برای پاسخ به سوال ” ارتودنسی کدام دندان را می کشند ” باید مراحل ارتودنسی را بدانیم.

ارتودنتیست ابتدا به طور کامل دندان های بیمار را معاینه می کند و با استفاده از عکس های رادیولوژی ضرورت کشیدن یا نکشیدن دندان های بیمار را ارزیابی می کند؛ سپس طرح درمانی مناسب را برای بیمار انتخاب خواهد کرد.

ارتودنتیست تا حدی که بتواند از کشیدن دندان ها خودداری می کند؛ اما گاهی برای کاهش جلوزدگی یا شلوغی دندان ها کشیدن دندان ها لازم است که سایر دندان ها بتوانند به درستی در قوس دندانی قرار بگیرند. بعد از این مرحله ارتودنتیست با استفاده از لوازم ارتودنسی فضای دندان های کشیده شده را پر می کند.

 

قبل از کشیدن دندان

قبل از کشیدن دندان ها  ارتودنتیست باید از کافی بودن میزان توده استخوانی اطمینان حاصل کند؛ زیرا اگر استخوان کافی وجود نداشته باشد، می تواند باعث تحلیل لثه شود. پس بعد از کشیدن دندان ها لازم است که استخوان های غلاف دندانی حفظ شوند که بتوان دندان ها را به صورت مرتب در دهان ردیف کرد.

 

سن کشیدن دندان در ارتودنسی

اگر ارتودنسی در سنین کودکی انجام شود ارتودنتیست می تواند با استفاده از ابزارهای گسترش دهنده کام باعث ایجاد فضای کافی بین دندان ها شود و از کشیدن دندان خودداری کند. اما اگر شدت نامرتبی دندان های کودک درجه 3 باشد یا فک پایین جلوتر از فک بالا باشد، در این صورت کشیدن دندان ها لازم است.

با افزایش سن ایجاد فضا برای جای دادن دندان ها در کنار هم مشکل می شود، در نتیجه ارتودنتیست برای رسیدن به نتیجه مطلوب اقدام به کشیدن دندان ها می کند که فرآیند کشیدن دندان ها می تواند با استفاده از لیزر نیز انجام شود.

 

کشیدن دندان در زمان نامرتب بودن آن

اگر دندان ها نامرتب و شلوغ باشند، ارتودنتیست با کشیدن دندان های موردنظر می تواند باعث صاف و مرتب شدن دندان ها شود. گاهی ممکن است که دندان عقل بیرون بیاید؛ اما نیازی به کشیدن آن وجود نداشته باشد.

اگر دندان عقل  نصفه بیرون زده باشد، دچار آبسه شده باشد؛ یا به صورت نهفته وجود داشته باشد؛ بر عملکرد سایر دندان ها اثر بدی گذاشته باشد و باعث بی نظمی و نامرتبی دندان ها شده باشد، کشیدن آن قبل از ارتودنسی لازم است؛ زیرا اگر آن را خارج نکنیم می تواند باعث طولانی شدن روند درمان با ارتودنسی یا شکست در انجام ارتودنسی شود.

اگر دندانی کاملا از لثه بیرون زده باشد، کشیدن آن آسان خواهد بود؛ اما اگر دندان عقل نهفته باشد یا عواملی برای دشوار شدن کشیدن وجود داشته باشد، ارتودنتیست شما را به یک متخصص جراحی فک و دهان ارجاع خواهد داد.

 

کشیدن دندان برای چه مواردی به کار می رود؟

اگر فضای کافی برای قوس دندانی وجود نداشته باشد، در این صورت نگه داشتن دندان ها می تواند به بافت لثه و زیبایی دندان ها آسیب وارد کند.

گاهی با بیش از حد جلو راندن دندان ها این امکان وجود دارد که بعد از برداشتن لوازم ارتودنسی دندان ها به حالت قبل برگردند، پس در این حالت کشیدن دندان ها لازم است. اگر فک بیمار کوچک باشد، دندان های بیمار بزرگ باشد یا اینکه بیمار دارای انواع مال اکلوژن باشد. برای درمان اپن بایت، بهبود بافت و اصلاح خط میانی بین دندان ها نیز کشیدن دندان ها شرط است.

