ارتودنسی طرح لبخند یکی از پرطرفدارترین، ایمن ترین و کم تهاجمی ترین روش های اصلاح فرم دندان ها و فک ها است که طرفداران زیادی دارد. برای آشنایی بیشتر با ارتودنسی طرح لبخند و روش های انجام آن، تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

امروزه داشتن دندان ها و لبخندی زیبا، یکی از مهم ترین ملاک های زیبایی محسوب می‌شود. روزانه افراد زیادی به مطب های دندانپزشکی مراجعه می‌کنند تا با انجام روش های ترمیمی و زیبایی دندانپزشکی، لیخند خود را جذاب تر، زیباتر و سفیدتر کنند. روش های زیادی برای اصلاح فرم و زیبایی دندان ها وجود دارد. بعضی از روش های زیبایی، ترمیمی و بعضا درمانی که امروزه در مطب های دندانپزشکی استفاده می‌شوند عبارتند از: سفید کردن دندان ها با استفاده از بلیچینگ دندان ها، اصلاح دندان ها با کامپوزیت، انجام لمینت روی دندان ها و انجام انواع روش های ارتودنسی.

ارتودنسی طرح لبخند چیست؟

ارتودنسی دندان ها در واقع یک روش درمانی و ترمیمی، برای اصلاح وضعیت و فرم دندان ها و فک هایی است که در محل مناسبی قرار ندارند. با انجام ارتودنسی می توان این دندان ها و فک ها را به محل صحیح هدایت کرد. ارتودنسی طرح لبخند در واقع نوعی ارتودنسی است که تمرکز آن بر صاف کردن و مرتب کردن دندان هایی است که به هنگام لبخند زدن دیده می‌شوند. این دندان ها که به طرح لبخند معروفند، معمولا شامل هشت دندان جلویی در فک بالا هستند. برای فهمیدن این که کدام دندان ها طرح لبخند شما را تشکیل می‌دهند، کافی است جلوی آینه بایستید و لبخند بزنید. دندان هایی که در این حالت دیده می‌شوند همان دندان های طرح لبخند شما هستند.

 

ارتودنسی طرح لبخند-2

 

روش های انجام ارتودنسی طرح لبخند چیست؟

دندانپزشکان ،ارتودنسی روی دندان ها را به دو روش کلی انجام می‌دهند. تفاوت این دو روش در نوع بریس هایی است که در آن ها استفاده می‌شود. ارتودنسی های فلزی، سرامیکی و لینگوال با کمک بریس های ثابت انجام می‌شوند. براکت های این بریس ها به دندان های بیمار می‌چسبند و بیمار نمی‌تواند آن ها را جدا کند. ارتودنسی اینویزیلاین یا نامرئی، به روش متحرک انجام می‌شود. در انجام این نوع از ارتودنسی ها، بریس هایی که روی دندان ها قرار می‌گیرند به دندان ها نمی‌چسبند و بیمار می‌تواند به طور موقتی آن ها را از دهان خود خارج کند.

 

طول دوره درمان با ارتودنسی چقدر است؟

طول دوره درمانی ارتودنسی در بیماران مختلف متفاوت است. این دوره درمانی ممکن است از شش ماه تا سه سال متفاوت باشد. طول دوره بسته به عوامل مختلفی کوتاه تر یا بلندتر می‌شود. بعضی از عواملی که در تعیین طول دوره درمان با ارتودنسی نقش دارند عبارتند از:

 • سن بیمار
 • نوع ناهنجاری بیمار
 • شدت ناهنجاری بیمار
 • نوع بریس های ارتودنسی استفاده شده
 • میزان مراقبت بیمار از دندان ها و بریس های ارتودنسی.

