آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که به خاطر دندان های نامنظم خود، اعتماد به نفس لبخند زدن را ندارید؟ دندان های ایده آل و جذاب، خواسته همه افراد است؛ اما متاسفانه افراد کمی در جامعه، دندان هایی عالی و بدون نقص دارند. در واقع اکثر افراد، کم و بیش مشکلاتی در دندان هایشان دارند. به همین دلیل سالانه افراد زیادی در سراسر دنیا، از روش ارتودنسی دندان برای مرتب کردن دندان های خود استفاده می کنند و ارتودنسی دندان، یک روش محبوب و بی خطر محسوب می شود. بسیاری از کسانی که می خواهند از ارتودنسی استفاده کنند، سوالات زیادی در ذهن خود دارند؛ در نتیجه ممکن است برای انجام درمان ارتودنسی مردد شوند.

یکی از سوالات پرتکرار در این زمینه، این سوال است که ارتودنسی چقدر طول میکشه ؟ در واقع همه ما می دانیم که ارتودنسی، یک درمان سریع و فوری نیست. در ادامه می خواهیم در مورد طول مدت ارتودنسی صحبت کنیم.

ارتودنسی چه تغییراتی ایجاد می کند؟

درمان ارتودنسی به صورت اختصاصی، به اصلاح مشکلات و بی نظمی های دندان ها و ناهنجاری های استخوان فک می پردازد. در واقع اگر دندان های فردی در جایگاه مناسب خود قرار نگرفته باشند؛ در نتیجه مشکلات زیادی به وجود می آوردند؛ مثلا جویدن مواد غذایی به درستی انجام نمی شود یا ظاهر دندان ها تاثیر نامطلوبی روی زیبایی کل چهره می گذارند؛ از این رو باید چنین مشکلاتی حتما اصلاح شوند و دندان ها یا فک، به وضعیت و جایگاه صحیح و مناسب خود بازگردند تا بتوانند عملکرد خود را به خوبی انجام دهند. بازگرداندن دندان ها به جایگاه مناسبشان، نیازمند وارد کردن نیروهای مداوم و ملایمی است؛ زیرا در صورت وارد کردن نیروهای ناگهانی و بیش از حد یا غیر استاندارد، آسیب های زیادی به استخوان فک یا بافت های نرم اطراف آن وارد می شود؛ پس برای جابه جا کردن دندان ها به زمان نیاز خواهیم داشت.

ارتودنسی چقدر طول میکشه

ارتودنسی چقدر طول میکشه ؟

تا اینجا متوجه شدیم که برای جابه جا کردن دندان ها و بازگرداندن آنها به موقعیت صحیح در استخوان فک، باید به طور مداوم، نیروهای حساب شده ای به دندان ها وارد شود که این نیروها به کمک دستگاه های ارتودنسی وارد می شوند؛ در نتیجه متوجه می شویم که درمان ارتودنسی به زمان نسبتا زیادی نیاز دارد. البته طول مدت درمان ارتودنسی، در افراد مختلف با یکدیگر تفاوت دارد و متغیر است. بعضی از عوامل تاثیر گذار بر طول مدت درمان ارتودنسی عبارتند از:

  • شدت مشکلات و به هم ریختگی ها؛ طبیعتا هر چقدر دندان ها به هم ریخته تر باشند، به زمان بیشتری برای مرتب کردن آنها نیاز داریم.
  • نوع درمان ارتودنسی؛ اینکه از دستگاه های ارتودنسی ثابت استفاده شود یا متحرک، بر طول مدت درمان ارتودنسی تاثیر گذار است.
  • سن و سال بیمار؛ هرچقدر بیمار کم سن تر باشد؛ طول مدت درمان ارتودنسی برای او کوتاه تر است.
  • تبحر و مهارت متخصص ارتودنسی
  • میزان همکاری بیمار با متخصص ارتودنسی

 

