در این مقاله ما می‌خواهیم شما را با دلایلی که باعث می‌شوند انجام ارتودنسی روی دندان ها، هر چند دندان هایی که ناهنجاری کمی دارند، ضروری باشد، یا همان ضروریات ارتودنسی، آشنا کنیم.

وجود دندان های به هم ریخته و نامرتب، ممکن است زیبایی ظاهر و لبخند شما را به خطر بیندازد و به کابوس بزرگی برای شما تبدیل شود. گاه حتی با وجود این که همه دندان های شما مرتب هستند، ممکن است یک یا تعداد کمی از دندان هایتان از ردیف خود خارج شده باشند. شما ممکن است وجود این دندان ها را نادیده بگیرید یا از وجود آن ها ناراضی باشید و به دنبال راه حلی برای رفع این مشکل باشید. ناهنجاری های فک و دندان ها، هر چقدر هم که خفیف باشند، نباید نادیده گرفته شوند و باید به دنبال راه حلی برای درمان آن ها بود. بهترین و قطعی ترین راه حل برای رفع مشکلات و ناهنجاری های فک ها و دندان ها، که به صورت بسیار کم‌تهاجمی انجام می‌شود و به دندان های اصلی شما آسیب زیادی وارد نمی‌کند، انجام ارتودنسی روی دندان ها است.

ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان ها، یک راه حل و پروسیجر دندانپزشکی برای ترمیم و درمان دندان ها و فک هایی است که در محل مناسبی قرار ندارند. برای انجام ارتودنسی روی دندان ها، دندانپزشک متخصص ارتودنسی بریس هایی را روی دندان های بیمار نصب می‌کند. این بریس ها به دندان های بیمار فشار ملایمی وارد می‌کنند و این فشار اندک و ملایم، می‌تواند به آهستگی و به مرور زمان دندان های شما را آن قدر جا به جا کند تا در محل مناسبی قرار بگیرند.

 

ضروریات ارتودنسی-2

 

روش های انجام ارتودنسی

ارتودنتیست، ارتودنسی روی دندان ها را به دو روش کلی ارتودنسی ثابت و متحرک انجام می‌دهد. منظور از ارتودنسی ثابت، در واقع انواع ارتودنسی است که به کمک بریس های ثابتی که به دندان های بیمار چسبانده می‌شوند و قابلیت جا به جایی ندارند، انجام می‌شود. مثال هایی از ارتودنسی ثابت عبارتند از: ارتودنسی با براکت های فلزی، ارتودنسی با براکت های سرامیکی، ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی. منظور از ارتودنسی متحرک، انجام ارتودنسی روی دندان ها با کمک بریس هایی است که متحرک هستند و بیمار می‌تواند آن ها را به طور موقتی از دهان خود خارج کند. برای مثال بریس های اینویزیلاین یا نامرئی نمونه ای از ارتودنسی، با استفاده از بریس های متحرک است.

ضروریات ارتودنسی

شما با بعضی از فواید ارتودنسی دندان ها و برخی دلایل انجام ارتودنسی، مثل بهبود ظاهر دندان ها، آشنایی دارید؛ اما شاید فکر کنید که مشکلات دندانی شما آن قدر شدید نیستند که به چشم بیایند و به همین دلیل بخواهید از انجام ارتودنسی منصرف شوید. دلایل بزرگتری وجود دارند که می توانند باعث شوند که انجام ارتودنسی روی دندان ها، ضرورت پیدا کند. بعضی از ضروریات ارتودنسی عبارتند از:

  • بهبود شکل ظاهری:

ارتودنسی، با جا به جا کردن دندان ها و فک هایی که در محل نامناسبی قرار گرفته اند، می‌تواند تاثیر زیادی در شکل ظاهری شما داشته باشد. با جا به جایی فک ها و قرار گرفتن آن ها در یک محل مناسب، دندان ها و لب هایی که قبلا به خوبی روی هم قرار نمی‌گرفتند، به یک فرم و حالت نرمال می‌رسند. انجام ارتودنسی حتی می‌تواند کمی لب های شما را برجسته تر از قبل نشان دهد. پس از تکمیل دوره درمان با ارتودنسی، شما متوجه تغییرات معجزه آسای ظاهری خود می‌شوید و خواهید دید که تا حد زیادی تناسب و تقارن در چهره شما برقرار می‌شود.

 

ضروریات ارتودنسی-3

  • ارتقای سطح بهداشت و سلامت دهان دندان ها:

دندان های نامرتب، کج و به هم ریخته ممکن است دسترسی شما را به نقاط مختلف دهان و دندان هایتان محدود کنند و شما نتوانید دندان های خود را به خوبی مسواک بزنید یا نخ دندان بکشید. انجام ارتودنسی روی دندان ها، با حل این مشکل، بهداشت دهان و دندان های شما را ارتقا می‌دهد و اگر به خوبی از دندان های خود مراقبت کنید، می‌توانید تا حد زیادی از بروز بیماری ها و مشکلات دندانی مثل پوسیدگی دندان ها جلوگیری کنید.

  • جلوگیری از بروز مشکلات و ناهنجاری های ثانویه:

همانطور که گفته شد، انجام ارتودنسی روی دندان ها، می‌تواند تا حد زیادی به بهبود و ارتقای سطح بهداشت دهان و دندان های بیمار کمک کند. اگر مراقبت از دهان ها به طرز صحیحی انجام شود و آن ها به درستی تمیز شوند، می توان از رشد باکتری ها و بروز مشکلات دندانی بعدی جلوگیری کرد. با مراقبت از دندان ها و جلوگیری از خرابی زودرس آن ها، می‌توان طول عمر دندان ها را تا حد زیادی افزایش داد.

  • بهبود تکلم:

دندان های نامرتب و به هم ریخته و فک هایی که جلو آمده اند، عقب رفته اند یا به صورت افقی جا به جا شده اند، می‌توانند تکلم بیمار را با مشکل مواجه کنند. با انجام ارتودنسی، این دندان ها و فک ها به محل صحیح خود جا به جا می‌شوند و تکلم بیمار تا حد زیادی اصلاح می‌شود.

  • جلوگیری از بیماری ها و مشکلات گوارشی:

بخش بزرگی از مراحل هضم مواد غذایی به صورت جویدن و در داخل دهان و توسط دندان ها انجام می‌شود. اگر دندان های بیمار بیش از حد به هم ریخته و نامرتب باشند، بیمار نخواهد توانست که که ذرات غذایی را به خوبی خرد کند. اگر مواد غذایی به خوبی جویده نشوند و قطعات درشتی از آن ها بلعیده شود، ممکن است عمل هضم این مواد در معده به خوبی انجام نشود. مرتب شدن دندان ها در فرایند ارتودنسی، به هضم بهتر مواد غذایی کمک می‌کند و می‌تواند تا حد زیادی از بروز مشکلات و ناراحتی های گوارشی جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید:

ارتودنسی خفیف