ارتودنسی دیمون چیست ؟  ویژگی های ارتودنسی دیمون چیست ؟ دیمون، نوعی ارتودنسی با استفاده از روش‌های سنتی است. این نوع از ارتودنسی، به زیبایی در چهره افراد و ایجاد لبخندی منحصربه‌فرد کمک می‌کند. ارتودنسی دیمون مانند ارتودنسی ثابت می باشد؛ اما با این تفاوت که در این نوع ارتودنسی، دندان ها سریع‌تر جابه‌جاشده و سرعت انجام کار را بالا است. نتایج به‌دست‌آمده از ارتودنسی دیمون بسیار عالی می‌باشد. ارتودنسی دیمون به درمان دندان‌ها با کمترین درد، بهترین نتیجه و سریع‌ترین درمان می‌پردازد. ارتودنسی دیمون به‌عنوان یک ارتودنسی پیشرفته شناخته می‌شود. ارتودنسی دیمون شیوه‌ای است که دندان‌ها را تنظیم کرده و باعث بهتر شدن چهره و زیبایی افراد می‌شود. با استفاده از روش دیمون بیماران می‌توانند به نتیجه عالی در کمترین زمان ممکن برسند.

ارتودنسی دیمون

درمان با بریس های دیمون به چه شکل است؟

سیم‌های ارتودنسی دیمون مانند سایر بریس ها وظیفه جابه‌جایی دندان‌ها به قسمت‌های مناسب رادارند اما سیم‌های ارتودنسی دیمون به‌مرور زمان در دهان تنگ‌تر می‌شوند و به همین دلیل می‌توانند دندان‌ها را با سرعت بیش‌تری جابه‌جا کنند. بریس های ارتودنسی دیمون برخلاف دیدگاه عامه، نیروی کمتری نسب به بریس های معمولی به دندان‌ها وارد می‌کنند.

نحوه کار سیم‌های دیمون

سیم‌های دیمون فشار کمی را به دندان‌های خود وارد می‌کند اما این فشار به‌صورت آهسته و به قسمت‌های حساس دندان، برای برگشت آن‌ها به موقعیت مناسب وارد می‌شود و امکان رشد صحیح قوس‌های دندان را برای بیمار فراهم می‌آورد.

مدت‌زمان ارتودنسی دیمون

به‌طور کل در درمان ارتودنسی، نمی‌توان زمان قطعی برای درمان اعلام کرد. یکی از این دلایل، تأثیر میزان همکاری بیمار با متخصص ارتودنسی است. ارتودنسی دیمون مانند بقیه ارتودنسی‌ها نمی‌تواند زمان دقیقی برای پایان آن بیان کرد. بااین‌وجود میزان سرعت کار در ارتودنسی دیمون و جابه‌جایی دندان‌ها می‌تواند روند کار را تا شش ماه یا بیشتر کاهش دهد.

ویژگی‌های مثبت ارتودنسی دیمون به شرح زیر است:

کم شدن میزان و تعداد مراجعه به متخصص

ازآنجایی‌که در ارتودنسی دیمون دیگر نیازی به لیگاتورهای پلاستیکی نیست، درنتیجه به تنظیمات کمتری نیاز پیدا خواهد کرد. این امر به کاهش تعداد مراجعات بیمار به متخصص ارتودنسی منجر خواهد شد.

با توجه به این طراحی منحصربه‌فرد، بیمار می‌تواند دندان‌های خود را به موقعیت‌های صحیح با شیوه‌ای راحت‌تر نسبت به براکت های سنتی حرکت دهد. ارتودنسی دیمون ازلحاظ زیبایی نسبت به براکت های فلزی سنتی کمتر قابل دید می‌باشد. همچنین پاکیزه نگه‌داشتن ارتودنسی دیمون نسبت به بقیه ارتودنسی‌ها آسان‌تر می‌باشد.

ارتودنسی دیمون

هزینه ارزان‌تر

ارتودنسی دیمون به دلیل استفاده از بریس های بروز و جدید از هزینه سنگین‌تری نسبت به ارتودنسی ثابت برخوردار است؛ اما ویژگی که باعث کاهش هزینه‌ها در این نوع از ارتودنسی می‌شود، کاهش میزان مراجعه و هزینه ویزیت است. به همین جهت، به نسبت ارتودنسی‌های دیگر ارزان‌تر و مقرون‌به‌صرفه تر خواهد بود.

