ارتودنسی فاصله دندان جلو

ارتودنسی فاصله دندان جلو راه اساسی برای لبخند زیبا است. آیا تا به حال لحظه‌ای که لبخند می‌زنید و لب‌های شما باز می‌شود و دندان‌های شما به نمایش در می‌آید فکر کرده‌اید؟ همه ما می‌دانیم که دندان‌های جلو معمولاً برای گاز گرفتن استفاده می‌شود؛ اما اگر این تفکر را کنار بگذاریم، دندان‌های بالایی شما نقش بسیار مهمی در بهبود ظاهر شما دارند. درمان ارتودنسی دندان بالا به شما لبخند زیبا هدیه می‌دهد. افرادی که می‌خواهد لبخند و خنده زیبا داشته باشند می‌دانند که دندان‌های جلو چه تأثیری دارد. با این حال، این بدان معنا نیست که دندان‌های پایین شما اهمیتی ندارند.

فقط دندان‌های جلویی بالایی بیشتر تحت تأثیر مشکلاتی مانند برآمدگی، فاصله یا ازدحام بیش از حد قرار می‌گیرند. به همین ترتیب، بسیار مهم است که فرد با روش‌های مختلف درمان ارتودنسی دندان جلو آشنا باشد.

 

عواملی که باید در درمان ارتودنسی دندان جلو در نظر بگیرد

لبخند شما فقط به موقعیت دندان‌ها بستگی ندارد، رابطه دندان شما و لبخند شما یک رابطه پیچیده است که فک شما را نیز درگیر می‌کند. اگر فک‌های شما متعادل نباشد این می‌تواند بر روی هم قرار گرفتن دندان‌ها تأثیر بگذارد. شما باید روش درمانی انتخاب کنید که اول موجب ساییدن دندان و خراب شدن دندان‌های شما نشود، همچنین باعث نشود که لبخند شما از چیزی که هست خراب‌تر شود. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید نحوه حرکت دندان‌های شماست. به عنوان مثال، دندان‌های شلوغ وقتی صاف می‌شوند به جلو حرکت می‌کنند در حالی که دندان‌هایی که فاصله بین آن‌ها است به عقب حرکت می‌کنند؛

ارتودنسی فاصله دندان جلو

بنابراین در حالی که قرار دادن براکت روی دندان‌های بالا فقط دندان‌های بالایی را صاف می‌کند، دندان‌های نیش شما هم حرکت می‌کنند و ممکن است شما دیگر نتوانید به درستی غذاها را گاز بگیرید. به عنوان مثال اگر دندان‌های بالایی شما شلوغ باشد، پرداختن به دندان‌های فوقانی می‌تواند باعث بزرگ شدن اوربایت شود. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که با افزایش سن دندان‌های پایین خود را بیشتر نشان می‌دهند. شما اگر فقط دندان‌های بالا را اصلاح کنید و دندان‌های پایین هم نیاز به اصلاح داشته باشند در واقع کاری انجام نداده‌اید. شما باید این را بدانید که نباید اجازه دهید انحراف دندان جلو باعث کاهش اعتماد به نفس شما بشود. در ابتدا گزینه‌های بی‌شماری برای درمان ارتودنسی دندان بالا وجود دارد، همچنین خنده بخشی از انسان است و نباید بر کلیت انسان تأثیر بگذارد.

 

برخی از گزینه‌های مختلف درمان ارتودنسی دندان جلو برای من کدام اند؟

با توجه به میزان مشکلی که شما دارید درمان‌های مختلفی را می‌توانید انتخاب کنید. بیشتر مشکلات با درمان ارتودنسی دندان بالا حل می‌شود؛ اما در بعضی از مواقع نیاز است که جراحی فک برای بیمار انجام گیرد.

برای ارتودنسی از ابزارهای مختلفی استفاده می‌شود که بعضی از آن‌ها را توضیح می‌دهیم:

ارتودنسی با براکت‌های فلزی:

براکت‌های فلزی به راکت‌های سنتی هستند که ما با دیدن آن‌ها بزرگ شدیم. براکت‌های فلزی از فولاد ضد زنگ ساخته شده است. این براکت‌ها باسیم‌های نازک به هم متصل می‌شود و موجب حرکت دندان‌ها می‌شود. این براکت‌ها بسیار مؤثر و همچنین مقرون به صرفه هستند، اما اکثر بیماران به دلیل این که این ارتودنسی خیلی جالب توجه می‌کند بیماران از آن اجتناب می‌کنند. متخصصان ارتودنسی بسیار توصیه می‌کنند که بیماران از این روش استفاده کنند.

