ارتودنسی رنگی نوعی ارتودنسی است که در آن فرد می تواند رنگ بریس خود را سفارش دهد. این یکی از جذاب ترین بخش های درمان ارتودنسی است که با پیشرفت تکنولوژی پا به دنیای ارتودنسی گذاشته است. در ارتودنسی رنگی فرد می تواند با توجه به سلیقه و روحیه خود، رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کند و در طول درمان از آن لذت ببرد. این ارتودنسی بخاطر جذابیت های خاص خود می تواند عاملی برای ترغیب کودکان به انجام این درمان باشد.

در ارتودنسی رنگی می توان تنها از یک رنگ و یا ترکیبی از رنگ ها استفاده کرد. این بستگی به سلیقه خود فرد دارد. در پاره ای از مواقع در جلسات تنظیم براکت ها، رنگ ارتودنسی تعویض می شود و رنگی دیگر جایگزین آن می شود.

ارتودنسی رنگ-2

ارتودنسی رنگی چیست؟

همانطور که می دانید دستگاه ارتودنسی یا بریس، از براکت های فلزی کوچک ساخته شده است که توسط ماده مخصوص به دندان چسبانده می شود. این براکت ها با استفاده از سیم ارتودنسی به حرکت در می آیند. نوارهای کشی کوچکی که به آن ها لیگاتور نیز گفته می شود، این سیم ها را در جای خود نگه می دارند. کش های ارتودنسی در رنگ های مختلفی وجود دارند. رنگ کش ها بسیار متنوع و زیبا هستند.

انتخاب رنگ در ارتودنسی رنگی

در فرایند ارتودنسی، هر ۶ الی ۸ هفته لازم است که بریس ها و براکت ها تنظیم شوند. متخصص ارتودنسی در هر جلسه نوارهای کشی را تعویض می کند. به همین دلیل این امکان برای فرد فراهم می آید که رنگ کش ها را مطابق با نظر و سلیقه خود تغییر دهد. برخی از افراد دوست ندارند بریس ها قابل مشاهده باشند؛ از این رو از کش های شفاف و یا به رنگ دندان استفاده می کنند. این در حالی است که برخی افراد از خود خلاقیت نشان می دهند و رنگ های مختلف را انتخاب می کنند. نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این  است که رنگ های انتخاب شده برای دو ماه در دهان فرد باقی خواهند ماند؛ از این رو لازم است با دقت انتخاب شوند.

کاربرد کش در ارتودنسی

برای اینکه دندان ها صاف و مرتب شوند، لازم است تحت کشش قرار بگیرند و کشیده شوند؛ از این رو کش ارتودنسی از اجزاء مهم در دستگاه ارتودنسی به حساب می آید و نقش مهمی در رفع ناهنجاری های دندان ایفا می کند. با وجود کش رنگی در ارتودنسی می توان علاوه بر لبخند زیبا، مطابق با مد روز پیش رفت.

تنها مشکلی که در خصوص رنگ کش های ارتودنسی وجود دارد این است که از میان رنگ های مختلف و زیبا، تنها باید یک یا ترکیبی از دو رنگ را انتخاب کرد. البته می توان به صورت دوره ای رنگ کش ها را تغییر داد و از رنگ های دیگر نیزه بهره برد.

انواع رنگ های موجود برای کش ارتودنسی

رنگ های زیادی برای کش ارتودنسی وجود دارد که در زیر چند مورد از آن ها بیان می شوند:

 • رنگ های روشن نئونی
 • رنگ های خاکستری و نقره ای
 • رنگ های سفید و شفاف
 • رنگ های متالیک
 • رنگ های شبرنگ

انتخاب رنگ های روشن در ارتودنسی رنگی

ارتودنسی رنگی از تنوع رنگ زیادی برخوردار است. می توان بر حسب سلقه، علاقه و … به انتخاب آن ها پرداخت. اما لازم است قبل از هر گونه اقدامی در این رابطه به برخی موارد توجه شود. با اینکه رنگ های روشن همچون سفید به ندرت در معرض دید قرار می گیرند، اما به سرعت زرد و کدر می شوند؛ از این رو برای افرادی که علاقمند به غذاهای رنگی هستند، رنگ مناسبی نیست. این افراد بهتر است رنگ های تیره تر را انتخاب کنند. اگر فرد دوست دارد همواره بریس تمیز و بدون لکه ای داشته باشد، رنگ خاکستری یا نقزه ای گزینه خوبی برای وی خواهد بود. چون این رنگ ها همرنگ براکت های فلزی هستند و لکه نمی گیرند.

رنگ های محبوب در ارتودنسی رنگی

همانطور که گفته شد، در ارتودنسی رنگی می توان از رنگ های مختلف استفاده کرد. برخی رنگ ها در مقایسه با رنگ های دیگر از محبوببت بیشتری برخوردار هستند. در اینجا چند نمونه را ذکر می کنیم:

 • صورتی:

دختران زیادی هستند که رنگ صورتی رنگ مورد علاقه آن هاست. اما این رنگ برای پسرها نیز می تواند رنگ مناسبی باشد. ترکیب رنگ بنفش و صورتی ترکیب جالبی است. اغلب خانم ها رنگ هایی را برای بریس خود انتخاب می کنند که با رژلب شان آن ها ست شود.

 • آبی:

رنگ آبی از چند نوع رنگ آبی روشن و آبی تیره تشکیل شده است. استفاده از این ترکیب رنگ روشن و تیره می تواند انتخاب خوبی برای فرد باشد. به طور کلی آبی رنگ خوبی برای بریس محسوب می شود. اغلب کسانی که چشمانی آبی دارند، این رنگ را  انتخاب می کنند.

 • رنگین کمان:

کسانی که در انتخاب رنگ با مشکل روبه رو هستند، می توانند از همه رنگ ها به صورت رنگین کمان استفاده کنند. بیشتر متخصصان ارتودنسی در زمان مراجعه بیمار برای تنظیم براکت ها تنها دو رنگ مختلف را به بیمار پیشنهاد می کنند. اما شما می توانید از متخصص ارتودنسی بخواهید که از رنگین کمان استفاده کنید.

ارتودنسی رنگ-1

رنگ های نامناسب برای ارتودنسی

رنگ هایی وجود دارند که برای انتخاب ارتودنسی رنگ مناسب نیستند. همواره باید از انتخاب این رنگ ها پرهیز کرد. در اینجا به ذکر پاره ای از آن ها می پردازیم.

 • رنگ های شفاف از جمله رنگ هایی هستند که ذرات غذایی بین دندان ها را نمایان می کنند و به مرور زمان دستخوش تغییر رنگ می شوند.
 • رنگ سفید زردی دندان ها را چشمگیرتر می کند و در مقایسه با سایر رنگ ها به راحتی تغییر رنگ می دهد.
 • رنگ زرد و رنگ های روشن نیز همانند رنگ سفید، زردی دندان ها را نمایان تر می کند.
 • رنگ سیاه با فرسوده شدن به مروز زمان، همانند پوسیدگی دندان یا ذرات گیر کرده در لای دندان خودنمایی می کند.
 • رنگ سبز و قهوه ای نیز همچون مواد غذایی به جا مانده روی دندان زرد بنظر می رسد.

نکته ای که باید به آن توجه داشت ایناست که هنگام انتخاب هر رنگ باید نهایت دقت و مراقبت از بریس را به عمل آورد؛ چون در صورت عدم مراقبت درست از آن ها، همگی به رنگ غذا در می‌آیند.