اصطکاک کم

در ارتودنسی دیمون به دلیل عدم استفاده از لیگاتورهای پلاستیکی، دندان ها در دهان بیمار آزادانه جابه‌جا می‌شود. به همین جهت امکان هرگونه فرسودگی دندان دردهان به حداقل خود می‌رسد.

 سرعت در درمان

ارتودنسی دیمون می‌تواند میزان درمان افراد را کاهش داده و با سرعت بیشتری، لبخند و زیبای را به بیمار هدیه دهد. در ارتودنسی دیمون همان طور که در ابتدا گفته شد می‌توان مدت‌زمان درمان تا شش ماه کاهش داد. کاهش اصطکاک در دندان می‌تواند سرعت درمان را کاهش دهد.

کاهش میزان درد

با توجه به آمارگرفته شده از بیماران، شواهد حاکی از آن است که بیماران از درد کمتری نسبت به سایر روش‌های ارتودنسی رنج می‌برند.

بالا رفتن میزان سلامت دندان‌ها

در اطراف کش های عادی باکتری‌ها و پلاک‌های بیشتری جمع‌آوری می‌شود و سیم‌ها نیز اغلب به‌صورت مواد غذایی دردهان درمی‌آیند و ظاهر خوبی ندارد؛ اما در ارتودنسی دیمون با حذف این کش ها، سلامتی بهتری برای افراد رقم خواهد خورد.

ارتودنسی دیمون

 معایب ارتودنسی دیمون

بریس های دیمون ویژگی‌های فراوانی دارند، اما نمی‌توان بیان کرد که بدون مشکل باشند. بعضی از معایب استفاده از ارتودنسی دیمون به شرح زیر است:

  • یکی از معایب اصلی ارتودنسی دیمون، قابل‌مشاهده بودن بریس ها و سیم‌ها می‌باشد. این امر در میان افرادی که قصد ارتودنسی‌های نامرئی دارند، به‌عنوان یکی از معایب یاد می‌شود. در ارتودنسی دیمون سیم‌کشی‌ها و بریس ها به‌صورت فلزی انجام می‌شود و به‌وضوح دردهان قابل‌مشاهده است. البته در بعضی موارد بریس ها به‌صورت شفاف می‌باشد که ظاهر دندان‌ها را بهتر و بریس ها کمتر دیده می‌شوند.
  • در تمام درمان‌های دندان به‌وسیله ارتودنسی احساس درد فروان در دندان بیمار وجود دارد. ارتودنسی دیمون نیز مانند بقیه انواع ارتودنسی با وجود پیشرفته‌تر بودن، اما هنوز نتوانسته است این مشکل را رفع کند.
  • هزینه بریس های دیمون باتوجه به جدید بودن آن، بیشتر از دیگر ارتودنسی‌های عادی می‌باشد.

هزینه ارتودنسی دیمون

هزینه‌ی سیم‌ها و سایر موارد نباید شمارا از داشتن لبخند زیبا محروم کند. برای داشتن دندان‌های منظم و لبخند زیبا، نیاز به سرمایه‌گذاری دارید تا بتوانید در آینده نه‌چندان دور از آن لذت ببرید. ارتودنسی دندان‌ها فقط باعث زیبای صورت و یا دهان نمی‌شود بلکه در افزایش اعتمادبه‌نفس به‌ویژه در کودکان، کار و روابط اجتماعی تأثیرگذار است. هزینه ارتودنسی بستگی به شرایط فرد، متفاوت می‌باشد. هزینه‌های ارتودنسی معمولاً تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند میزان درمان، میزان پوشش بیمه، محل سکونت، پزشک متخصص، کلینیک درمانی و حتی عوارض جانبی متفاوت و متغییر باشد؛ اما بر اساس تعرفه سال نودوهشت، ارتودنسی دندان با استفاده از روش دیمون برای یک فرد چیزی حدود هشت میلیون تومان آب می‌خورد که این هزینه جدا از هزینه‌ی ویزیت دکتر می‌باشد.