 

اولویت کشیدن دندان با کدام دندان ها است؟

برای کشیدن دندان ها فاکتورهایی مانند اختلاف در طول انحنای دندان ها و جنس آنها، سن بیمار، وضعیت و شرایط دندان ها و ظاهر کلی آنها  مورد ارزیابی قرار می گیرد.

دندان های آبسه شده، پوسیده یا دارای روکش در اولویت کشیدن دندان هستند که برای حفظ قرینگی لازم است که دندان های فک بالا و پایین به صورت متقارن کشیده شوند و در بیشتر موارد برای درمان 4 دندان کشیده می شود. ارتودنتیست می کوشد تا جایی که امکان دارد، دندان های جلو را نکشد. اگر خرابی در دندان ها وجود نداشت، دندان های پرمولر که بین دندان نیش و مولر قرار دارند کشیده می شوند.

 

آیا همه افراد باید دندان های خود را بکشند؟

پاسخ به این سوال منفی است؛ زیرا همه افراد کاندیدای کشیدن دندان نیستند، فقط تعداد محدودی از افراد باید از این روش استفاده کنند.

 

اگر دندان موردنظر با صلاحیت بیمار کشیده نشود چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

اگر دندان مورد نظر کشیده نشود با فشاری که به دندان های کناری وارد می کند می تواند باعث برگشت دندان ها به موقعیت قبلی خود بشود.

 

آیا کشیدن دندان درد دارد؟

پاسخ به این سوال منفی است؛ زیرا ارتودنتیست برای اینکه بیمار دردی را احساس نکند، قبل از کشیدن دندان از بی حسی یا بیهوشی  استفاده می کند و بعد از کشیدن دندان نیز استفاده از مسکن را برای شما تجویز خواهد کرد.

 

فاصله ایجاد شده بین دندان ها چه زمانی بسته می شود؟

بسته شدن این فاصله بین 4 ماه الی 1 سال به طول خواهد انجامید که امروزه در برخی از براکت ها  قلاب هایی وجود دارد که با عبور زنجیرهای مخصوص از آنها می توان باعث تسریع بسته شدن فاصله ها شد.

 

بعد از کشیدن دندان چه زمانی از لوازم ارتودنسی استفاده می شود؟

درمان با لوازم ارتودنسی عموما چند هفته بعد از کشیدن دندان ها انجام می شود که ارتودنتیست می تواند از ارتودنسی ثابت یا متحرک برای درمان استفاده کند.

 

کشیدن دندان به چه صورت است؟

دندانپزشک دندان مورد نظر را با استفاده از ابزاری شل می کند؛ سپس با کمک ابزار دیگری آن را از لثه بیمار خارج می کند.

 

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

  • از مسکن های تجویز شده توسط دندانپزشک برای کاهش درد استفاده کنید.
  • اگر خونریزی ادامه داشت یک چای کیسه ای مرطوب بر روی آن بگذارید.
  • تا یک هفته بعد از کشیدن دندان از استعمال دخانیات خودداری کنید.
  • از نوشیدنی های خنک و بستنی برای کاهش درد استفاده کنید.
  • از خوردن آسپرین خودداری کنید و بگذارید خون لخته شود
  • در محلی که دندان کشیده شده است، یخ قرار دهید.
  • محل زخم و بخیه ها را دستکاری نکنید.

 

هزینه کشیدن دندان چه قدر است؟

اگر کشیدن دندان ها به راحتی انجام شود و نیاز به جراحی نداشته باشد، هزینه نسبتا کمتری دارد. اما اگر کشیدن دندان ها سخت تر باشد، این امر می تواند باعث افزایش میزان هزینه کشیدن دندان ها بشود.

 

بیشتر بخوانید:

ارتودنسی اینویزیلاین