از لحاظ ارتودنسی ، تهران جزو شهر های پیشرفته در این حوزه می باشد که روزانه افراد زیادی برای عمل ارتودنسی در آن اقدام می نمایند.

لاستیک دندان برای ارتودنسی (الاستیک)

لاستیک مورد استفاده در ارتودنسی معمولا انواع و قطرهای مختلفی دارد، هرچه قطر و ضخامت لاستیک مورد استفاده بیشتر باشد، نیرو و فشار بر روی دندان بیشتر می شود و به طور کلی سه نوع مورد استفاده در ارتودنسی وجود دارد:

ارتودنسی تهران

ارتودنسی تهران

 1. نوار لاستیکی

یکی از انواع نوارهای لاستیکی متحرک است که برای اتصال دندان های بالا و پایین به قلاب های قوس فلزی متصل می شود. فشار مداوم ایجاد شده در اثر کشش نوار به حرکت دندان های بالا و پایین کمک می کند تا ناهنجاری های آنها اصلاح شود.

 1. حلقه های لاستیکی

آن ها حلقه های لاستیکی کوچکی هستند که اغلب رنگی هستند و برای اتصال سیم ارتودنسی به براکت فلزی استفاده می شوند.

 1. جداکننده های لاستیکی

از اسپیسر برای ایجاد فاصله بین دو دندان مجاور استفاده می شود تا قوس بر روی این دندان ها قرار گیرد.

 1. فنر کویل

این یک قطعه مارپیچ است که روی سیم ارتودنسی و بین براکت ها قرار می گیرد. عملکرد آن ایجاد فاصله بین دو دندان در یک فک است.

 1. قلاب

این یک تکه فلزی است که از گوشه قوس فلزی بیرون زده است. برخی از آن ها متحرک هستند؛ اما بیشتر آن ها بخشی از ساختار قوس هستند. فنرهای کویل به این قلاب ها متصل شده و به تنظیم استخوان فک و چینش مجدد آن ها کمک می کند.

 1. فیکساتور ارتودنسی (نگهدارنده)

این برای محافظت از دندان ها پس از برداشتن بریس ها استفاده می شود، زیرا دندان ها پس از اتمام صافی ممکن است دوباره به حالت اول خودشان برگردند. بنابراین ثابت کننده، آنها را به خوبی در مکان های خود ثابت می کند تا هم استخوان ها و هم لثه ها با موقعیت جدید خود سازگار شوند.

 

نصب کننده ها انواع مختلفی دارد. از جمله:

 

 1. فیکساتور

این یکی از ثابت کننده های پرکاربرد در دندانپزشکی است و قطعه ای است که در داخل دهان قرار می گیرد و این فیکساتور از سیم های اکریلیک و فلزی تشکیل شده و بسیار مقاوم است.

 1. ارتودنسی الاینر

این نوع وسیله از پلاستیک شفاف ساخته شدهو این همان چیزی است که آن را از سایر تثبیت کننده ها متمایز می کند. استفاده از آن می تواند ساده و آسان باشد اما نسبت به تثبیت کننده HOLLY دوام کمتری دارد.

 1. ایموبیلایزر ثابت

برای افرادی که می خواهند دندان های جلوی فک پایین را درست کنند مناسب است. این نوع ایموبیلایزر غیر قابل حرکت است و در داخل دهان پنهان است و از خارج قابل مشاهده نیست. در این تثبیت از سیمی استفاده می شود که از پشت در فک پایین به دندان ها متصل می شود. توصیه می شود از این فیکساتور در شرایطی استفاده کنید که دندان ها قبل از ارتودنسی بتوانند به موقعیت قبلی خود برگردند.

ارتودنسی تهران

ارتودنسی تهران

مدت زمان بریس ها

مدت زمان درمان در افراد مختلف متفاوت است و از 6 ماه تا 3 سال متفاوت است. 4 عامل وجود دارد که ممکن است در تعیین طول درمان نقش داشته باشد که عبارتند از: سن، شدت تغییر شکل، رعایت توصیه های متخصص ارتودنسی ، نوع ارتودنسی.

