شاید شما هم تا کنون پرسیده باشید که ” ارتودنسی تا چه سنی ؟ ” برای دانستن این نکته، با ما همراه باشید.

ارتودنسی تا چه سنی

بهتر است تا سن 7 سالگی کودک را برای ارزیابی نیاز به ارتودنسی نزد یک دندانپزشک ببرید. یک متخصص دندانپزشک ارتودنتیست با آموزش های اضافی که در دانشگاه دیده است است متخصص در تراز كردن و صاف كردن دندان های نامرتب و کج است. بهترین زمان برای تهیه بریس های دندانی برای کودک شما به شدت و علت نامرتب بودن دندان های کودک شما بستگی دارد.

به طور سنتی، درمان با بریس های دندانی هنگامی آغاز می شود که کودک بیشتر دندان های شیری (اولیه) خود را از دست داده است و اکثر دندان های بزرگسال (دائمی)  رشد کرده اند – معمولاً در سنین 8 تا 14 سالگی این روند رخ میدهد. در صورت نیاز به درمان در این مدت، مراقبت های رهگیری یا پیشگیری می تواند از رشد کودک شما برای هدایت نتیجه مورد نظر همزمان با رشد استفاده کند.

ارتودنسی از کودکی ؟

ارتودنسی تا چه سنی

ارتودنسی تا چه سنی

برخی از ارتودنتیست ها آنچه را رویکرد رهگیری می نامند و شامل استفاده از وسایل دندانپزشکی (نه همیشه بریس دندان) در سنین پایین توصیه می کنند، در حالی که کودک هنوز بیشتر دندانهای شیری دارد. سپس، هنگامی که کودک به طور عمده دندان های دائمی را دارد، مرحله دوم درمان، معمولاً با بریس های دندانی، آغاز می شود. برخی تصور می کنند که در صورت انجام درمان زود هنگام، این مرحله دوم کوتاهتر از دوره سنتی بریس است.

متخصصان ارتودنسی که رویکرد سنتی را ترجیح می دهند می گویند که یک رویکرد دو فازی برای درمان دندانهای کج و نامرتب کودکان در واقع باعث افزایش کل زمان و حتی گاهی هزینه با نتایج کلی مشابه می شود. با این حال، متخصصان دیگر ارتودنسی معتقدند هدایت رشد با استفاده از وسایل دندانپزشکی قبل از مرحله دوم درمان، اصلاح را آسان تر می کند.

بهترین انتخاب برای شما و فرزندتان تا حد زیادی به شدت مشکلات دندانی کودک شما بستگی دارد. با دندانپزشک یا ارتودنتیست کودک خود در مورد بهترین روش صحبت کنید.

نحوه تشخیص اینکه آیا فرزند شما به بریس نیاز دارد یا خیر؟

ارتودنسی تا چه سنی

ارتودنسی تا چه سنی

سوال: بسیاری از کودکان بریس دارند. چگونه می توانم تشخیص دهم که فرزند من به سمت نیاز به بریس می رود؟

پاسخ: دندانهای کودکان باید حداکثر تا سن 7 سالگی یک متخصص ارتودنسی آنها را معاینه کنند دندانپزشک معمولی هم گزینه بسیار خوبی است که می تواند به شما بگوید آیا فرزند شما، صرف نظر از سن به ارتودنسی نیاز دارد یا خیر.

در اینجا مواردی وجود دارد که نشان می دهد که از نشان دادن کودک خود به یک متخصص ارتودنسی سود می برید:

  • از بین رفتن زودرس، دیررس یا نامنظم دندانهای شیری
  • مشکل جویدن یا گاز گرفتن
  • تنفس دهانی
  • مکیدن شست یا انگشت
  • دندانهای شلوغ، بی جا یا مسدود شده
  • فک هایی که جابجا می شوند، صدا می دهند، بیرون می آیند یا فرو می روند
  • گاز گرفتن گونه یا سقف دهان
  • دندان هایی که به طور غیر عادی یا اصلاً با روی هم قرار نمیگیرند
  • فک و دندان هایی که با بقیه صورت تناسب ندارند

در صورت مشاهده هر یک از این مشکلات در کودک خود مجبور نیستید تا 7 سالگی صبر کنید تا به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کند.

