مطمئنا اگر شما دارای دندان هایی هستید که مشکلات و ناهنجاری های بسیاری دارند، همیشه ناراحت و آزرده خاطر خواهید بود. مسلما اگر لبخند رویایی خود را به دست بیاورید، اعتماد به نفستان بالاتر می رود و خوشحال تر می شوید. کیفیت لبخند شما به عنوان این که بیان کننده این است که شما چه کسی هستید، در عزت نفس و اعتماد به نفس شما نقشی اساسی دارد. داشتن آگاهی در مورد این که لبخند شما به دلیل مشکلات و ناهنجاری‌ های دندان تان جذابیت خود را از دست داده است، در سلامت عاطفی شما می تواند تاثیر منفی بگذارد.در این مقاله به بررسی ارتودنسی 6 ماهه میپردازیم

اگر شما از لبخند خودتان راضی نیستید، پس باید به جمع میلیون ها نفری که برای ترمیم لبخند خودشان به دنبال ارتودنسی می روند، بپیوندید. برخی از مراکز هستند که تحت عنوان ارتودنسی شش ماهه کار می کنند که در ادامه به آنها می پردازیم.

ارتودنسی ژله ای

لبخندهای به دست آمده توسط ارتودنسی ۶ ماهه

وقتی شما به این جمله بر می خورید که می توانید با ارتودنسی شش ماهه مشکل دندان‌های خود را حل کنید، مثل همه خوشحال تر می شوید. به این دلیل که دیگر نیاز نیست نزدیک به دو سال بریس ها را روی دندان خودتان تحمل کنید که مشکلات تان برطرف شود. شما با استفاده از این روش به روز شده می توانید از این احساسات ناخوشایند جلوگیری کنید؛ اما باید بدانید که شما طبق شرایط خاصی می توانید ارتودنسی شش ماهه برای دندان های خودتان انجام دهید. این شرایط شامل داشتن مشکلات دندانی خفیف است و اگر شما مشکل دندانی تان شدید باشد، به هیچ عنوان نمی توانید کمتر از یک سال مشکل دندان خود را حل کنید.

 

نکات ایمنی

در ارتودنسی ۶ ماهه بدون توجه به روش کار، ضروری است که شما قبل از شروع ارتودنسی وقت بگذارید و در مورد خطرات، مزایا و مضرات موجود در مورد این ارتودنسی تصمیمات آگاهانه بگیرید. در این صورت شما می توانید کمتر از حد انتظار، خودتان را در معرض خطر قرار دهید. استفاده از این روش برای اصلاح لبخند و تقویت ظاهر شما خطراتی بیشتر از گزینه های درمانی دیگر ندارد. در حقیقت در درمان ارتودنسی شش ماهه از نیروی کمتری نسبت به گزینه های دیگر استفاده می شود.

به این دلیل که این نوزاد ارتودنسی فقط می‌تواند مشکلات خفیف را حل کند. بنابراین فشار کمتری به دندان وارد می شود. ارتودنسی ۶ ماهه معمولا با مدل ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین انجام می شود.

 

چه کسانی می توانند ارتودنسی ۶ ماه دریافت کنند؟

اگر سن فرد بیمار حداقل ۱۵ سال باشد و می‌خواهد لبخند خیره کننده ای به خودش هدیه دهد، مسلما یکی از افرادی است که صلاحیت دریافت ارتودنسی ۶ ماهه را دارد. ممکن است که شما فکر کنید که تنها نوجوانان از این راه حل می توانند استفاده کنند؛ اما این چنین نیست و بسیاری از بزرگسالانی که از ظاهر دندان های خودشان راضی نیستند و مشکلات خفیف برای دندان هایشان دارند هم می‌توانند از مزایای ارتودنسی ۶ ماهه بهره‌مند شود. با این حال نمی توان گفت که تمام افراد می توانند از این نوع درمان استفاده کنند.

