منظور از ارتودنسی ساده چیست

همه افراد در طول زندگی شان نیازمند یک لبخند زیبا می باشند که به آن ها احساس خوبی بدهد. داشتن لبخندی زیبا برای افرادی که مشکلات دندانی در ظاهر دندان هایشان دارند یک معضل می باشد. چنین افرادی به مرور زمان اعتماد به نفس خود را از دست داده و افسرده می شوند؛ اما باید بدانید که برای درمان مشکلات همیشه روشی وجود دارد و برای اینگونه مشکلات درمان ارتودنسی ساده پیشنهاد می شود.

ارتودنسی ساده

ارتودنسی ساده

در واقع ارتودنسی های ساده به ارتودنسی هایی گفته می شود که از نوع سنتی و فلزی بوده که هنوز هم جزو رایج ترین و بهترین درمان برای حل مشکلات و ناهنجاری های دندان ها می باشد. در واقع ارتودنسی سنتی ارتودنسی است که در آن از براکت های فلزی یا سرامیکی و همچنین الاستیک های مختلف و سیم های فلزی یا سرامیکی برای درمان استفاده می کنند. این ارتودنسی که به آن ارتودنسی ساده هم گفته می شود، نوعی از ارتودنسی است که شما به هیچ عنوان نمی توانید در طول درمان آن را از دندان تان خارج کنید و باید تا پایان درمان تان به صورت ثابت بر روی دندان‌هایتان باقی بمانند.

 

ارتودنسی ها چگونه کار می کنند؟

در واقع ارتودنسی ها دارای سه جز اصلی هستند:

 1. براکت
 2. آرشیو
 3. لیگاتور الاستیک

 

براکت:

براکت ها می توانند از مواد ضد زنگ، تیتانیوم، فلز یا سرامیک ساخته شوند که مستقیما به دندان متصل می شوند. آن ها به عنوان یک دسته عمل می کنند که بتوانند دندان ها را در جهات مختلف حرکت دهند.

آرشیو:

آرشیو ها سیم های نازک فلزی هستند که هر براکت را به همدیگر متصل می‌کند و روی دندان ها فشار می‌آورند تا به آن ها کمک کنند که در جای درست خودشان قرار بگیرند.

لیگاتور های الاستیک:

لیگاتو رها یا نوارهای لاستیکی، نوارهایی هستند که دور براکت ها کشیده می شوند و ایجاد فشار می کنند تا کمک کننده برای حرکت دندان ها به جای درست خودشان باشند. این نوارهای لاستیکی می‌توانند رنگی، بی رنگ و یا سفید باشند.

چرا بریس های سنتی در بیشتر موارد انتخاب می شوند؟

در واقع بریس های سنتی یا همان ارتودنسی ساده بیشتر موارد مربوط به کودکانی که در حال در آوردن دندان های دائمی خو هستند و همچنین بزرگسالان، می توانند بهترین عملکرد را داشته باشند.

همچنین ارتودنسی ساده تمام اصلاحات پیچیده تری را که به روش ‌های پیچیده ای هم برای درمان نیاز دارند را می تواند برطرف کند. معمولا ارتودنسی ساده می ‌تواند موارد زیر را حل کند:

 • موارد مربوط به دندان های کج
 • دندان های روی هم قرار گرفته
 • شلوغی بیش از حد دندان ها
 • فاصله بین دندان ها
 • دندان های دارای مشکل اوربایت یا کراس بایت
 • مشکلات فکی

 

هزینه ارتودنسی ساده

می توان گفت که ارتودنسی های سنتی نسبت به سایر روش های ارتودنسی از هزینه پایین تری برخوردار هستند. به این دلیل که همانطور که از نامش پیدا است، این بریس ها سنتی هستند و نیاز به جابجایی زیادی ندارند. بنابراین قیمت پایین تری هم نسبت به سایر بریس ها که نامرئی، سرامیکی یا انواع دیگر، دارند.

