آیا می‌دانید که ارتودنسی دندان می‌تواند بر زیبایی شما تأثیرگذار باشد؟ ارتودنسی به‌راحتی می‌تواند زیبایی افراد را دگرگون کند و باعث شود که فرد در آینده زندگی جدیدی را شروع نماید. در درمان ارتودنسی زیبایی، عنصری جدایی‌ناپذیر شمرده می‌شود و بدون هیچ مشکلی می‌تواند چهره افراد را زیباتر نشان دهد. اگر قصد برگشت چهره جوان خود رادارید، بهتر از برای درمان دندان‌های خود فکر چاره کنید. شاید این موضوع برای شما عجیب به نظر برسد اما پس از ارتودنسی متوجه واکنش اطرافیان و خودتان به چهر خود هستید.

ارتودنسی زیبایی

ارتودنسی باوجوداینکه هدف اصلی خود را نظم دهی دندان‌ها بیان می‌کند؛ اما به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌تواند بر صورت، فک، بینی، پوست زیر چانه و لب افراد تأثیر بسزایی بگذارد. حتی به‌واسطه ارتودنسی دندان، صورت‌های گرد کشیده می‌شوند و یا احتمال دارد از میزان کشیدگی صورت کم شود. یکی دیگر از مزیت‌های ارتودنسی به وجود آمدن قرینه در صورت افراد است که به‌صورت آشکار قابل‌رؤیت است.

ارتودنسی زیبایی

زمانی که دندان‌های فک پایین جلوتر از حد معمول باشند، چانه به‌طرف بیرون حرکت می‌کند و چهره گرد می‌شود که با انجام ارتودنسی دندان و برگرداندن فک‌های پایین این معضل به‌راحتی درمان خواهد شد. همین‌طور، جلو آمدن دندان‌های جلویی باعث حرکت لب بالا به سمت بیرون و افتادگی گونه‌ها می‌شود که ارتودنسی قادر به هماهنگی در صورت است. از جهتی به دلیل تأثیر بسزای ارتودنسی بر لب‌ها، متخصص ارتودنسی باید قبل از ارتودنسی دندان‌ها مطمئن شود که به زیبایی صورت افراد آسیبی وارد نشود. شکل دندان‌ها نیز در صورت بسیار دارای اهمیت است. اگر دندان‌ها به‌خوبی بر روی‌هم قرار نگیرند با ارتودنسی این معضل حل خواهد شد. دندان‌های کج‌ومعوج به زیبایی چهره آسیب می‌زنند. در هنگام سخن گفتن نیز بسیاری از دندان‌هایی که کج‌وکوله هستند و همین‌طور فاصله‌های بین دندان‌ها که از حد معمول بیشتر باشد، چهره زیبایی از فرد به نمایش نمی‌گذارد.

امکان تغییر چهره پس از ارتودنسی

درمان ارتودنسی می‌تواند تأثیر زیادی بر چهره افراد بگذارد و شکل و صورت آن‌ها را عوض کند. زمانی که دندان‌ها و فک جابه‌جا شود، بقیه ویژگی‌های یک صورت نیز عوض می‌شود. وقتی‌که دندان‌ها و فک‌ها نظم خاصی به خود گرفته باشند شما تنها از لبخند زیبا بی‌نصیب نمی‌شوید. بلکه تمام شکل و صورت از جذابیت بیشتری برخوردار خواهند شد.

تأثیر ارتودنسی بر زیبایی لبخند

یکی از تأثیرات بارز دندان بر زیبایی چهره افراد، در هنگام خندیدن و لبخند زدن است که دندان‌ها دیده می‌شود. هشت دندانی که در فک بالا دهان قرار دارند در صورت ارتودنسی شدن، منجر به زیبایی دهان افراد می‌شود.