تفاوت طول مدت درمان ارتودنسی ثابت و متحرک

همان طور که گفتیم، نوع دستگاه ارتودنسی، بر طول مدت درمان ارتودنسی تاثیر گذار است. اگر حجم به هم ریختگی و مشکلات دندان های بیمار زیاد باشد، به نیروی بیشتری برای مرتب کردن آنها نیاز داریم. دستگاه های ارتودنسی ثابت، از جنس فلز استیل مرغوب و ضد زنگ هستند و می توانند نیروی بیشتری به دندان ها وارد کنند؛ پس برای مرتب کردن دندان های به شدت به هم ریخته، ارتودنسی ثابت گزینه مناسب تری به نظر می رسد. برای کسانی که مشکلات جزئی تری در دندان های خود دارند؛ متخصص ارتودنسی معمولا از پلاک های ارتودنسی متحرک استفاده می کنند.

از آنجایی که بیمارانی که از دستگاه های ارتودنسی ثابت استفاده می کنند؛ حجم مشکلات مربوط به دندان هایشان بیشتر است؛ پس باید مدت طولانی تری از ارتودنسی استفاده کنند. در نهایت می توان گفت که طول مدت درمان با ارتودنسی ثابت بیشتر از درمان با ارتودنسی متحرک است.

ارتودنسی چقدر طول میکشه

آیا می توانیم طول دوره ارتودنسی را تخمین بزنیم؟

قطعا یکی از سوالاتی که ذهن افراد را قبل از انجام درمان ارتودنسی به خود مشغول می کند، مسئله مدت زمانی است که درمان ارتودنسی طول می کشد. همان طور که قبل تر هم اشاره کردیم؛ طول مدت درمان با ارتودنسی به عوامل مختلفی بستگی دارد و فاکتورهای متعددی بر آن تاثیر می گذارند؛ در نتیجه ما در این مقاله نمی توانیم یک مدت زمان خاصی را برای طول مدت درمان ارتودنسی در نظر گرفته و اعلام کنیم. از طرفی حتی اگر همه شرایط برای دو نفر برابر باشند؛ باز هم بسته به ویژگی های فیزیولوژیک بدن هر فرد ممکن است طول مدت درمان ارتودنسی متفاوت باشد.

در هر صورت برای اطلاع بیشتر از طول مدت درمان ارتودنسی باید ابتدا به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا مورد معاینه قرار بگیرید؛ سپس متخصص ارتودنسی با توجه به نوع و شدت مشکلات شما و سایر عوامل اثر گذار، طول مدت درمان ارتودنسی را برای شما تخمین بزند.

 

رابطه سن و سال با طول درمان ارتودنسی

بدون شک اگر مشکلات مربوط به سلامتی، مثلا مشکلات مربوط به دندان ها یا فک، هرچقدر زودتر ریشه یابی شوند و اقدامات درمانی برای آنها صورت بگیرد بهتر است. در کودکان استخوان فک هنوز به بلوغ کامل رشدی نرسیده است؛ به علاوه دندان ها در حفره فکی آسان تر و بهتر جابه جا می شوند. چون هنوز حجم مشکلات فکی و دندانی کودک شدت پیدا نکرده و می توان از قابلیت رشد فک هم استفاده کرد، درمان ارتودنسی راحت تر انجام شده و زودتر به نتیجه می رسد.

از طرفی چون دندان های در فک کودکان با صرف نیروی کمتری جابه جا می شوند، به صرف مدت زمان کمتری برای درمان ارتودنسی نیاز داریم. حتی در اکثر مواقع به کمک دستگاه های ارتودنسی، مانند گسترش دهنده های کامی می توانیم از بروز بسیاری از مشکلات در بزرگسالی جلوگیری کنیم و فرد در آینده نیازی به استفاده کردن از ارتودنسی نداشته باشد.

 

سخن آخر

اگر می خواهید طول مدت درمان ارتودنسی شما کاهش یابد و بدون داشتن مشکلات شدیدیاین دوران را سپری کنید، نیاز است که با متخصص ارتودنسی خود به خوبی همکاری کنید.

منبع