ارتودنسی سنتی یکی از روش‌های دندانپزشکی است که می‌تواند مشکلات بسیاری را در دندان و فک شما برطرف کند. ارتودنسی شامل انواع مختلفی است که تحت عنوان ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی سنتی و ارتودنسی‌های متحرک یا جدید شناخته می‌شوند. ارتودنسی سنتی می‌تواند مشکلاتی نظیر انواع اوربایت ها، دندان‌هایی که دچار کجی هستند، دندان‌های شلوغ و یا دندان‌های با فاصله بسیار زیاد را حل کند. در ارتودنسی سنتی تعداد گزینه‌هایی که می‌تواند از ناهنجاری‌ها و مشکلات دندان برطرف شود، بسیار زیاد است.

قبلا افراد حق انتخاب کمتری برای ارتودنسی خود داشتند که این حق انتخاب فقط شامل استفاده از ارتودنسی سنتی می‌شد که دارای جنس فلزی است، بود. در حال حاضر طیف وسیعی از گزینه‌های مختلف برای درمان ارتودنسی در افراد در بزرگ‌سال و نوجوانان وجود دارد. متخصصین ارتودنسی طی سالیان متمادی درمان‌های جدیدی را برای بهبود زیبایی دندان‌ها ایجاد کردند؛ اما انتخاب روش درمانی مناسب به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ یعنی شما نمی‌توانید هر بریسی را برای تمام مشکلات دندانی استفاده کنید.

به این دلیل که برخی از مشکلات که بسیار زیاد و شدید می‌باشند و فقط با استفاده از ارتودنسی سنتی قابل حل هستند.

 

انواع بریس ها

انواع بریس هایی که معمولا در سال‌های اخیر مورد استفاده قرار گرفته‌اند عبارت‌ اند از:

 

بریس های ارتودنسی سنتی

بریس ها یا ارتودنسی‌های فلزی که تحت عنوان ارتودنسی سنتی شناخته می‌شوند، از جنس فلز و فولاد ضد زنگ با کیفیت بالا هستند که یک سیم قوس مانند از براکت‌های روی دندان در آن رد می‌شود و فشار یکنواختی را برای حرکت دندان‌ها در جهت صحیح فراهم می‌کند. این بریس ها جزو ارزان ‌ترین و بهترین راه حل‌ها برای درمان دندان‌ها است.

 

بریس های سرامیکی

با استفاده از براکت‌ها یا ارتودنسی سرامیکی، می‌توانید به جای فلز از جنس سرامیک برای حل مشکلات دندانی‌تان استفاده کنید که در کنار این که جنس آن تغییر می‌کند، رنگ آن هم بیشتر به رنگ دندان نزدیک می‌شود. حتی می‌توانید از بریس های شفاف هم سرامیکی استفاده کنید. در واقع می‌توان گفت که ارتودنسی سرامیکی عملا قابل دید نیست و یک انتخاب محبوب برای بزرگسالانی است که می‌خواهند ظاهرشان با استفاده از ارتودنسی تغییر پیدا نکند. همچنین ارتودنسی سرامیکی برای افرادی که در سمینارهای مختلف شرکت می‌کنند، ایده آل می‌باشند.

 

بریس های نامرئی

ارتودنسی‌های نامرئی در زیر گروه ارتودنسی متحرک قرار می‌گیرد. این ارتودنسی به دلیل این که به هیچ عنوان قابل مشاهده نیست، از طرفداران و محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است؛ اما باید این را بدانید که قیمت آن هم بالاتر از انواع دیگر ارتودنسی است. ارتودنسی نامرئی را در حین غذا خوردن و رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان می‌توانید از دهان خارج کنید. جنس این بریس ها از پلاستیک‌های شفاف با کیفیت بالا هستند که وقتی روی دندان نصب می‌شوند، هیچ کس متوجه نمی‌شود که شما تحت درمان ارتودنسی دندان قرار گرفته‌اید.