ارتودنسی با به راکت سرامیکی:

از ویژگی براکت‌های سرامیکی می‌توان به شفافیت آن اشاره کرد. از براکت‌های سرامیکی به این دلیل استفاده می‌کنند که کمتر جلب توجه می‌کند، براکت‌های سرامیکی‌ همان طور که از اسمش پیدا است از مواد سرامیکی ساخته شده است. همان طور که گفته شد براکت‌های سرامیکی به خاطر داشتن شفافیت یا همرنگ دندان بودن بسیار مورد توجه بیماران قرار می‌گیرد. این نوع از ارتودنسی بسیار برای بزرگسالان که به سر کار می‌روند یا باید سر کلاس حاضر شوند مناسب است.

نگه‌دارنده: بعد از این که طول درمان شما پایان یافت، شما باید از نگه‌دارنده برای استفاده کنند. نگه دارنده باعث می‌شود که دندان‌ها بازگشت نکنند. دندان‌های ما دائما در حال حرکت هستند. دندان‌های ما علاقه دارند که به جایگاه قبلی خود بازگردند. ما بایدمراقب باشیم که دندان‌های ما بازگشت نکنند و به حالت قبلی باز نگردند. شما می‌توانید چند ساعت در روز از این وسیله استفاده کنید ولی مهم است که حتما استفاده کنید.

 

چگونه دندان های شیری را در کودکان حفظ کنیم؟

دندانهای اولیه برای مدت زمان مشخصی درون دهان می مانند تا زمانی که دندان‌های دائمی که در پشت دندانهای اصلی درون استخوان فک قرار دارند جایگزین شوند. و ثابت نگه داشتن دندانهای اصلی به موارد زیر کمک می کند

  •   تشویق به رشد طبیعی استخوان فک و عضلات صورت
  •   به حفظ فاصله لازم برای دندان‌های دائمی که در حال رشد هستند کمک می کند و دندان‌های دائمی را به سمت موقعیت صحیح آنها در دهان هدایت می کند.

لازم به یادآوری است که برخی از این دندانها تا سن 12-14 سالگی در دهان باقی می مانند. کودک ممکن است در سنین پایین، به دلایل مختلف مانند ضربه خاص یا تصادف خاص لثه خود را از دست بدهد و در این حالت دندان های مجاور از جای خود به سمت فضای خالی حرکت می کنند.

این امر منجر به از دست دادن فضای مورد نیاز برای رویش دائمی دندان خواهد شد و نتیجه آن ازدحام دندان‌های دائمی هنگام رویش و قرار دادن آنها به روشی فوق العاده است.

ارتودنسی فاصله دندان جلو

انجمن ارتودنسی تهران برای نصب بریس موارد زیر را به کسانی که می‌خواهند بریس بگذارند توصیه می کند:

  •  ما توصیه می کنیم حداکثر تا سن 7 سالگی ارتودنسی انجام دهید.
  •  دندان های مستقیم به جویدن و صحبت کردن صحیح کمک می کنند.
  • دندان های صاف به سلامت دندان ها و لثه کمک می کنند. دندان های راست کمتر مستعد پوسیدگی، بیماری لثه و آسیب دیدگی هستند.
  • دندان های راست پلاک کمتری جمع می کنند، پلاک یک ماده چسبناک و بی رنگ از باکتری ها، غذا و بزاق است که در پایه دندانها تشکیل می شود.
  • دندان های فوقانی برجسته احتمال دارد در اثر تصادف شکسته شوند.

دوره استفاده از بریس برای اکثر دختران مرحله آزار دهنده ای است. اگرچه می دانیم که این یک مرحله موقتی است و مدت زیادی طول نخواهد کشید، اما به روش خاصی احتیاج دارد مانند مراقبت ویژه از دندانهای خود. بسیاری از ما پذیرش شکل ظاهری آن با ارتودنسی را دشوار می‌دانیم. بهترین راه برای مقابله با این مرحله یعنی نصب بریس ها، فکر کردن در مورد نتایج مثبتی است که پس از برداشتن بریس ها حاصل خواهد شد.

فکر کنید که مشکلاتتان با دندان کاملا از بین می رود و زیباتر خواهید بود تا اینکه در این مرحله از دردسر خود راحت شوید. در هنگام نصب بریس  و برای صاف کردن دندانها و تا زمان دستیابی به این هدف، متخصص ارتودنسی نیروهای مکانیکی را به دندان‌ها و پایه های فک پایین آنها وارد می کند، یا از نیروهای عملکردی که توسط انرژی نهفته و عضلات صورت نشان داده می شوند، استفاده می کند. با این هدف که دندان ها و پایه های استخوانی آنها را به موقعیت مناسب تری منتقل کند. سن مناسب برای شروع درمان ارتودنسی، سن از 11 تا 13 سالگی است که تمام یا بیشتر دندان‌های شیری جایگزین شده اند و در برخی موارد که نیاز به مداخله زودرس و بهبودی برای درمان ناهنجاریهای پارانشیمی است می توان زودهنگام شروع کرد.

 

بیشتر بخوانید :