ارتودنسی که به آن صاف شدن دندان نیز گفته می شود، کمک می کند تا دندان های کج یا شلوغ تر از شوند تا عملکرد آن ها و ظاهر شما بهتر شود.  ارتودنسی می تواند شامل قرار دادن بریس هایی بر روی دندان های شما باشد تا آن ها را به تدریج در موقعیت دل خواه قرار دهید یا پوشاننده هایی را که محافظ های پلاستیکی نازک ، شفاف و انعطاف پذیر هستند و می توانید بردارید. ممکن است فکر کنید که فقط نوجوانان از بریس استفاده می کنند، اما ارتودنسی می تواند برای هر کسی که به دنبال بهبود ظاهر یا عملکرد لبخند خود است  مناسب باشد. در این مقاله سعی داریم مزایا و معایب هر یک را شرح دهیم.

معایب و مزایای ارتودنسی متحرک

مزیت‌های وسیله ارتودنسی متحرک عبارت اند از:

 • از وسیله غیر ثابت ارتودنسی می‌توان به عنوان ورزش دهنده و پرورش درست عضله های دهان استفاده کرد.
 • برخی حرکات دندان‌ مانند صاف کردن دندان کج شده، به راحتی با وسیله غیر ثابت ارتودنسی امکان پذیر است به شرطی که تنها یک دندان هدف باشد.
 • غذا خوردن با وسیله غیر ثابت ارتودنسی محدود نمی‌شود چرا که هنگام غذا خوردن وسیله از دهان خارج می‌شود بنابراین هر آن چه قبل از شروع درمان می‌توانستید مصرف کنید در پی ارتودنسی متحرک نیز می‌توانید.
 • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن همانند گذشته خواهد بود در حالی که در ارتودنسی ثابت مسواک زدن و نخ دندان کشیدن سخت‌تر می‌شود و باید با دقت بیشتری انجام شود تا فضای بین دندان و وسیله دهانی کامل تمیز شود.

ارتودنسی متحرک بهتر است یا ثابت

 

معایب ارتودنسی متحرک عبارت اند از:

 • از آنجایی ‌که این وسیله نیروی کمی به دندان‌ها وارد می‌کند، در شرایطی که لازم است چندین دندان حرکت کنند، دوره درمان طولانی‌تر می‌شود چرا که در هر زمان حرکت کمی انجام می‌شود.
 • نتایج  دوره درمان بستگی به همکاری بیمار دارد و اگر بیمار همکاری لازم را نداشته باشد درمان به نتیجه نمی‌رسد، حتی ممکن است وضعیت بدتر شود.
 • در ارتودنسی متحرک نمی‌توان موارد شدید کلاس دو و کلاس سه را حل کرد، چرا که در چنین مواردی باید نیروی زیادی به صورت پیوسته اعمال شود.
 • از آنجایی ‌که وسیله دهانی را بیمار می‌تواند از دهان خارج کند، ممکن است به راحتی وسیله گم شده و یا زیر پا بماند و خراب شود. این امر باعث طولانی‌تر شدن دوره درمان و افزایش هزینه درمان می‌شود.
 • به علت کمتر بودن نیروی اعمال شده توسط وسیله دهانی غیر ثابت، امکان حرکت دادن دندانهای عقبی به جلو پس از کشیدن دندان، وجود ندارد.

 

مزایا و معایب ارتودنسی ثابت عبارت اند از:

مزایا

 1. قابلیت استفاده برای درمان ناهنجاری‌های شدید
 2. جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها
 3. کاهش خطر آسیب به دندان‌ها
 4. افزایش طول عمر دندان‌ها
 5. جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های لثه

معایب

 1. طول مدت درمان بیشتر به نسبت ارتودنسی متحرک
 2. امکان شکسته شدن وسایل ارتودنسی هنگام جویدن غذاهای سفت و محکم

 

 

پرسش و پاسخ

آیا ارتودنسی ثابت دردناک است؟

ارتودنسی ثابت به دلیل فشاری که به دندان‌ها و فک وارد می‌کند، با درد همراه خواهد بود که با مصرف مسکن از شدت آن کاسته خواهد شد.

