در زمان ارتودنسی چی بخوریم؟  برای این‌که تجربه یک ارتودنسی موفق را با خود به همراه داشته باشیم، نیاز به نگهداری از دندان‌های خودداریم. مصرف غذاهایی متناسب با درمان ارتودنسی درروند کار بیمار مؤثر است و در صورت رعایت نکردن این‌گونه مسائل می‌تواند به دندان و سیم‌های ارتودنسی ظاهری ناخوشایند نشان بدهد و از طرفی تجمع جرم‌ها دردهان می‌تواند باعث عفونت در لثه و پوسیدگی دندان‌های شما شود. به همین دلیل رژیم غذایی شما باید در درمان ارتودنسی تغییر پیدا کند.

مصرف بعضی از غذاها باعث آسیب به ابزار ارتودنسی و همین‌طور بالا رفتن خطر بیماری‌های دندان می‌شود. متخصص ارتودنسی ماهر باید احتمال مشکلاتی همچون خراب شدن ارتودنسی و یا کم شدن عوارض ناشی از درمان را به حداقل برساند. درروند درمان ارتودنسی علاوه بر پزشک، خود بیمار نقش فعالی درروند کاری دارد به‌طوری‌که با مصرف صحیح مواد غذایی در هنگام ارتودنسی می‌توان به نتیجه‌ی دلخواه دست پیدا کرد.

توجه داشته باشید که مصرف غذا می‌تواند به سیم‌ها آسیب جدی وارد کند و درنتیجه درمان را طولانی‌تر نماید.

در زمان ارتودنسی چی بخوریم

ویژگی‌های غذاهای مصرفی در زمان ارتودنسی

 1. نرم بودن غذا: در هنگام درمان ارتودنسی از غذاهای نرم که نیاز به جویدن بیش‌ازحد ندارد، استفاده کنید تا به بریس ها دردهان فشار وارد نشود.
 2. آبکی بودن: غذاهای آبکی یکی از بهترین غذاها در درمان ارتودنسی می‌باشد. به دلیل آبکی بودن این نوع از غذاها، درگیری سیم‌ها و بریس های با غذا در هنگام جویدن به حداقل می‌رساند و در بین سیم‌های ارتودنسی غذا نمی‌ماند. ازجمله این غذاها می‌توان به دیزی، سوپ اشاره کرد.

در درمان ارتودنسی دندان از چه غذاهایی باید مصرف کرد؟

به دلیل وصل بودن براکت ها و سیم‌ها دردهان افراد، خوردن غذا را با مشکل و تغییر روبه‌رو می‌شود. بیماران مجبور می‌شود برخی از غذاهای موردعلاقه را حداقل در این بازه زمانی کنار بگذارند و به رعایت برخی از اصول بپردازند.

 • غذا و سبزیجات را به قسمت‌های کوچک قسمت نموده و سپس با استفاده از دندان‌های عقب مصرف نماید.
 • برای خوردن میوه‌ها و یا غذاها که دارای هسته می‌باشد، در ابتدا باید هسته را از میوه و یا غذا خارج کرد و سپس بعد از تقسیم کردن آن‌ها به قسمت‌های کوچک، با دندان‌های عقب به خوردن غذا پرداخت.
 • برای استفاده از آجیل (بادام، فندق، گردو و تخمه) پوست آن را برداشته و مغز آن را روی دندان‌های عقب قرار دهید.
 • در هنگام خوردن غذا دقت کنید که جسم خارجی در بین غذا وجود نداشته باشد. از قرار دادن اشیا تیز و یا مداد و خودکار دردهان خودداری کنید.

انواع دیگری از مواد غذایی که در زمان درمان ارتودنسی می‌توان بدون مشکل و با لذت مصرف نمود ازجمله آن‌ها می‌توان به مصرف سوپ، ماست، پنیر، پوره سیب‌زمینی، بستی، موز و غذاهایی همچون لازانیا، مرغ و سوپ اشاره کرد. البته در این دوره داشتن خلاقیت می‌تواند به کمک شما بیاید به‌عنوان‌مثال شما علاقه فروان به مصرف هویج دارید اما به دلیل ارتودنسی امکان خوردن آن را ندارید. شما می‌توانید با بخار کردن هویج و ریختن آن داخل سوپ از آن استفاده کنید و یا از کنسروهای میوه بهره‌مند شوید.