 

ابتکاری بودن ارائه دهندگان لبخند ۶ ماهه

دلایل مختلفی وجود دارد که ارائه کنندگان لبخند ۶ ماهه می‌گویند که آن ها یک سیستم ابتکاری هستند. این دلایل از زبان خودشان عبارتند از:

  1. متوسط زمان درمان فقط شش ماه
  2. براکت ها و سیم های دندانی که استفاده می شود، دارای رنگ روشن هستند و به سختی قابل مشاهده هستند.
  3. نشان داده شده است که استفاده از این بریس ها، محافظه کاران ترین و قابل پیش بینی ترین نتیجه نهایی را می دهد.
  4. اطمینان حاصل می‌شود که تمام نصب اتو دنسی سریع و راحت است.
  5. نیروهای کم و زمان کوتاه مدتی در درمان ارتودنسی به کار برده می شود و به طور کلی راحتی، ایمنی و بهداشت دهان را افزایش می دهد.
  6. معمولا ارزان‌ترین بریس ها و تراز بندها را ارائه می‌دهیم.

در ادامه به توضیحات و درست و غلط بودن برخی از این دلایل می پردازیم.

 

  • متوسط زمان درمان فقط شش ماه

در واقع شش ماه یک زمان متوسط برای درمان است؛ اما آن طور که بسیاری از بیماران فکر می‌کنند، حداکثر زمان درمان نیست. بنابراین برخی موارد در دو ماه انجام می‌شود و برخی دیگر تا ۱۰ ماه طول می‌کشد و این بستگی به شدت مشکل شما دارد.

در آمارهای گرفته شده تا ۵۰ درصد مواقع بیشتر از ۶ ماه زمان می برد تا مشکلات دندانی حل شود.

 

  • براکت و سیم های استفاده شده در ارتودنسی به سختی قابل مشاهده هستند

گفتن این جمله که به سختی قابل مشاهده هستند یا نامرئی هستند در واقع بسیار دشوار است. بنابراین باید گفت که اگر از ارتودنسی نامرئی استفاده می شود که منظور استفاده از ارتودنسی های پلاستیکی است، طول درمان آن ها نسبت به ارتودنسی های دیگر کندتر هم هستند. اگر بریس های دیگری است که به هیچ عنوان نمی‌توان گفت که به سختی قابل مشاهده هستند یا نامریی هستند. به این دلیل که هر کدام روش خاص خودشان را دارند و معمولا به جز ارتودنسی نامرئی در بقیه آن ها از براکت، سیم و فلز برای حرکت دادن دندان ها استفاده می شود.

 

  • محافظه کارانه ترین و قابل پیش‌بینی ترین نتیجه توسط ارتودنسی شش ماهه

در مورد قابل پیش‌بینی ترین نتیجه اغلب پزشکان با هم اختلاف نظر دارند. آن ها می گویند که استفاده از بریس های اینویزیلاین بسیار جذاب است؛ اما استفاده از مهاربند های ثابت بهتر از نگهدارنده های متحرک می باشند و نتیجه بهتری را ارائه می دهند.

مبحث محافظه کارانه بودن هم این است که به دلیل اینکه که این بریس ها از دندان خارج می شوند و می توانید دوباره آ نها را داخل دندان بگذارید، بنابراین شما به راحتی می توانید دندان های خود را تمیز کنید و بهداشت دهان تان را رعایت کنید.

ارتودنسی 6 ماهه

بررسی تخصصی لبخند های ۶ ماهه

اگر به نظر برخی از مراکز و پزشکان که لبخندهای شش ماه را ارائه می دهند ،این سیستم خوب است؛ اما نمی‌تواند به صورت صد در صدی درمان سریعی باشد. در واقع درمان سریع ارتودنسی شش ماهه در صورتی محقق می شود که از براکت های مثلثی و سیم های مربع شکل برای فشار آوردن نیرو به دندان‌ ها استفاده شود که آن ها را سریعتر حرکت دهد.

مسلما نمی توان به صورت صد در صد گفت که استفاده از ارتودنسی های نامرئی می تواند یک روش مناسب برای استفاده برای ارتودنسی ۶ ماهه باشد. همچنین همانطور که در ابتدا گفتیم هر کسی نمی‌تواند از این نوع درمان استفاده کند و تنها کسی که می‌تواند تصمیم بگیرد که شما می توانید برای حل مشکلات درمانی تان از این ارتودنسی استفاده کنید، پزشک متخصص ارتودنسی شما است که پس از معاینه و بررسی دهان و دندان تان به این نتیجه می‌رسد.