ونیرهای دندانی روکش هایی هستند که برای مقاصد زیبایی به دندان های شما متصل میشوند. این روکش ها اغلب مشکلات ظاهری دندان ها را برطرف کرده یا پنهان میکنند و در زیباسازی لبخند یا به اصطلاح طراحی و اصلاح طرح لبخند به شما کمک می‌کنند. یکی از مهمترین روکش های دندانی ونیر کامپوزیت است که به دلیل پایین بودن هزینه نهایی به نسبت لمینت ها بسیار مورد استفاده هستند. در این مقاله قصد داریم درباره قیمت ونیر کامپوزیت و عوامل موثر روی هزینه نصب آن ها مطالبی ارائه دهیم.

قیمت ونیر کامپوزیت در سال 99 چقدر است؟

قبل از هر چیزی باید بدانید که یک هزینه یا یک قیمت واحد برای روکش های کامپوزیتی تعریف نشده و همانطور که در ادامه خواهید خواند، هزینه هر واحد روکش متاثر از فاکتورهای زیادی است که همین موضوع باعث میشود ما به جای یک عدد خاص، یک بازه یا محدوده قیمت ارائه دهیم. در حال حاظر در ایران هزینه ونیر کامپوزیت چیزی بین 700,000 تا 1,500,000 تومان است. دقت کنید که این یک بازه قیمت است و چه بسا در برخی کلینیک ها این هزینه کمتر یا حتی مقداری بیشتر شود.

تفاوت قیمت لمینت با هزینه ونیر کامپوزیت چقدر است؟

هرچند که هم لمینت دندان و هم کامپوزیت هر دو در دسته ونیر ها یا روکش های دندانی هستند اما تفاوت های زیادی با هم دارند. این دو از لحاظ قیمت نیز با هم متفاوتند. قیمت لمینت به ازای هر دندان بیشتر از هزینه کامپوزیت ونیر است و چیزی بین 1,400,000 تا 1,600,000 است. دلیل بالا بودن قیمت نیز مشخص است زیرا لمینت ها طبیعی تر، زیبا تر و ماندگارتر از کامپوزیت ها هستند.

چه فاکتورهایی روی قیمت کامپوزیت ونیر تاثیر میگذارند؟

همانطور که در ابتدای مقاله هم ذکر شد، هزینه ونیر کامپوزیت ها را نمیتوان به صورت دقیق برآورد کرد چون باید چندین فاکتور مهم را در نظر بگیریم. در ادامه با مهمترین و تاثیرگذارترین فاکتورها و عواملی که روی هزینه نهایی نصب ونیر کامپوزیت ها تاثیر میگذارند آشنا خواهید شد.

کیفیت روکش ها و کار دندانپزشک

مانند هر چیزی که خریداری می کنید ، کیفیت یک عامل در هزینه و قیمت ونیر کامپوزیت خواهد بود. در حالت ایده آل، بهتر است که شما بهترین ونیرها با بالاترین کیفیت مواد را خریداری کنید. اما اگر می خواهید روکش ها را بدون صرف هزینه بالا و بر اساس بودجه خودتان انتخاب کنید تصمیم گیری در این مورد سخت تر خواهد بود.

در نظر بگیرید که کیفیت فقط به مواد مربوط نمی شود. ایجاد روکش کردن دندان یک مهارت فنی و تخصصی است. اگر می خواهید نصب روکش های شما درست انجام شود ، باید دندانپزشکی را پیدا کنید که مهارت فنی و هنری بالایی برای روکش کردن طبیعی دندان هایتان داشته باشد. به طبع هرچه مهارت دندانپرشک زیبایی بالاتر باشد هزینه ونیر کامپوزیت هم بیشتر میشود و هرچه دندانپزشک تازه کار و کم تجربه تر باشد هزینه ها هم به همان نسبت کم میشود اما انتخاب یک دندانپزشک باتجربه و با مهارت گزینه بهتری است.

