ارتودنسی دندان تا چه سنی جواب می‌دهد؟ این سوال مهمی است که بسیاری از افراد پیگیر آن هستند با دانستن پاسخ این که ارتودنسی دندان تا چه سنی جواب می‌دهد می توان بهترین سن را برای این کار انتخاب کرد پس برای دانستن پاسخ سوال ارتودنسی دندان تا چه سنی جواب می‌دهد تا آخر با ما همراه باشید.

سؤال: بسیاری از کودکان بریس دارند. چگونه می‌توانم تشخیص دهم که فرزند من برای صاف کردن دندان‌های خود به بریس نیاز دارد؟

پاسخ: کودکان باید حداکثر تا سن 7 سالگی توسط یک متخصص ارتودنسی معاینه شوند دندان‌پزشک‌های معمولی یک مرجع بسیار خوبی است که می‌توانند به شما بگوید آیا فرزند شما، صرف‌نظر از سن، آیا نیاز مراجعه به متخصص ارتودنسی دارد یا خیر.

ارتودنسی دندان تا چه سنی جواب می‌دهد

برخی از شرایطی که اگر در کودک دیده شود باید حتماً به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید:

 • از دست دادن زودرس، دیررس یا نامنظم دندان‌های شیری.
 • مشکل جویدن یا گاز گرفتن.
 • مشکل داشتن در تنفس دهانی.
 • مکیدن شست یا انگشت.
 • دندان‌های شلوغ، بی‌جا یا مسدود شده.
 • فک‌هایی که جابجا می‌شوند، صدا ایجاد می‌کنند، بیرون می‌آیند یا فرو می‌روند.
 • گاز گرفتن گونه یا سقف دهان.
 • دندان‌هایی که به‌طور غیرعادی یا اصلاً روی همدیگر قرار نمی‌گیرند.
 • فک و دندان‌هایی که با بقیه صورت تناسب ندارند.

در صورت مشاهده هر یک از این مشکلات، کودک شما مجبور نیست تا 7 سالگی برای صاف کردن دندان‌ها خود صبر کند تا به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کند. می‌توانید اطلاعات کلی که اگر کودک شما نیاز به ارتودنسی داشت را در وب‌سایت انجمن ارتودنتیست‌های ایران بیابید.

سن ایده آل برای استفاده از بریس ها

سؤال: بهترین سن برای گذاشتن بریس چه سنی است؟

پاسخ: بهترین سن از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. درمان ارتودنسی معمولاً از سنین 9 تا 14 سالگی آغاز می‌شود زیرا بچه‌هایی در این محدوده سنی حداقل تعدادی دندان دائمی دارند و هنوز در حال رشد هستند.

اکثر مشکلات ارتودنسی، مانند شلوغی، فاصله زیاد بین دندان‌ها، بیرون‌زدگی دندان‌های فوقانی، دندان‌های اضافی یا ازدست‌رفته و مشکلات رشد فک ممکن است ارثی باشد. برخی از مشکلات دیگر به‌مرورزمان ایجاد می‌شود که کودکان شست یا انگشتان خود را می‌مکند، از طریق دهان خود نفس می‌کشند  یا بهداشت دهان و دندان آن‌ها ضعیف است، تغذیه نامناسب یا سایر مشکلات دارند.

بریس برای بزرگسالان

سؤال: من برخی از بزرگسالان را می‌شناسم که دارای بریس هستند، اما آیا درمان ارتودنسی برای بزرگسالان نیز خوب است؟

پاسخ: امروزه از هر 5 بیمار ارتودنسی یک نفر بزرگسال است. درواقع انجمن ارتودنسی تخمین می‌زند که بیش از 1 میلیون بزرگسال در ایالات‌متحده و کانادا  تحت درمان برای استفاده از بریس هستند. اگر دندان‌های شما نامرتب و کج است، یک متخصص ارتودنسی می‌تواند آن‌ها را در هر سنی حرکت دهد.

