جهت آشنایی با ارتودنسی اینویزیلاین ، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

ارتودنسی اینویزیلاین

بریس های واضح و شفاف Invisalign یک گزینه ارتودنسی است که مستلزم پوشیدن سینی های متحرک است که به آرامی دندان ها و دهان را تراز می کند تا لبخندی صاف ایجاد کنند. این دستگاه تقریباً نامرئی است و روشی راحت، موثر و زیبا از نظر زیبایی برای به دست آوردن دهانی صاف و سالم است. نام Invisalign آن را به بهترین وجه توصیف می کند: این روش نامرئی برای تراز کردن دندان ها است.

ارتودنسی اینویزیلاین

ارتودنسی اینویزیلاین

مقدمه ای بر ارتودنسی  اینویزیلاین

ارتودنسی اینویزیلاین، جایگزینی برای بریس های سنتی است. Invisalign یک روش تنظیم ارتودنسی را ارائه می دهد که با استفاده از یک سری ردیف کننده های شفاف یا سینی، دندان های شما را به تدریج تنظیم می کند. همچنین در بزرگسالان و نوجوانان بریس های سنتی محبوب نبوده و آن ها نمی خواهند مردم هر بار که صحبت می کنند و لبخند می زنند، براکت های فلزی ببینند.

Invisalign می تواند بسیاری از مشکلات ارتودنسی مانند موارد زیر را اصلاح کند:

  • دندان های شلوغ
  • شکاف بین دندان ها
  • بی نظمی گزش ساده
  • اوربایت
  • کراس بایت
  • عود پس از حذف بریس های سنتی

 

بریس های نامرئی Invisalign چگونه کار می کنند؟

تراز کننده های Invisalign شفاف و ظریف هستند. از مزایای روش Invisalign می توان به راحتی پیشرفت و نتایج سریع تر در مقایسه با درمان ارتودنسی سنتی اشاره کرد. بسته به فرد دیگر، نتایج دلخواه را می توان به سرعت ظرف شش ماه از شروع درمان به دست آورد.

درمان اینویزیلاین با استفاده از تصویر برداری رایانه ای به جای قالب های گچی سنتی انجام می شود. دندان های بیمار ابتدا با استفاده از دوربین دهان به صورت دیجیتال تصویر برداری می شود و بر اساس این تصاویر، این نرم افزار یک طرح درمانی فردی و تراز های سفارشی ایجاد می کند که کاملاً مناسب دندان های بیمار است.

از مدل سازی سه بعدی دیجیتال نیز برای پیش بینی دقیق نتایج درمان استفاده می شود. در حین درمان، هر دو هفته یک بار، ردیف کننده ها با ردیف هایی تنگ تر جایگزین می شوند تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

ارتودنسی اینویزیلاین

ارتودنسی اینویزیلاین

ارتودنسی اینویزیلاین : 

اگر متخصص ارتودنسی شما احساس کند Invisalign برای نیاز های ارتودنسی شما مناسب است، مجموعه ای از عکس های اشعه ایکس و دندان ها را انجام می دهد. اشعه ایکس و برداشت ها به آزمایشگاهی ارسال می شود که در آن سینی های ردیف کننده Invisalign  با استفاده از یک برآورد سه بعدی رایانه در مورد چگونگی حرکت دندان های شما با کمک ترازو ها ساخته می شوند. نتیجه این طرح، برنامه درمان و تعداد تراز های سفارشی را تعیین می کند.

مورد خاص شما تعیین می کند که شما در طول دوره درمان به چه تعداد تراز نیاز خواهید داشت، اما به طور معمول یک مجموعه 20 تا 30 ردیف کننده برای هر دو دندان بالا و پایین مورد نیاز است.

ارتودنتیست شما چند مرتبه مجموعه های تراز کننده Invisalign شما را ارائه می دهد و شما برای هر دو مرتبه از دو ردیف استفاده می کنید. سینی های اینویزیلاین باید در حین خوردن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بیرون آورید. در غیر این صورت باید آن ها را همیشه بپوشید تا از موفقیت در درمان اطمینان حاصل کنید.

