درمان ارتودنسی با صاف و مرتب کردن دندان ها به بهبود ظاهر آنها کمک می کند، به همین دلیل از محبوب ترین خدمات زیبایی دندان به حساب می آید. اما افراد زیادی پس از شنیدن نام ارتودنسی دندان به یاد سیم های فلزی و ظاهر ناخوشایند دستگاه های ارتودنسی کودکان  می افتند. با اینکه می توان گفت ارتودنسی ثابت از قدیمی ترین و موثرترین درمان های ارتودنسی برای حل مشکلات پیچیده فک و دندان می باشد، اما امروزه پیشرفت های فراوانی در این زمینه انجام شده است. نسل های جدید ارتودنسی سعی در حل این مشکل داشته و ارتودنسی متحرک یا بریس هایی با ظاهر شفاف یا نامرئی تولید کرده اند.

تاریخچه ارتودنسی نامرئی

پس از گذشت سال ها تقریباً به اندازه یک قرن، تمام دنیا به دنبال متخصصان ارتودنسی هستند که کاملاً مجرب و در کارشان حرفه‌ای باشند و بتوانند مشکلات فکی و دندانی را حل کنند. در روزهای اولیه که ارتودنسی اختراع شد، آقای ادوارد که به عنوان پدر ارتودنسی مدرن شناخته می شود از ابزاری مانند جک و پیچ کششی استفاده کرد. او دستگاهی را اختراع کرد که از براکت های فلزی تشکیل شده بود که یک کلید برای چرخاندن و حرکت دادن دندان رویش نصب شده بود.

پس از آن بریس های سنتی اولیه یعنی بریسهایی که دور هر دندان پیچیده می شوند آمدند؛ اما امروزه متخصصان ارتودنسی ابزارهای گوناگونی در اختیار دارند که توسط آن ها برای درمان دندان تک‌تک بیماران به روش ارتودنسی از آن ها استفاده می کنند.

ویژگی های ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین یک سری قالب های شفاف و متحرک هستند که با استفاده از پلاستیک سخت اقدام به صاف و مرتب کردن دندان ها می کنند. در این ارتودنسی برخلاف ارتودنسی های فلزی، از هیچ گونه سیم یا براکتی استفاده نشده است. اگر نیاز به درمان ارتودنسی دارید، ولی حتی فکر قرار دادن بریس های ثابت و فلزی آزارتان می دهد، ارتودنسی نامرئی بهترین گزینه خواهد بود.

مدت زمان ارتودنسی نامرئی

به طور کلی مدت زمان ارتودنسی دندان با بریس های نامرئی 18 بوده که ممکن است با توجه به پیچیدگی مشکل هر بیمار این زمان افزایش یا کاهش پیدا کند. البته به خاطر داشته باشید که درمان ارتودنسی زمان بر بوده و به همین دلیل طی کردن مسافت های زیاد برای مراجعه به کلینیک ارتودنسی می تواند واقعا خسته کننده و زمان بر باشد. در نتیجه سعی کنید کلینیک ارتودنسی تان حتی الامکان نزدیک محل زندگی یا کار خود انتخاب کنید.

مزایای ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی در مقایسه با ارتودنسی های سنتی مزایای بسیاری دارد که شامل:

 • نامرئی بودن
 • ساخت سفارشی
 • تحرک پذیری
 • دندان درد  و جراحت کمتر

معایب این ارتودنسی

متاسفانه ارتودنسی نامرئی علیرغم مزایای فراوانی که دارد، دارای معایبی نیز هست که عبارت است از:

 • گران بودن
 • ضرورت استفاده ی 22 ساعته در روز
 • اذیت دندان ها

با این وجود هر یک از این مزایا و معایب ممکن است برای فردی مهمتر از سایرین باشد. به همین دلیل هر شخص باید پس از گرفتن وقت مشاوره از یک متخصص ارتودنسی خوب، معاینه شدن و شنیدن توصیه های دندانپزشک , نوع ارتودنسی مناسب خود را انتخاب کند.

هزینه ارتودنسی نامرئی

یکی از مهم ترین نکاتی که قبل از انجام ارتودنسی وجود دارد مقدار هزینه آن است، در هزینه درمان ارتودنسی عوامل مختلفی تاثیر گذار هستند که عبارت اند از:

 • میزان حاد بودن مشکل دندان
 • درمان یک فک یا دو فک
 • طول دوره درمان ارتودنسی نامرئی
 • نیاز به لوازم و دستگاه های اضافی برای درمان ارتودنسی نامرئی

قیمت ارتودنسی نامرئی به صورت کلی نسبت به دیگر ارتودنسی‌ها بیشتر است. امروزه شاهد تولید برخی از انواع ارتودنسی نامرئی در کشور ایران هستیم که برای شما قیمت ارتودنسی نامرئی به صرفه‌تری را رقم می‌زند.

بیشتر بخوانید : بهترین متخصص ارتودنسی کیست ؟