هزینه درمان ارتودنسی چقدر است؟

تعیین میزان دقیق هزینه هایی که درمان های ارتودنسی به شما تحمیل می‌کند، تنها توسط دندانپزشک ممکن است و ما نمی‌توانیم عدد معینی را به شما بگوییم. برای تعیین هزینه های درمانی ارتودنسی خود، می توانید به یک مطب ارتودنسی مراجعه کنید. دندانپزشک پس از معاینه و بررسی دقیق دندان های شما، یک هزینه تقریبی به شما پیشنهاد می‌کند. مقدار هزینه های مورد نیاز برای انجام ارتودنسی روی دندان ها، به عوامل زیر بستگی دارد:

 • طول دوره درمان
 • نوع ناهنجاری
 • شدت ناهنجاری
 • سن بیمار
 • نوع ارتودنسی
 • میزان مراقبت بیمار از دندان ها و بریس ها
 • تعداد جلسات ملاقات با دندانپزشک
 • دستمزد دندانپزشک
 • کیفیت موادی که برای انجان ارتودنسی استفاده شده اند.
 • موقعیت جغرافیایی که در آن ارتودنسی انجام داده اید.

 

آیا انجام ارتودنسی روی دندان ها محدودیت سنی دارد؟

انجام ارتودنسی روی دندان ها هیچ محدودیت سنی ندارد و افراد چه در سن کودکی باشند، چه بزرگسالی، میانسالی و پیری، می توانند از مزیت های بسیار زیاد ارتودنسی استفاده کرده و بهره ببرند. اما دندانپزشکان می‌گویند که ارتودنسی دندان ها بهتر است در کودکی و پیش از سن بلوغ انجام شود؛ زیرا در این سن، فک ها هنوز قابلیت رشد خود را حفظ کرده اند و دندانپزشک می‌تواند با استفاده از ابزار مخصوصی، فضای اضافی برای جا به جایی دندان ها را فراهم کند بدون این که نیازی به کشیدن دندان ها وجود داشته باشد. به علاوه ارتودنسی دندان ها در سن پایین تر، سریع تر و راحت تر از ارتودنسی دندان ها در بزرگسالی انجام می‌شود‌.

مراقبت های پس از انجام ارتودنسی کدامند؟

پس از این که دندانپزشک متخصص ارتودنسی، بریس های ارتودنسی را روی دندان های شما قرار می‌دهد، لیستی از بایدها و نبایدها و مراقبت های لازم از بریس ها و دندان ها در طول دوره ارتودنسی را در اختیار شما قرار می‌دهد. بعضی از مراقبت های طول دوره درمان ارتودنسی عبارتند از:

 • در طول دوره درمان با ارتودنسی، دندان های خود را به خوبی تمیز کنید. حداقل روزی دوبار مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.
 • برای رعایت بیشتر بهداشت دهان و دندان، از دهان شویه ها استفاده کرده و محیط داخلی دهان خود را به خوبی با آن ها بشویید.
 • اگر از بریس های متحرک استفاده می‌کنید، پیش از خوردن هر وعده غذایی آن ها را از دهان خود خارج کنید. پس از خوردن هر وعده، ابتدا دندان های خود را به خوبی مسواک بزنید، نخ دندان بکشید، بریس های اینویزیلاین را به خوبی با آب تمیز کنید و سپس آن ها را مجددا روی دندان های خود قرار دهید. به این طریق می‌توانید از رشد میکروب ها و باکتری ها در محیط دهانتان جلوگیری کنید و مانع پوسیدگی دندان هایتان شوید.
 • اگر از بریس های ثابت استفاده می‌کنید، از جویدن غذاهای سفت مثل آبنبات، سبزیجات خام، گوشت و میوه های سفت با دندان هایتان جدا خودداری کنید.
 • برای خوردن میوه ها، سبزیجات، مغزها و غذاهای سفت و غیر آبکی، ابتدا آن ها را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید، سپس آن ها را روی دندان های عقبی خود قرار داده و به آرامی بجوید.

بیشتر بخوانید:

ارتودنسی زیبایی