سن ایده آل برای بریس ها

ارتودنسی تا چه سنی

ارتودنسی تا چه سنی

سوال : بهترین سن برای استفاده از بریس در چه سنی است؟

پاسخ: بهترین سن از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. درمان ارتودنسی معمولاً از سنین 9 تا 14 سالگی آغاز می شود زیرا بچه هایی در این محدوده سنی حداقل مقداری دندان دائمی دارند و هنوز در حال رشد هستند.

اکثر مشکلات ارتودنسی، مانند شلوغی، فاصله زیاد بین دندان ها، بیرون زدگی دندان های فوقانی، دندان های اضافی یا از دست رفته و مشکلات رشد فک ممکن است ارثی باشد. برخی از مشکلات دیگر به مرور زمان ایجاد می شود که کودکان شست یا انگشتان خود را می مکند، از طریق دهان خود نفس می کشند، یا بهداشت دهان و دندان آنها ضعیف است ، تغذیه نامناسب یا سایر مشکلات دارند.

درمان بزرگسالان

ارتودنسی تا چه سنی

ارتودنسی تا چه سنی

سوال: من برخی از بزرگسالان را می شناسم که دارای بریس هستند، اما آیا واقعا درمان ارتودنسی برای بزرگسالان نیز خوب است؟

پاسخ: امروزه از هر 5 بیمار ارتودنسی یک نفر بزرگسال است. در واقع بیش از 1 میلیون بزرگسال در ایالات متحده و کانادا  تحت درمان هستند. اگر دندان های شما خراب یا کج است، یک متخصص ارتودنسی می تواند آنها را در هر سنی که هستید صاف کند.

با این حال مهم است که ابتدا به مشکلات موجود مانند بیماری پریودنتال یا دندانهای فرسوده، آسیب دیده، پوسیده یا از دست رفته رسیدگی شود. مهم است که متخصص ارتودنسی با دندانپزشک معمولی همکاری کند تا این اطمینان برای شما حاصل شود که شما کاندید مناسبی برای بریس ها هستید و احتمال نتیجه  گرفتن عالی را افزایش می دهید.

به محض نصب بریس، می توانید به زندگی کاملاً عادی خود ادامه دهید. شما قادر خواهید بود آواز بخوانید، یک ساز موسیقی بنویسید، بیرون از خانه غذا بخورید، بوسه بزنید و از شما عکس بگیرند. برخی از بریس های مدرن تقریباً قابل مشاهده نیستند.

وقتی به بریس فکر می کنیم، بیشتر ما نوجوان ناجور و دهانی را پر از سیم و براکت های فلزی در ذهن خود خطور میکنیم. اما امروزه افراد در هر سنی از بریس استفاده می کنند، که این سولاتی را در ذهن ایجاد می کند: آیا بهتر است که از بریس کوچکتر استفاده کرد ؟ آیا بریس محدودیت سنی دارد؟ سن مناسب برای بریس ها چه زمانی است؟

زمان ایده آل برای استفاده از بریس ها

اگر این سوال را می پرسید، احتمالاً این حس را دارید که بریس ها در آینده بچه های شما وجود هستند. شاید او دندان های کج شدیدی داشته باشد، یا اوربیت یا اوربایت بد داشته باشد.

حقیقت این است که شما  به عنوان والدین بچه ها می بینید که دهان آنها به طور مداوم تغییر می کند. فک های کودکان شما بلند می شوند و ناحیه دهان آنها رشد و گسترش می یابد. دندان های شیری از بین می روند و دندان های دائمی شروع به ظهور می کنند. بنابراین، شما می توانید نیاز به بریس برای کودکان خود را تسخیص دهید.

سن خاصی برای گذاشتن بریس وجود ندارد که کودک ابتدا باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کند. بعضی از بچه ها در سن 6 سالگی از بریس استفاده میکنند، بعضی از بچه ها در 10 سالگی و برخی دیگر اولین دیدار را وقتی که در سن نوجوانی هستند ارتودنسی را انجام می دهند. بسیاری از متخصصان ارتودنسی می گویند زمان ایده آل مراجعه به متخصص ارتودنسی زمانی است که دندانهای دائمی کودک شروع به رشد می کنند. برای اکثر بچه ها، این سن در حدود 7 سالگی است.

 

مقالات مرتبط : ارتودنسی ثابت چیست و چه مزایایی دارد ؟