در این مورد باز هم احتمال رشد بیشتر در یک بیمار 7 ساله بیشتر از 12 ساله است

 • ساییدن یا فشردن دندان ها:

کودکان خردسال معمولاً دندان هایشان را وقتی که با دندان های دائمی جایگزین می کنند روی هم می سابند. در این صورت ارزیابی دندان آنها قبل از ایجاد آسیب دائمی، ضروری است

درمان دندان در سنین پایین

در سنین پایین، درمان ممکن است لازم نباشد؛ اما معاینه می تواند مفیدترین زمان برای شروع درمان را تعیین کند. درمان بیماران در سنزن اولیه گاهی تحت عنوان درمان فاز1، درمان ارتودنسی رهگیری یا درمان زودرس شناخته می شود.

یک نتیجه ارتودنسی عالی نیاز به دو چیز دارد:

 1. دندان ها به طور صحیح تراز شده
 2. فک بالا و پایین به طور صحیح روی هم قرار گرفته باشند

فک هایی که به اشتباه روی هم مرتب شده اند، منجر به اوربیت، گزش باز و عدم تقارن می شوند فقط در صورت رشد فک ها اصلاح می شود. این مسئله تا حدود 12 تا 13 سالگی رخ می دهد. تراز كردن همه دندان ها مستلزم این است كه تمام دندان های دائمی رویش پیدا كنند و رویش دندان های دائمی اتفاقاً در حدود 12 تا 13 سالگی رخ می دهد.

این بدان معناست که اگر کودکی دندان های شلوغ و فک های نامرتبی دارد، دستیابی به هر دو در یک مرحله درمانی ممکن است ممکن نباشد. زیرا زمان ایده آل برای درمان یکی از روش ها دقیقاً با شروع روش دیگر به پایان می رسد. با این حال، به محض اینکه درمان زودرس از بروز مشکلات جدی بیشتری جلوگیری کرده یا آنها را رهگیری کند، درمان در مرحله بعد معمولاً کوتاهتر و پیچیده تر می شود.

درمان فاز I

درمان فاز I به پزشکان این امکان ها را می دهد:

 • فضایی برای دندان های شلوغ و در حال رویش ایجاد می کنند
 • با تأثیر بر رشد فک، تقارن صورت ایجاد می شود
 • خطر ضربه به دندان های جلویی برجسته را کاهش می دهند
 • نیاز به برداشتن دندان را کاهش می دهند
 • زمان درمان با بریس کاهش میابد

ارزیابی زودهنگام کودکان برای درمان ارتودنسی، هم تشخیص به موقع مشکلات و هم فرصتی بیشتر برای درمان موثرتر و لبخندی سالم و زیبا را فراهم می کند.

پس میتوان نتیجه گرفت که شما باید هر چه زودتر کودک خود را پیش یک متخصص ارتودنسی ببرید تا دندان ها و فک او را معاینه کند و اگر دندان ها و فک او دچار مشکل باشد، زودتر به  درمان او بپردازد. بهترین زمان مراجعه به دکتر سن هفت تا دوازده سالگی است.

خوشبختانه، یک روش آسان برای بررسی اینکه آیا کودک شما کاندید مناسبی برای یکی از روش های درمانی ارتودنسی است یا نه وجود دارد. در کمتر از دو دقیقه یک ارزیابی لبخند رایگان انجام دهید تا ببینید کدام روش درمانی ارتودنسی برای کودک شما مناسب است.

داشتن دندان های صاف می تواند اعتماد به نفس زیادی در کودک شما ایجاد کند؛ اما بسیاری از افراد از ترس اینکه ارتودنسی در دهان آن ها دیده شود و باعث خجالت آنها شود، از داشتن بریس بسیار دوری می کنند.‌