در زمان ارتودنسی چی بخوریم

 خوراکی‌های که نمی‌توان در زمان ارتودنسی از آن استفاده کرد:

 • از خوردن گز، سوهان، ته‌دیگ و نان ساندویچی خودداری کنید.
 • از خوردن غذاهای چسبناک دور کنید زیرا می‌تواند موجب کنده شدن و یا چسبیدن بریس ها و سیم‌های مواد غذایی شود.
 • یخ می‌تواند به‌صورت جدی یکی از آسیب‌های جدی برای بریس ها باشد.
 • غذاهای چسبناک و کاکائوها می‌توانند با خم کردن سیم‌ها و شل شدن بریس ها بر روی ارتودنسی دندان‌ها تأثیر بگذارد.
 • غذاهای سفت یا خشک از هر نوع (نان‌های خشک، چوب‌شور، گوشت گاو خشک‌شده، چیپس، شکلات، پسته، سیب و سایر موارد مانند آن) می‌تواند باعث آسیب به بریس ها و یا حتی شل شدن براکت ها دردهان شود.
 • غذاهای که از شیرینی زیاد استفاده می‌کنند، باید از خوردن این دسته از خوراکی‌ها و غذاها اجتناب شود. اگر بیمار به خوردن این نوع از خوراکی‌ها و غذاها علاقه دارد باید بعد از مصرف این نوع از خوراکی‌ها حتماً دهان و دندان‌ها شست‌وشو و مسواک زده شود.

نکاتی در خصوص مصرف غذاهای چسبناک:

 • اگر نمی‌توانید از خوردن غذاهای چسبناک دوری‌کنید بهتر است به‌جای خوردن، آن‌ها را مک بزنید. پس از خوردن آن‌ها، دهان خود را بشوید تا به‌طور کامل غذا پاک شود.
 • از خوردن آدامس به‌شدت اجتناب کنید. یکی از آسیب‌های جدی به بریس ها خوردن آدمس می‌باشد که باعث کنده شدن و افتادن بریس ها می شود.

تا حد امکان فعلاً دست از خوردن این‌گونه غذاها مانند شکلات، کاکائو، آدامس، پاستیل، لواشک، شکلات ژله‌ای و کارامل بردارید.

در زمان ارتودنسی چی بخوریم

 

چرا باید از مصرف چای و قهوه در هنگام ارتودنسی دندان خودداری کنیم؟

چای و قهوه از عمده نوشیدنی‌ها می‌باشند که موجب رنگ گرفتن و تشکیل لکه بر روی سیم‌ها ارتودنسی دردهان می‌شوند. لکه‌های ایجادشده باعث نابودی دندان‌ها و درنهایت پوسیدگی دندان شما می‌شوند. در صورت مصرف این‌گونه نوشیدنی‌ها که در درمان ارتودنسی می‌تواند اختلال ایجاد کند، باید دندان‌های خود را پس از مصرف بشوید و مسواک بزنید.

اغذیه در هفته ابتدایی پس از درمان ارتودنسی

زمانی که اولین بار از سیم‌های ارتودنسی استفاده می‌شود، بیمار حتماً با مقداری نگرانی و اضطراب روبه‌رو می‌شود. در هفته‌های ابتدایی درمان، بیمار مواد غذایی خود را از تنوع بیشتری برخوردار کند؛ اما همچنان باید در مصرف مواد غذایی خود احتیاط کرد. در این هفته بیمار همچنان به خوردن غذاهای نرم و آبکی خواهد پرداخت تا از هفته‌های بعد بتواند رژیم غذایی خود را تعویض کند و از دندان‌ها منظم و لبخند زیبای خود لذت ببرد.