جهت آشنایی با ارتودنسی بی رنگ ، با ما همراه باشید.

ارتودنسی بی رنگ

در دنیای امروز اغلب افراد علاقه بسیاری به داشتن دندان های زیبا و تمیز دارند. تا از صورت زیبا برخوردار شوند. اما بعضی از افراد از سیم های فلزی به دلیل ظاهر بدی که دارد استفاده نمی کنند و ارتودنسی بی رنگ را انتخاب می کنند.

ارتودنسی بی رنگ

ارتودنسی بی رنگ چیست؟

این شیوه به نام های ارتودنسی بی رنگ، ارتودنسی شفاف، ارتودنسی رنگ دندان، ارتودنسی شیشه ای، ارتودنسی بدون سیم، ارتودنسی سرامیکی، ارتودنسی ژله ای یا ارتودنسی اینویزیلاین در بین افراد شناخته می شود. در حقیقت این ارتودنسی یک ارتودنسی با فناوری نوین است که بیشتر بزرگسالان از آن استقبال می کنند. این استقبال به این جهت است که همیشه درمان ارتودنسی به دلیل آشکار بودن سیم ها به تعویق می انداختند و به آسانی نمی توانند در جلسات ادارای خود حاضر شوند.

ویژگی های استفاده از ارتودنسی بی رنگ

بسیاری از مشکلات ارتودنسی دندان از قبیل شلوغی دندان ها، دندان های با فاصله، کراس بایت، اور بایت و اپن بایت و غیره را می توان با این روش درمان نمود.

  1. اصلی ترین ویژگی آن اینویزیلاین نامرئی بودن آن می باشد.
  2. استفاده ی آسان تر و تاثیر کم آن بر روی فعالیت های روزمره زندگی.
  3. تماس کتر با دندان، لثه, دهان و گونه برقرار می کند.
  4. دندان ها را می توان به صورت آهسته مسواک زد و نخ دندان کشید ولی در روش هایی که بریس های فلزی وجود دارد مسواک زدن بسیار مشکل است.

معایب ارتودنسی بی رنگ

با اینکه ارتودنسی بی رنگ از مزایای برخوردار می باشد اما با این وجود بدون مشکل هم نخواهد بود. بعضی از مشکلات این ارتودنسی به شرح زیر است:

1- با توجه به این که این ارتودنسی متحرک می باشد نیازمند همکاری بیمار می باشد. و احتمال گم شدن پلاک وجود دارد.

2- برخی از مشکلات مربوط به دندانی فکی شدید و استخوان با این شیوه قابل حل نخواهد بود.

3- تعرفه این ارتودنسی از نمونه های دیگر ارتودنسی خیلی بالا تر است و برای عده ای مرقون به صرفه نمی باشد.

 

ارتودنسی بی رنگ

این ارتودنسی برای چه عده ای مناسب است؟

بریس ها و سیم های که در ارتودنسی بی رنگ استفاده می شوند. این نوع از ارتودنسی از ظرافت بسیاری برخوردار است و همین طور نیازمند مراقبت بیشتری نیز می باشد. به همین دلیل است که این ارتودنسی  برای خردسالان استفاده نمی شود. امروزه بسیاری از افراد بزرگسال که برای ارتودنسی دندان های به نزد متخصص مراجعه می نمایند علاقه مند به استفاده از این شیوه از ارتودنسی می باشند، زیرا از حضور در اجتماع و محل کار با این بریس های فلزی خجالت می کشند.

انواع ارتودنسی بی رنگ

ارتودنسی بی رنگ متحرک

یک پلاک پلاستیکی شفاف که بر روی دندان ها می گذارند که به نسبت نمونه های دیگر به روزتر است.

ارتودنسی بی رنگ ثابت

در این ارتودنسی ثابت نوع براکت ها به جای استفاده از فلز به مواد کامپوزیتی یا سرامیکی تغییر پیدا کرده است و در مدت زمان از دهان خارج می شود و با چسبی مخصوص بر روی دندان ها قرار می گیرد. ارتودنسی به شیوه دیمون هم در این گروه جا دارد. با این تفاوت که براکت های ارتودنسی بی رنگ به خود بیمار قادر به تنظیم آن هستند. و نیازی به استفاده از کش یا اورینگ و تعویض آن در هر مرحله چکاپ ندارد.

ارتودنسی بی رنگ

ارتودنسی بی رنگ لینگوال

بریس های است که در پشت دندان ها قرار می گیرد و با توجه به مشاهده نشدن آن در گروه ارتودنسی بی رنگ قرار می گیرد. برای قرار دادن و جابه جایی این پلاک باید مراقب لازم صورت گیرد و به بهترین شیوه آموزش های لازم صورت گیرد. برای قرار دادن در آغاز پلاک بر روی دندان های جلو قرار دهید و مقداری با انگشت فشاری متعادل به پلاک ها بیاورید تا درست قرار بگیرد پس از آن پلاک ها را بر روی دندان های عقب خود قرار دهید و اصلا از بستن دهان برای قرار دادن پلاک استفاده ننماید. برای برداشتن پلاک در آغاز از دندان های آسیا و پشتی شروع کنید و زمانی که دندان های عقب اطراف پلاک را بلند کردید، بعد از روی دندان های جلویی بردارید.

هزینه ارتودنسی 

هزینه این نوع ارتودنسی ها بسته به عوامل متعددی می باشد. به طور کل تعرفه ارتودنسی بی رنگ از ارتودنسی با براکت های فلزی بیشتر است. ارتودنسی دندان ها یک تخصص در صنعت دندانپزشکی می باشد که به ردیف کردن و منظم کردن دندان ها و برای هماهنگ کردن فک ها با یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد. هزینه درمان به ارتودنسی بی رنگ در مطب متخصص ارتودنسی برای هر فک چیزی حدود چهار تا هفت میلیون تومان برای متقاضیان آب می خورد.

هزینه ارتودنسی  در کشور تقریبا در این حدود می باشد که به عواملی مانند تخصص دندانپزشک، مکان کلینیک، نوع جنس بریس ها، میزان کیفیت و مدت زمان درمان متفاوت است. در نظر داشته باشید که بعضی از وسایل ارتودنسی بی رنگ، وارداتی می باشند و تعرفه آن در حال افزایش می باشد. با توجه به این که بیمار در بازه های زمانی نیاز به مراجعه به کلینیک برای تعویض براکت ها و چکاب دندان ها دارد که خود هزینه زیادی را در بر خواهد داشت.  .

طول درمان ارتودنسی 

طول دروه درمان برای بیمار از پنج الی بیست و چهار ماه خواهد بود. اگر دندان های شما از میزان مشکل کمتری برخوردار باشد، درمان آسان تر و کوتاه تر خواهد بود و قاعدتا اگر دندان ها دارای ناهنجاری بیشتر باشد، مدت زمان درمان بیشتر خواهد شد. بعد از برداشتن سیم ها از روی دندان، احتمال دارد بیمار به همان مقدار درمان اصلی، از ریتینر استفاده نماید. یکی از مزایای مهم ارتودنسی، شناسایی و رفع مشکلات مربوط به دندان و دهان است.

درمان ارتودنسی در مقایسه با سایر درمان های ارتودنسی طولانی بوده و احتمال دارد به طور متوسط دو یا سه سال به طول بینجامد. متخصص ارتودنسی بی رنگ دندان عموما سریع ترین و کم ریسک ترین راه را برای نظم دهی دندان ها پیش رو شما قرار می دهد