 

آیا می توان نوع دستگاه‌های ارتودنسی ثابت را انتخاب کرد؟

خیر. شدت و نوع ناهنجاری است که به پزشک معالج کمک می‌کند تا نوع دستگاه‌های ارتودنسی ثابت را انتخاب و تجویز کند. پس تنها شخصی که می‌تواند نوع دستگاه ارتودنسی ثابت را مشخص کند، پزشک معالج است.

 

آیا ارتودنسی ثابت به دندان‌ها آسیب می‌رساند؟

ارتودنسی ثابت آسیبی به دندان‌ها وارد نمی‌کند؛ ولی بیماری که نکات بهداشتی و مراقبتی را رعایت نکند، خطر پوسیدگی و آسیب دیدگی، دندان‌های فرد را تهدید می‌کند. پس بهتر است بیمار در رعایت نکات بهداشتی دقت کند.

 

آیا قبل از ارتودنسی می‌توان ایمپلنت انجام داد؟

خیر. ابتدا باید دندان‌هایی که دچار ناهنجاری هستند را اصلاح و دوره درمان ارتودنسی را کامل و سپس ایمپلنت انجام شود

 

آیا افراد دیابتی می‌توانند ارتودنسی انجام دهند؟

ارتودنسی ثابت برای افرادی که دیابت کنترل شده دارند خطری ایجاد نمی‌کند و آنها می توانند برای ارتودنسی ثابت اقدام کنند

 

اگر برای ارتودنسی ثابت به موقع اقدام نشود چه مشکلی پیش می‌آید؟

اگر به موقع برای انجام ارتودنسی ثابت اقدام نشود ممکن است در آینده به افزایش شدت ناهنجاری منجر شود و ارتودنسی ثابت به تنهایی راه گشا نباشد و عمل جراحی فک نیز لازم شود.

ارتودنسی متحرک بهتر است یا ثابت

ارتودنسی متحرک بهتر است یا ثابت ؟

روش درمان

اولین ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک را در نام آنها می‌توان جستجو کرد. در واقع نام هر یک از این روش‌های ارتودنسی، نحوه عملکرد آن ها را فاش می‌کند. ارتودنسی ثابت، براکت‌های ارتودنسی روی سطح دندان‌ها قرار می‌گیرند و با سیم و کش به یکدیگر متصل می‌شوند. ارتودنسی ثابت تا پایان دوره درمان در دهان بیمار قرار خواهد داشت.

اما ارتودنسی دندان متحرک قابلیت خارج شدن از دهان را دارد. اما اینکار باید تنها در زمان‌هایی مانند مسواک زدن و غذا خوردن انجام شود. چرا که اگر بيمار پلاک را بدون هماهنگی با پزشک و خارج از برنامه از دهان خارج کند، اثر آن به شدت کاهش می‌يابد.

شرایط بیمار

میزان مشکل و سن فرد مراجعه‌کننده یکی از موارد مهم در تعیین این است که ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک. ارتودنسی متحرک معمولا برای درمان ناهنجاری‌های افراد کم سن و سال مورد استفاده قرار می‌گیرد. چرا که جنس مشکلاتی که در سنین زیر ۱۲ سال برای فرد ایجاد می‌شود، به درمان با انواع ارتودنسی متحرک بهتر پاسخ می‌دهد. همچنین، به دلیل پاسخگویی بیشتر فک‌ها به درمان، در سنین پایین نیاز کمتری به استفاده از ارتودنسی ثابت وجود دارد. در سنین بالا به دلیل تثبیت استخوان‌های فک، درمان با ارتودنسی متحرک دشوارتر است.

  هزینه

هزینه ارتودنسی ثابت و متحرک نیز یک مورد مهم در تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک و اینکه ارتودنسی متحرک بهتر است یا ثابت می‌باشد. هزینه ارتودنسی متحرک معمولا کمتر از هزینه ارتودنسی ثابت است.  البته حتما برای برآورد هزینه با پزشک موردنظرتان مشورت کنید.