ارتودنسی زیبایی

تأثیر ارتودنسی بر فک

تأثیر ارتودنسی بر روی دو فک‌ها، یکسان نمی‌باشد. در ارتودنسی با جابه‌جایی دندان‌ها فک‌ها نیز تغییراتی در آن‌ها ایجاد می‌شود. به‌نحوی‌که ارتباط نزدیکی با یکدیگر داشته و با جابه‌جایی دندان‌ها بالا، فک نیز تغییر می‌کند اما به این صراحت نمی‌توان در مورد فک پایین صحبت کرد و انتظار این جابه‌جایی را در این فک داشت.

تأثیر ارتودنسی بر بینی

ارتودنسی با جابه‌جایی دندان‌ها و فک‌ها می‌تواند موقعیت لب‌ها را تغییر دهد و به بهتر شدن چهره افراد کمک نماید. این درمان می‌تواند بر روی اندازه بینی هم تأثیرگذار باشد و باعث تناسب صورت بهتر و زیباتر بعد از ارتودنسی گردد. ولی به‌صورت مستقیم بر زیبایی بینی مؤثر نمی‌باشد. نکته که باید به آن توجه کنید این است که اگر قصد جراحی بینی خود رادارید لازم است قبل از آن به ارتودنسی دندان‌ها بپردازید؛ زیرا تغییر در قرارگیری لب‌ها پس از ارتودنسی می‌تواند بر بینی شما برای عمل جراحی مؤثر باشد و یا اگر که فرصت کافی ندارید بهتر است که این موضوع را با جراح بینی خود در میان بگذارید تا در هنگام عمل به این موضوع دقت کند.

تأثیر ارتودنسی بر فرم لب

در صورت نداشتن دندان‌های مرتب، احتمال دارد در اثر مشکلات لب‌ها به‌راحتی بر روی‌هم قرار نگیرند و با ارتودنسی این معضل درمان گردد. متخصصین ارتودنسی این توانایی را دارد لب‌های جلوآمده را خوش شکل و آن‌ها را به‌طرف داخل می‌برد و می‌تواند لب را از حالت ابتدایی بیمار بهتر نماید. به‌طوری‌که تغییر لب در ارتودنسی به‌عنوان یکی از مسائل بیماران با ارتودنسی شناخته می‌شود.

ارتودنسی زیبایی

سه هدف کلی در درمان ارتودنسی و زیبایی

  1. جابه‌جایی دندان‌های بالایی به درون دهان و به وجود آوردن جایگاه و فضای کافی برای لب‌ها تا آسان‌تر بسته شوند.
  2. به وجود آوردن فضای مناسب برای چانه تا به ماهیچه چانه استراحت بدهد.
  3. منظم و مرتب کردن دندان‌ها برای تأثیر اساسی بر زیبایی.

معایب ارتودنسی و زیبایی

یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های افرادی که قصد ارتودنسی دندان‌های خود رادارند، جابه‌جایی و تغییر لب در ارتودنسی است. این افراد که عموماً خانم‌ها و سلبریتی های سینما هستند در مورد تأثیرات سیم‌ها و بریس ها بر لب‌ها و تغییر کردن آن، نگران هستند. زمانی که دندان‌های جلویی به سمت عقب جابه‌جا می‌شوند به خاطر وجود شیار بین دندان و لثه‌ها، طبیعتاً به‌تبع آن لب‌ها نیز به سمت عقب حرکت می‌کنند. با توجه به روند درمان، دندان‌ها بزرگ‌تر نشان داده می‌شوند و در بعضی از افراد لب‌ها بزرگ‌تر از حالت ابتدایی می‌باشد که در حقیقت لب‌ها مانند دندان‌ها دچار تغییر موقعیت می‌شوند و در اندازه تغییری حاصل نمی‌شود.

 دقت و مشورت در انتخاب متخصص ارتودنسی و زیبایی

اگر قصد ارتودنسی دندان‌ها برای زیبایی بیشتر صورت خود رادارید. بهتر است که در انتخاب متخصص ارتودنسی خود دقت نمایید؛ زیرا همان‌طور که یک متخصص ماهر ارتودنسی دندان می‌تواند بر زیبایی هرچه بهتر صورت شما تأثیر بگذارد به همان نسبت نیز می‌تواند در فرایند کار و صورت شما اختلال ایجاد کند.