بریس برای بزرگسالان

بااین‌حال مهم است که ابتدا به مشکلات موجود مانند بیماری پریودنتال یا دندان‌های فرسوده، آسیب‌دیده، پوسیده یا ازدست‌رفته رسیدگی شود. این نکته هم خیلی مهم است که متخصص ارتودنسی با دندان‌پزشک معمولی همکاری کند تا برای آن‌ها این اطمینان حاصل شود  که شما کاندید مناسبی برای استفاده از بریس ها هستید و احتمال گرفتن نتیجه عالی را افزایش می‌دهد.

به‌محض نصب بریس، می‌توانید به زندگی کاملاً عادی خود ادامه دهید. شما قادر خواهید بود آواز بخوانید، یک ساز موسیقی بزنید، بیرون از خانه غذا بخورید، بوسه بزنید و از شما عکس بگیرند. برخی از بریس های مدرن تقریباً قابل‌مشاهده نیستند.

به بیان ساده، درواقع محدودیت سنی برای کسی که بتواند بریس داشته باشد وجود ندارد. به‌طورمعمول، تنها نیاز متخصصان دندانپزشکی استخوان فک سالم و دندان‌های دائمی است. بااین‌حال، بزرگسالانی که به دنبال اصلاح ناهماهنگی دندان خود با استفاده از بریس هستند باید در مورد نیازهای اضافی و گزینه‌های دیگر استفاده از بریس های فلزی سنتی اطلاعات بیشتری کسب کنند.

آنچه بزرگسالان باید قبل از استفاده از بریس بدانند

بیماران جوان برای انجام ارتودنسی فقط نیاز به داشتن یک مجموعه کامل دندان‌های دائمی قبل از مجهز شدن به بریس های دندانی دارند، چندین مورد وجود دارد که باید در بزرگسالان وجود داشته باشد تا بزرگسالان بتوانند همان موفقیت را با بریس ها داشته باشند.

 • دندان‌ها و فک مهم هستند

  شما می‌توانید در بزرگسالی از بریس های دندانی استفاده کنید، به‌شرط داشتن دندان سالم و استخوان فک طبیعی. متخصصان ارتودنسی و سایر متخصصان این امر را برای جلوگیری از عواقب ناخواسته مانند مشکلات فک، بیماری لثه یا پوسیدگی دندان توصیه می‌کنند.

 • برخی از سوء انسدادها 

  دندان‌های بزرگسالان به حدی رسیده‌اند که رشد آن‌ها متوقف‌شده است  و برای اصلاح کاری شدیدتر دشوارتر می‌طلبند. برخی از تغییرات ساختاری را نمی‌توان فقط با بریس انجام داد و درمان ارتودنسی نیز ممکن است نیاز به جراحی دهان داشته باشد تا همان نتایج یک کودک یا نوجوان از بریس زدن را به دست آورید. البته این موارد از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است و همیشه نتیجه مستقیماً وابسته به سن فرد نیست.

 • پیش از ارتودنسی درمان ممکن است

  بزرگسالانی که به دنبال هرگونه درمان ارتودنسی هستند ممکن است متوجه شوند که سایر موارد دندانپزشکی وجود دارد که باید قبل از نصب بریس درمان شوند. به‌عنوان‌مثال، اگر در معرض خطر بیماری لثه هستید یا مشخص‌شده است که از قبل به بیماری لثه مبتلا هستید، ممکن است به یک پریودنتیست مراجعه کنید. اگر به‌عنوان یک بزرگسال از بهداشت دهان و دندان خود غافل شده‌اید، ممکن است نیاز به پر کردن، عصب‌کشی یا سایر درمان‌های دندانپزشکی داشته باشید .

باوجوداین نیازها، نتایج به‌دست‌آمده از برخی مطالعات نشان داده است که اصلاح دندان بزرگسالان با استفاده از بریس اغلب در مقایسه با نمونه‌های جوان آن‌ها به همان اندازه موفقیت‌آمیز است. میزان موفقیت بالا ناشی از این واقعیت است که بزرگسالان تمایل بیشتری به توصیه‌ها و دستورات دندان‌پزشکان، ارتودنتیست‌ها و سایر متخصصان پزشکی دارند. به‌طورکلی، بزرگسالانی که به دنبال بریس هستند همچنین از بهداشت دهان و دندان سازگارتر از کسانی هستند که برای لبخند سالم ارزش قائل نیستند و اصلاً به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت نمی‌دهند.

ارتودنسی