گاهی اوقات افراد پس از نصب ارتودنسی و بریس های ارتودنسی بر روی دندان شان، داخل دهانشان و لثه ها و لب هایشان تا چند وقت ایجاد خراشیدگی، زخم یا ناراحتی به وجود می آورد که معمولا تا چند هفته پس از نصب بهبود می یابند. برای تسکین دردها و برطرف کردن این مشکلات از ژل ارتودنسی استفاده می شود. بنابراین ژل ارتودنس یکی از راه های پیشگیری و برطرف کردن مشکلات و ناراحتی های بعد از نصب ارتودنسی بر روی دندان می باشد.

 

ژل ارتودنسی چست؟

ژل ارتودنسی در واقع یک محافظ لثه نرم و بی ضرر برای کودکان و بزرگسالان هست که داخل دهانشان دارای ارتودنسی و بریس های فلزی هستند که می تواند برای برطرف کردن خراشیدگی ها و ناراحتی های مخصوص مهاربند های جدید استفاده شود.معمولا وقتی براکت یا سیم ارتودنسی می شکند و یا از جای خود جدا می‌شود، استفاده از یک تکه ژل ارتودنسی می تواند مانع از نفوذ سیم های دردناک ببه داخل لثه و لپ شما شود تا زمانی که شما بتوانید به پزشک ارتودنتیست خود مراجعه کنید ومشکل شما به دست ارتودنتیست حل شود.

 

ژل ارتودنسی از چه چیزی ساخته شده است؟

در واقع ژل که به آن موم دندان هم گفته می‌ شود، حاوی چند اصلاح کننده برای بافت و طعم دهان است؛ اما بیشتر از انواع طبیعی ساخته می‌شوند.به گفته بسیاری از افرادی که دارای کارخانه تولید ژل های ارتودنسی هستند، برخی از این ژل ها از موم کارناوبا ساخته می‌شوند در حالی که برخی دیگر پارافین ساخته می‌شوند.در حقیقت طبق گفته انجمن ارتودنتیست های کانادا این ژل ها کاملا طبیعی است و اگر در هنگام مکالمه یا جویدن غذا در کنار داشتن ارتودنسی، زخم یا خراشیدگی روی دهان انسان ایجاد شود، می توانید از ژل های ارتودنسی استفاده کنید تا این اتفاق نیفتد و یا اگر می افتد پس از آن برطرف شود.

در حین خوردن غذا ممکن است ژل داخل بدن شما برود؛ ولی باید بگوییم که این به هیچ عنوان ضرری برای بدن ندارد و در اغلب موارد بدون عطر و طعم خاصی می باشد و کاملا طبیعی می باشد که باعث می شود طعم غذا در داخل دهان تغییر نکند؛ ولی برخی از ژل های ارتودنسی هم وجود دارند که با طعم نعنا و یا دیگر طعم ها وارد بازار شده و به فروش می رسند.

 

ژل ارتودنسی به چه شکل کار می کند؟

همانطور که گفتیم، ژل های ارتودنسی دارای ویژگی های خاصی هستند که از لثه در برابر لبه های فلزی و تیز بریس ها مراقبت می‌کنند. در واقع ژل ارتودنسی مومی است که در دمای اتاق جامد می ماند؛ اما با گرمای دست می توان آن را کمی نرم کرد و فرم داد.پس از این که با دستان فرم گفت می ‌توانید آن را به صورت نواری در آورده و صاف روی بریس ها بچسبانید که این موم یا ژل ارتودنسی می‌تواند یک بافر بین براکت و لثه ایجاد کند که هیچ آسیبی به لثه وارد نشود.همچنین ژله دندان ارتودنسی روی دنان و دهان به صورت ثابت باقی می‌ماند و به زودی از بین نمی‌ رود و ضرری برای بدن ایجاد نمی‌کند.

 

ژل ارتودنسی-2

 

نحوه اعمال موم یای ژل ارتودنسی برای بریس ها

انجمن پزشکی و ارتودنسی آمریکا توضیح داده است که شما می توانید با استفاده از ژل های ارتودنسی یک قطعه سیم بیرون زده بریس را بپوشانید و از دهان و لثه تان در مقابل خراشیدگی و زخمی شدن مراقبت کنید.برای این کار ابتدا دست‌ هایتان را بشویید و دندان ‌های خود را مخصوصا جایی که می خواهید ژل ارتودنسی قرار دهید را مسواک زده و کاملا تمیز کنید . پس از آن موم ارتودنسی را برداشته و با حرارت دست کمی نرم کنید و سپس آن را روی ارتودنسی تان قرار دهید یا بچسبانید.  پس از اینکه اینکار را انجام دادید کمی فشار دهید تا محکم شود.

اگر پس از مدتی موم دندانی و یا ژل ارتودنسی شما تمام شد، می ‌توانید آن را از داروخانه دوباره تهیه کنید. همچنین برای جدا کردن آن از دهان هم می‌توانید از یک نخ دندان بین دندانی یا یک خلال مخصوص دندان استفاده کنید؛ اما هنگام برداشتن باید مراقب باشید که به بریس ها آسیب نزنید.

 

چگونه می توانید از بریس و ژله ارتودنسی مراقبت کنید؟

شما درحالی که ژل بر روی ارتودنسی ها و بریس هایتان قرار دارد هم می‌توانید مسواک بزنید و بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید؛ اما از مسواک مناسب ارتودنسی و مسواک بین دندانی استفاده کنید بتواند به خوبی آن را تمیز کند. همچنین باید دو بار در روز مسواک بزنید و مراقب باشید که در حین مسواک زدن ژل ارتودنسی را از بین نبرید. از مسواک بین دندانی برای تمیز کردن دندان خود استفاده کنید و شستشو با دهانشویه را هم حداقل یکبار در روز انجام دهید تا از پوسیدگی دندان در هنگام استفاده از بریس ها جلوگیری کنید.

همانطور که می دانید ارتودنسی برای اکثر افرادی که خواهان دندانی صاف و بدون ناهنجاری و مشکل هستند استفاده می شود. اطمینان خاطر این است که بدانید ژل ارتودنسی یا موم های مخصوص دندانی برای کمک به انتقال از آن مرحله موقتی ناراحتی که برخی از بیماران هنگام تنظیم بریس های جدید خودشان تجربه می‌کنند در دسترس است.اگر نسبت به نحوه استفاده از ژل ارتودنسی اطمینانی ندارید و نمی دانید که دقیقا چگونه باید از ان استفاده کنید، از متخصص ارتودنسی دندان  خود بخواهید که آن را به شما نشان دهد.

ارتودنسی تا چه مدت ایجاد درد می کند؟

معمولا بیش ترین مقدار درد و ناراحتی دهان و لثه ها تا روز دوم یا سوم پس از استفاده از مهاربندها و یا تعویض آن ها می باشد. در روز چهارم هم هنوز درد وجود خواهد داشت؛ اما احساس خواهید کرد که کمی بهتر شده است و هر روز این درد کاهش می‌یابد تا دیگر بعد از حدود یک یا دو هفته به حالت عادی زندگی خود بر می گردید.

همچنین باید بدانید که احساس درد یک حالت ذهنی است. برای برخی از بیماران این درد خیلی اذیت کننده نیست و تنها یک تحریک جزئی می باشد. در حالی که برای برخی دیگر این درد و ناراحتی غیر قابل تحمل می‌شود.

 

بیشتر خوانید:

ارتودنسی دندان قبل و بعد