 

طول درمان ارتودنسی سنتی

هنگامی که بیماران به دندان‌های کج و یا موقعیت نادرست فک و اختلالات مفصلی فک دچار هستند، معمولا به ارتودنتیست مراجعه می‌کنند. روند دریافت بریس و طول درمان به طور متوسط بین ۱۸ تا ۲۴ ماه برای ارتودنسی‌های سنتی است که در برخی از موارد نسبت به شدت مشکل ممکن است طول درمان کمتر یا بیشتر شود. درمان ارتودنسی سنتی شامل استفاده از بریس ها و سیم‌های فلزی است که باعث می‌شود مشکلات دندانی شما حل شود.

در مرحله اول پزشک متخصص شما یک تصویر سه بعدی از دندان‌هایتان می‌گیرد تا متوجه مشکلات موجود در دندان‌هایتان شود. پس از آن وقتی به این نتیجه رسید که شما می‌توانید برای درمان مشکلات دندانی‌تان از ارتودنسی سنتی استفاده کنید، کار درمان را آغاز می‌کند. همچنین پزشک ارتودنتیست به شما طول درمان، شدت مشکل و هزینه را هم در همان جلسه اعلام می‌کند.

 

بریس های سنتی جدید

ارتودنسی سنتی می‌تواند همانطور که گفته شد دندان‌های کج شلوغ، نامرتب و مشکلات فکی را اصلاح کند. همچنین ارتودنسی‌های سنتی می‌توانند مشکلاتی را که ممکن است در حین غذا خوردن، صحبت کردن یا تمیز نگه داشتن دندان‌هایتان داشتید برطرف کنند. با پیشرفت در فناوری دندانپزشکی، بریس های سنتی اکنون براق‌تر، کوچک‌تر و راحت‌تر شده‌اند. دندانپزشکان برخی اوقات بریس های شفاف را به عنوان گزینه‌ای به جای بریس های سنتی استفاده می‌کنند؛

اما در برخی موارد شما نمی‌توانید از هیچ گزینه دیگری استفاده کنید.  ارتودنسی‌های سنتی با استفاده از براکت‌ها و سیم ‌ها یک فشار ثابت بر روی دندان‌ها وارد می‌کند و به تدریج آن‌ها را حرکت داده و به جای درست خودشان منتقل می‌کند. پس از آن با پایان طول درمان، دندان‌های شما درمان شده و فک شما مرتب می‌شود.

 

مزایای استفاده از ارتودنسی سنتی

 1. مرتب کردن دندان‌های کج
 2. برطرف کردن مشکلات شدید دندانی
 3. هدیه دادن یک لبخند زیبا
 4. برطرف کردن مشکل دندان‌های فاصله دار
 5. برطرف کردن جلو بودن بیش از حد دندان‌ها
 6. طول درمان کمتر نسبت به سایر روش‌ها
 7. ارزان‌تر بودن روش درمان ارتودنسی سنتی نسبت به روش‌های دیگر

 

نکات مهم برای مراقبت از ارتودنسی سنتی

پس از اینکه توسط ارتودنتیست بریس های سنتی بر روی دندان نصب شد، باید بدانید که مراقبت‌های زیادی باید از آن‌ها انجام دهید وگرنه باعث پوسیدگی دندانتان شده و یا باعث شکستن ارتودنسی می‌شود که منجر به پرداخت هزینه اضافی می‌شوید.

مراقبت‌های پس از نصب ارتودنسی عبارت‌ اند از:

 • از خوردن و جویدن غذاهای سفت و سخت خودداری کنید. این غذاها و خوراکی‌ها شامل ته دیگ‌ها، ذرت، آجیل، نان‌های سفت و غیره می‌شوند.
 • از خوردن و آشامیدن غذاهای چسبناک خودداری کنید. این غذاها شامل خوردن پاستیل، آبنبات های نرم، لواشک و غیره می‌شوند.
 • از خوردن غذاها و خوراکی‌های رنگی مانند پفک خودداری کنید.
 • از خوردن غذاهای قندی خودداری کنید. به این دلیل که باعث تجمع باکتری در لابه‌لای دندان و بریس ها می‌شود که به مرور ایجاد پوسیدگی می‌کند.
 • به طور مرتب بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و در طول روز پس از هر وعده غذایی از مسواک مخصوص ارتودنسی، نخ دندان و مسواک بین دندانی استفاده کنید.
 • در طول روز حداقل یک بار از دهان شویه های آنتی باکتریال استفاده کنید.