همچنین پزشک شما می تواند با ارائه برنامه های پرداخت به صورت ماهانه، برای پرداخت هزینه ارتودنسی دندان تان به شما کمک کند تا راحت تر این مرحله را پشت سر بگذارید.

ارتودنسی ساده

مراحل نصب ارتودنسی ثابت

شما ابتدا باید به پزشک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و یک معاینه اولیه منظم بر روی دندان هایتان انجام شود و هر گونه سوالی که دارید به آن پاسخ داده شود. برای این کار ابتدا پزشک یک عکس از دندان های شما می‌گیرد و پس از آن با استفاده از بررسی عکس دندان ها و معاینه دندان ها به این نتیجه می‌رسد که شما می توانید از ارتودنسی ساده برای درمان مشکلات دندان تان استفاده کنید. پس از آن پزشک در مورد طول درمان و روش درمان با شما صحبت می‌کند و شروع به نصب ارتودنسی بر روی دندان شما می‌کند.

فواید ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان می‌تواند شامل مزایای بسیار زیادی باشد که مهمترین آنها عبارتند از:

 1. ایجاد لبخندی که همیشه می خواستید.
 2. بهبود تصاویر لبخندتان
 3. افزایش اعتماد به نفس
 4. جلوگیری از بیماریهای پریودنتال که می‌تواند ناشی از نامرتب بودن دندان ها باشد.
 5. خطر سایش و ضربه های غیرطبیعی که با گزش همراه هستند کاهش می یابد.

 

نکات مراقبتی از بریس های ارتودنسی

 • در طول قرار گرفتن بریس ها شما باید مراقبت های مختلفی را انجام دهید. این مراقبت ها به معنای درست خوردن و پرهیز کردن از خوردن غذاهای سفت، ترد، شیرین و چسبناک است. مصرف کردن بیش از حد غذاهای شیرین و یا چسبناک می‌تواند باعث جمع شدن پلاک در اطراف براکت های ارتودنسی ساده شما شود و در ادامه می‌تواند دندان های شما را به طور دائمی لکه دار کند و یا باعث آسیب به دندان تان شود.
 • همچنین خوردن غذاهای سفت و سخت مانند ته دیگ یا شکستن پوست پسته با دندان می توانید به براکت های ارتودنسی فشار آورده و آن ها را کج کند و یا باعث شکستن آن ها شود.
 • نکته دیگر، جدی گرفتن نکات بهداشتی و مراقبتی دندان و دهان است. شما باید به طور مرتب هر روز از مسواک، نخ دندان و دهانشویه های مخصوص استفاده کنید که به مرور زمان دچار تغییر رنگ یا پوسیدگی دندانتان نشوید.

 

مراقبت های اضطراری برای بریس ها

گاهی اوقات پیش می آید که براکت یا باند ارتودنسی شما شل شود و یا بشکند. در بیشتر مواقع هنگام ایجا این مشکل نیازی به یک مراجعه اورژانسی به ارتودنسی نیست. گرچه ممکن است ناراحت کننده باشد، اما شما می توانید صبر کنید تا به پزشک ارتودنتیست خودتان مراجعه کرده و این مشکل را حل کنید.

در کل برای داشتن دندان های صاف و یک لبخند زیباتر، می توانید با استفاده از ارتودنسی های ساده و انواع دیگر ارتودنسی ها مشکلات و ناهنجاری های دندان و فک خود را ترمیم و درمان کنید. البته این را هم باید بدانید که اگر این کار را به تعویق بیندازید، در طول مدت زیاد باعث ایجاد مشکلات پوسیدگی، فرسودگی و بیماری‌ها و عفونت‌ های لثه ای می شوید. بنابراین اگر فکر می کنید که مشکل کوچکی برای دندان های تان وجود دارد، حتما به پزشک مراجعه کنید و یک مشاوره از او بگیرید که در آینده دچار مشکلات جدی تر برای دندان هایتان نشوید.