متخصص ارتودنسی شما می خواهد هر چهار تا شش هفته یک بار شما را ببیند تا مطمئن شود که برنامه درمانی اینویزیلاین به خوبی پیش می رود و مجموعه جدیدی از سینی های تراز کننده Invisalign را به شما ارائه می دهد.

Invisalign  چه قدر طول می کشد؟

کل طول دوره درمان به موارد خاص شما بستگی دارد، اما بیشتر دندان های بزرگسالان در کمتر از یک سال اصلاح می شوند. نوجوانانی که درمان Invisalign دارند، تمایل دارند که مدت زمان کمی بیشتر، معمولاً 12 تا 16 ماه داشته باشند. هرچه برنامه درمانی را صادقانه (با پوشیدن بریس) دنبال کنید، درمان شما نیز کار آمدتر خواهد بود.

به طور کلی سینی های Invisalign باید 20-22 ساعت در روز پوشیده شوند، به این معنی که فقط در هنگام خوردن غذا یا مسواک زدن و نخ دندان کشیدن باید آن ها را جدا کنید.

ارتودنسی اینویزیلاین

ارتودنسی اینویزیلاین

بریس های سنتی در مقابل بریس های شفاف  Invisalign

بریس های شفاف و ناموزون برای اصلاح بسیاری از مشکلات ارتودنسی توصیه می شود. هنوز هم، برای اصلاح مسائل پیچیده تر دندان نیش و تراز بندی، بریس های فلزی سنتی معمولاً لازم هستند. متخصص ارتودنسی پس از بررسی کامل دهان و ارزیابی نیاز های سازگاری، بهترین توصیه را به شما می دهد.

مزایای Invisalign

زیبایی شناسی:

تراز کننده های پلاستیکی شفاف و ناموزون کاملاً روی دندان ها قرار می گیرند و به سختی برای دیگران قابل مشاهده هستند. بریس های فلزی نتیجه نهایی یکسانی دارند، اما برای دیگران خصوصاً سیم های فلزی، براکت و بریس های سنتی بیشتر مشهود است.

سایر گزینه های بریس های واضح مانند بریس های سرامیکی و بریس های زبانی نیز کمتر مورد توجه قرار می گیرند که همچنان به سخت افزار بیشتری نسبت به Invisalign نیاز دارند.

راحتی:

تراز کننده های واضح و روشن اینویزالاین، براق و کاملاً راحت بوده و  بر روی دندان ها قرار می گیرند. آن ها باعث تحریک بسیار کم لثه یا دهان می شوند. ممکن است در هنگام استفاده از مجموعه جدید برای جا به جایی دندان ها ، درد خاصی ایجاد شود، اما این درد به سرعت برطرف می شود.

متخصص ارتودنسی به شما Invisalign  را به صورت مجموعه ارائه می دهد. با پیشرفت درمان، متخصص ارتودنسی می خواهد هر 4-6 هفته یک بار شما را ملاقات کند تا مطمئن شود که تنظیمات شما پیشرفت می کند و مجموعه های جدیدی از تراز بندی ها را به شما دهد. بریس های سنتی به طور معمول برای انجام تنظیمات نیاز به چند مراجعه اضافی به متخصص ارتودنسی دارند.

بهداشت دهان و دندان آسان:

بهداشت دهان و دندان با Invisalign آسان است. تراز کننده های پلاستیکی قابل جا به جایی هستند، بنابراین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم، آسان است. از آن جا که در طرح درمانی Invisalign از شما خواسته می شود که ردیف های خود را قبل از خوردن و آشامیدن حذف کنید، غذای کمتری بین دندان ها گیر می کند که به نوبه خود به کاهش مشکلات احتمالی دندان مانند حفره ها کمک می کند.

به طور کلی، بریس های Invisalign گزینه بسیار مناسبی برای افرادی است که دارای مشکلات کوچک در تراز هستند. Invisalign روشی جذاب برای ایجاد لبخندی سالم و شاد ارائه می دهد!