تعداد دندان‌ها

برخلاف سایر پروسه های رایج دندانپزشکی مانند ارتودنسی دندان که تقریبا همه چیز دست متخصص ارتودنسی است، برای نصب ونیر ها دست شما باز است و انتخاب همه چیز بر عهده شما است. برای دندانپزشک زیبایی فرقی نمیکند شما چه تعداد دندان را میخواهید روکش کنید. چه یک عدد چه تمام دندان های جلو، در هر صورت کار این دندانپزشک بر اساس سلیقه و انتخاب شما خواهد بود.

هرچه تعداد روکش ها بالا باشد به طبع قیمت ونیر کامپوزیت نیز بیشتر میشود. (تعداد دندان های که میخواهید روکش شوند را ضربدر 700 تا 1 و نیم کنید!!) اما معمولا دندان های جلویی که در معرض دید بوده و برای طرح لبخند ضروری هستند روکش میشوند و لازم نیست تمام دندان ها را روکش کنید.

قیمت ونیر کامپوزیت بر اساس جنس و برند ونیر

ما منظورمان از جنس و برند ونیر لمینت دندان و کامپوزیت نیست. بلکه خود کامپوزیت ها نیز ممکن است توسط شرکت یا لابراتوار خاصی ساخته شود. هر کدام از این برندها یا لابراتوارها نیز هزینه های خاصی دارند و همه به یک قیمت محصولات خود را ارائه نمیکند. بدیهی  است که اگر جنس کامپوزیت شما باکیفیت و تضمین شده باشد قیمت ونیر کامپوزیت نهایی شما نیز بیشتر میشود. در حال حاظر در بازارهای جهانی معتبر، 8 سیستم کامپوزیت ونیر مختلف وجود دارند که هزینه هیچکدام یکسان نیست.

برنامه‌های پرداخت هزینه

به طور معمول تعرفه های دندانپزشکی (مخصوصا دندانپزشکی زیبایی دندان) در تمام دنیا نسبتا بالا است و دلیلش هم به خاطر نوع تجهیزات بکار رفته در این رشته است. علاوه بر این برخی از کلینیک های دندانپزشکی نه تنها بر اساس تعرفه های مشخص شده از جانب مراجع بهداشتی از مراجعان هزینه دریافت می‌کنند بلکه بر اساس نوع شغل و موقعیت اجتماعی نیز گاها ممکن است هزینه ها را بالا ببرند. اگر شما توانایی مالی بالایی ندارید و نمیتوانید با هزینه های هنگفت کنار بیایید وضعیت زندگی و مالی خود را به دندانپزشکتان توضیح دهید تا در حین پرداخت با شما کنار بیاید. حتی از دندانپزشک زیبایی خود بخواهید که اگر برایش مقدور است به صورت قسطی هزینه ها را دریافت کند (چنانچه مراجع ثابت او هستید).

مکان و موقعیت جغرافیایی

معمولا هزینه و قیمت ونیر کامپوزیت ها از شهری به شهر دیگر متفاوت است. نه تنها این، بلکه حتی در شهر بزرگی مانند تهران، هزینه ها ممکن است متفاوت باشد و برای مثال در شرق تهران هزینه ها ممکن است متفاوت از غرب (مخصوصا کلینیک های دندانپرشکی جنت آباد) باشد. ولی به نظر میرسد اگر در یک شهر بزرگ باشید بهتر  بتوانید هزینه ها را مدیریت کنید زیرا در چنین شهرهایی به دلیل بالا بودن تعداد کلینیک ها و متنوع بودن قیمت ها بهتر  میتوان بر اساس بودجه اقدام به نصب کامپوزیت ونیر کرد.

سایر هزینه ها

علاوه بر موارد بالا، فاکتورهایی وجود دارند که به صورت غیر مستقیم روی قیمت ونیر کامپوزیت دندان تاثیر میگذارند. برای مثال ویزیت دندانپزشک، اشعه ایکس (در صورت نیاز)، پر کردن دندان ایمپلنت دندان و تعدادی دیگر پروسه های دندانپزشکی ممکن است برای کار نصب ونیر ها مورد نیاز باشد.