ارتودنسی دندان اقساطی

ارتودنسی اقساطی از تدابیری است که توسط جامعه دندانپزشکان برای بیمارانی در نظر گرفته شده است که این کار با توجه به شرایط و وضعیت مراجعه کنندگان اعمال می شود. اغلب افراد به دلیل هزینه های زیاد برای ارتودنسی، از مراجعه به متخصص ارتودنسی خودداری می کنند؛ اما تاخیر در درمان و مراجعه دیرهنگام دارای معایبی برای بیماران است. برای راحتی و آسودگی خاطر بیماران، ارتودنسی به صورت اقساطی پذیرش و انجام می شود و این اقساط در طول بازه زمانی درمان توسط بیمار پرداخته می شود.

هزینه ارتودنسی

با توجه به انواع ارتودنسی، هرکدام دارای هزینه های متفاوتی هستند. نوع ارتودنسی و هزینه های آن توسط دندانپزشک تعیین می شود. ارتودنسی معمولا شامل یک فک ثابت با ریتینر، دو فک ثابت با ریتینر، ارتودنسی متحرک نیم فک، درمان ارتودنسی ثابت دو فک با دندان نهفته، اضافه شدن هدگیر به ثابت و سایر موارد می باشد که هر یک دارای هزینه های جداگانه ای هستند. اغلب ارتودنسی اقساطی به گونه ای تعیین می گردد که بیمار نصف یا یک سوم هزینه را در ابتدا پرداخت کند. هزینه ارتودنسی بستگی به نوع ارتودنسی و تعداد جلسه های درمان و تجهیزات و ابزار های به کار رفته در درمان دارد.

کیفیت کار ارتودنسی اقساطی

گاهی برخی از افراد تصور می کنند که ارتودنسی اقساطی باعث کاهش کیفیت کار دندانپزشکان می شود. هنگام مراجعه بیمار به متخصص ارتودنسی، میزان هزینه درمان معین می شود و سپس تعداد جلسات درمانی تعیین می گردد. با مشخص شدن هزینه و تعداد جلسات، بیمار می تواند هزینه ارتودنسی را به صورت اقساطی پرداخت نماید.

 ارتودنسی دندان اقساطی

مشاوره و ارتودنسی اقساطی

هنگامی که بیمار به دندانپزشک مراجعه می کند و توسط متخصص معاینه می شود و تمامی کارها، نحوه درمان، تعداد جلسات و طول درمان و شرایط نگهداری از دندان ها بعداز ارتودنسی به بیمار گفته می شود. تمامی اطلاعات لازم با جزئیات در اختیار بیمار قرار می گیرد و. مشاوره در اولین مرحله از ارتودنسی به بیمار کمک می کند که به سهولت مشکل خود را بررسی کند.

 

تعویق ارتودنسی به دلیل هزینه زیاد

مراجعه دیرهنگام برای ارتودنسی به دلیل هزینه زیاد، غیرقابل توجیه است زیرا ارتودنسی فقط برای زیبایی دندان ها انجام نمی شود بلکه درمانی برای بیماری های دندان و فک بوده و از فرسایش و درد دندان ها جلوگیری می کند. در نتیجه نمی توان قبل از مراجعه به دندانپزشک، هزینه های درمان را تخمین زد که زیاد است یا کم؛ بنابراین قبل از آن که دیر شود برای ارتودنسی به دندانپزشک مراجعه کرده و مشاوره های لازم را دریافت نماید. اگر برای بیمار امکان پرداخت هزینه ها به صورت یکجا نباشد، می تواند به صورت قسطی پرداخت کند.

 

عوارض تعویق ارتودنسی

مراجعه دیرهنگام به دندانپزشک برای ارتودنسی اگر صرفا برای زیبایی باشد عوارضی ایجاد نمی کند اما اگر برای درمان باشد با مراجعه دیرهنگام برای بیمار عوارضی دارد. از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فشار بیشتر: هنگامی که دندان ها به صورت ناهمگون روی همدیگر قرار بگیرند، زمانی که بیمار غذا می خورد، فشار به صورت یکنواخت روی دندان ها وارد نمی شود و در نتیجه فشار زیاد به فک وارد می شود و عمل جویدن غذا به خوبی انجام نمی شود و دچار مشکلات معده و گوارشی می گردد.
  • پوسیدگی: اگر دندان ها به حالت مساعد و هماهنگ نباشند و دارای حالت کج باشند، زمانی که مسواک زده می شود یا از نخ دندان استفاده می شود، امکان تمیز شدن کامل وجود ندارد و در درازمدت موجب پوسیدگی دندان ها می گردد.

ارتودنسی دندان اقساطی

اغلب قسط بندی در ارتودنسی اقساطی به نحوی انجام می شود که پرداخت اقساط ارتودنسی قبل از پایان درمان به پایان برسد. این نوع قسط بندی به این دلیل انجام می شود که اگر طول درمان کوتاه تر باشد، بیمار مجبور به پرداخت یکجا برای باقیمانده هزینه نباشد. دلیل دیگر این است که اگر افزایشی در هزینه درمان پیش بیاید، بیمار بتواند برای پرداخت اقساطی این هزینه مازاد برنامه ریزی نماید.

میزان هزینه ارتودنسی و خدمات بیمه

یکی دیگر از راه های پرداخت هزینه ارتودنسی، استفاده از انواع بیمه ها است. البته اکثر بیمه ها ارتودنسی را عمل زیبایی می دانند و هزینه های آن را تقبل نمی کنند. بعضی از بیمه های خصوصی و ارگان های دولتی برای رفاه بیمه شدگان با کلینیک های دندانپزشکی قرارداد دارند. می توان بیان کرد که هیچ بیمه ای هنوز به صورت اساسی مبلغ ارتودنسی را متقبل نمی شود. برای درمان دندان ها و بیماری های دندانی و فک باید هزینه هایی پرداخت شود. در قدم اول، هزینه های ارتودنسی بالا به نظر می رسد اما با پرداخت اقساطی این هزینه ها، زیبایی لبخند را برای خود و اطرافیان به ارمغان می آورید.

 ارتودنسی دندان اقساطی

ملاک تعیین هزینه ارتودنسی

اغلب تعیین هزینه ارتودنسی قبل از مشاوره و برنامه درمانی امکان پذیر نیست و باید با در نظر گرفتن شرایطی تعیین شود. قیمت ارتودنسی دندان افراد متفاوت است. این تفاوت قیمت با توجه به ملاک های زیر ایجاد می شود:

  • هزینه ارتودنسی.
  • زمان اقدام به درمان.

اغلب هزینه ارتودنسی برای افرادی که در نوجوانی و در هفت سالگی اقدام به درمان ارتودنسی کرده اند پایین تر از افراد بزرگسال است؛ زیرا برای دندانپزشک ممکن می سازد که بر اساس رشد دندان های بیمار، ارزیابی های لازم را به عمل آورد. در نتیجه هم کیفیت درمان و هم هزینه آن به خوبی انجام می شود.

پرداخت های حق ویزیت

اکثر مواقع از دلایلی که موجب بالا رفتن هزینه ارتودنسی می شود، تعداد مراجعات مکرر به متخصص ارتودنسی برای ویزیت است؛ زیرا بریس های فلزی نیاز به تنظیمات پی در پی دارند و در صورت عدم مراجعه به دندانپزشک، مراحل درمان مختلف خواهد شد. هزینه های ویزیت دندانپزشکی و داروها و لوازم تجویز شده توسط دندانپزشک باعث بالا رفتن هزینه ارتودنسی می شود.