 • سن

همه گروه های سنی می توانند از بریس های دندانی بهره مند شوند؛ اما نتایج این نوع بریس ها در كودكان و نوجوانان سریعتر و بهتر است. زیرا رشد آنها سریع و در یك زمان مشخص است. این نوع بریس ها آنها را قادر می سازد بدون نیاز به مراجعه به جراحی، مشكلاتی را كه ممكن است در دهان داشته باشند، درمان كنند. در در برزگسالان رشد متوقف می شود، آن ها برای رسیدن به نتایج مطلوب به زمان بیشتری نیاز دارند.

 • شدت تغییر شکل

از جمله عواملی که در دوره درمان تأثیر می گذارد. از آنجا که مشکلات عدم تقارن دندان در یک دوره زمانی بیشتر از یک سال قابل درمان است، در حالی که تغییر شکل فک ممکن است به دوره دیگری نیاز داشته باشد که توسط پزشک متخصص تعیین می شود.

 • به توصیه های دکتر عمل کنید

رعایت بیمار به توصیه ها و رهنمودهای پزشک متخصص در مورد استفاده از ارتودنسی و حفظ سلامت و ایمنی دندان ها و حضور منظم در قرارها به کوتاه شدن مدت زمان درمان و دستیابی به نتایج مطلوب کمک می کند.

نوع دستگاه ارتودنسی

نوع دستگاه ارتودنسی مورد استفاده در طول دوره درمان تأثیر می گذارد و انواع آنها عبارتند از:

 1. بریس های ثابت
 2. بریس های موبایل
 3. بریس نامرئی
ارتودنسی تهران

ارتودنسی تهران

اگر به دندانپزشک مراجعه نکنید چه اتفاقی می افتد؟

مراجعه نکردن پس از شش ماه

بیماران متوجه نیستند که در نتیجه 6 ماه مراجعه نکردن به پزشک متخصص، ممکن است منجر به ایجاد حفره های کوچک در دندان های آنها شود، که با گذشت زمان ایجاد و گسترش می یابد و باعث از بین رفتن دندان می شود.

مراجعه نکردن پس از یک سال

یک سال کامل با غفلت از بررسی های دوره ای دندانپزشک، ممکن است منجر به ظهور علائم بیماری لثه، التهاب، درد و خونریزی شود، و شناخته شده است که بسیاری از آنها در صورت بروز التهاب، از مسواک برای جلوگیری از درد لثه اجتناب می کنند و همین مسئله مشکل را تشدید می کند و آن را بدتر می کند.

مراجعه نکردن پس از دو سال

در صورتی که بررسی های دوره ای دندانپزشک برای مدت دو سال نادیده گرفته شود، مشکلات دندان شروع می شود، که به معنی شروع درد و درمان پرهزینه است.

 

مراجعه نکردن پس از پنج سال

با رسیدن به این مرحله، مشکلات دندانپزشکی باید جدی تر گرفته شود؛ زیرا در برخی موارد بیمار ممکن است برای حل مشکل بی دقتی خود نیاز به جراحی داشته باشد.

مراجعه نکردن پس از یک دهه

اگر 10 سال از بی توجهی به دندان ها و مراجعه نکردن به دندانپزشک می گذرد، مرحله خطر محسوب می شود، کل شکل دهان باعث نگرانی می شود و دندان ها به صورت کج و معوج تراز می شوند و احتمالا حساس می شوند.
اگر از مشکلات دهان و دندان رنج می برید و یا می خواهید دندان های خود را زیباتر کنید و لبخند زیبا داشته باشید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که فرم مشاوره پزشکی رایگان را پر کنید و در اولین فرصت جواب پزشکان متخصص را خواهید گرفت.