آیا تا به حال اسم “ارتودنسی نامرئی” به گوشتان خورده است؟ برای آشنایی با ارتودنسی نامرئی، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

تاریخچه ارتودنسی نامرئی

پس از گذشت سال ها تقریباً به اندازه یک قرن، تمام دنیا به دنبال متخصصان ارتودنسی هستند که کاملاً مجرب و در کارشان حرفه‌ای باشند و بتوانند مشکلات فکی و دندانی را حل کنند. در روزهای اولیه که ارتودنسی اختراع شد، آقای ادوارد که به عنوان پدر ارتودنسی مدرن شناخته می شود از ابزاری مانند جک و پیچ کششی استفاده کرد. او دستگاهی را اختراع کرد که از براکت های فلزی تشکیل شده بود که یک کلید برای چرخاندن و حرکت دادن دندان رویش نصب شده بود.

پس از آن بریس های سنتی اولیه یعنی بریسهایی که دور هر دندان پیچیده می شوند آمدند؛ اما امروزه متخصصان ارتودنسی ابزارهای گوناگونی در اختیار دارند که توسط آن ها برای درمان دندان تک‌تک بیماران به روش ارتودنسی از آن ها استفاده می کنند.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

یکی از محبوب ترین روش ها در انواع درمان ارتودنسی در امروزه، استفاده از بریس های نامرئی است. اساساً ارتودنسی نامرئی ظاهر کمتری دارند و برخلاف بریس‌های سنتی از سیم و براکت های چسبیده به روی هر دندان استفاده نمی‌شود. ارتودنسی نامرئی بیشتر در دهان پنهان می شوند و یکی از انتخاب های بسیار عالی برای درمان ارتودنسی در بزرگسالان می باشد.

 

ارتودنسی نامرئی می‌تواند مشکلات واضحی را حل کند که عبارت اند از:

 • نامرتبی دندان ها
 • کج بودن دندان ها
 • شلوغ بودن دندان ها
 • فاصله داشتن بیش از حد دندان ها

در صورتی که تمام این مشکلات پیچیده نباشند و خفیف باشند می توان از این درمان بهره برد و نتیجه گرفت.

به این دلیل اگر مشکلات فکی و دندانی بسیار شدیدی داشته باشید تنها ارتودنسی که می تواند این مشکلات را برطرف کند، استفاده از ارتودنسی فلزی یا همان ارتودنسی ثابت سنتی می باشد.

نحوه درمان با ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

تراز کننده های واضح که بعضاً به آن‌ها ارتودنسی نامرئی هم گفته می‌شود، مجموعه‌ای از ارتودنسی های سفارشی می باشد که به عنوان نگهدارنده هم پس از پایان درمان ارتودنسی های ثابت می توان از آنها استفاده کرد. این ارتودنسی جزو زیر مجموعه ارتودنسی های متحرک قرار می گیرند که این هم یکی از علت هایی است که اکثر افرا ترجیح می دهند از این نوع ارتودنسی استفاده کنند. به ارتودنسی نامرئی، Invisible هم گفته می شود.

ارتودنسی نامرئی برای صاف کردن دندان ها طراحی شده است. نحوه کار این روش عبارت است از:

ابتدا ارتودنتیست شما از دندان های شما عکس برداری سه بعدی می گیرد و پس از بررسی وضعیت دندان‌ها و فک شما کارش را آغاز می کند. وقتی به این نتیجه رسید که شما می توانید از درمان ارتودنسی نامرئی استفاده کنید شروع به کار سفارش و نصب آن می کند.

پس از آن از دندان‌های شما قالب گرفته می‌شود و سپس با استفاده از یک نرم افزار خاص نحوه حرکت دندان های شما ترسیم می‌شود و شما می‌توانید قبل از اینکه ارتودنسی روی دندان تان نصب کنید متوجه شوید که تا چه حد می‌تواند این درمان برایتان مناسب باشد.

پس از آن ارتودنسی نامرئی سفارش داده می شود و در جلسه بعدی به دست شما می رسد که ارتودنتیست شما باید آن را روی دندان شما نصب کند.

فواید ارتودنسی نامرئی

یکی از ویژگی‌هایی که این ارتودنسی دارد این است که همانطور که از نامش پیداست این ارتودنسی بی رنگ است و جنس آن از پلاستیک‌های فشرده با کیفیت بسیار بالا می باشد. این ارتودنسی ها هیچ حساسیتی ایجاد نمی‌کند و وقتی روی دندان قرار می‌گیرد،هیچ شخصی نمی تواند متوجه شود که شما در حال درمان ارتودنسی هستید. به این دلیل که هیچ چیزی روی دندان های شما دیده نمی‌شود؛ اما استفاده از ارتودنسی نامرئی مراقبت های مخصوص به خودش را هم دارد.

درست است که این ارتودنسی بسیار شکیل و زیبا بوده و در حین جلوگیری از تغییر شکل لبخند شما، می تواند کار درمان دندان شما را هم انجام دهد؛ ولی با این که هزینه بسیار بالایی دارد مراقبت بیشتری هم نسبت به ارتودنسی های دیگر احتیاج دارد.

 مراقبت های ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

مواردی که باید در هنگام درمان با این ارتودنسی رعایت کنید عبارتند از:

 1. از خوردن غذاها و خوراکی های رنگی اجتناب کنید .
 2. از خوردن نوشیدنی های رنگی مانند قهوه و چای اجتناب کنید .
 3. از خوردن مواد غذایی سفت مانند خشکبار و آجیل اجتناب کنید .
 4. از خوردن غذاهای سخت و خشک مانند ته دیگ اجتناب کنید .
 5. سیگار نکشید .
 6. الکل مصرف نکنید .
 7. نوشیدنی ها و خوراکی های خیلی داغ و یا خیلی سرد نخورید .
 8. بهداشت دندان و دهان تان را کاملاً رعایت کنید .
 9. حین خوردن غذا بریس ها را از دهانتان خارج کرده و پس از تمام شدن غذا و رعایت کامل بهداشت دهان و دندانتان، آن را دوباره روی دندانتان نصب کنید .
 10. به هیچ عنوان بیشتر از دو ساعت در طول شبانه روز ارتودنسی نامرئی را بیرون از دندانتان نگه ندارید.
 • نکته:

یکی از نکات خیلی مهمی که باید در حین استفاده از ارتودنسی نامرئی رعایت کنید این است که، شما باید در طول شبانه روز ۲۲ ساعت این ارتودنسی را روی دندان تان نگه دارید. بله درست متوجه شدید، این ارتودنسی از نوع ارتودنسی متحرک است و شما می توانید در حین غذا خوردن و رعایت بهداشت دهان و دندان هایتان، آن را از دهانتان خارج کرده و دوباره سر جایش بگذارید.

هزینه درمان ارتودنسی نامرئی

همانطور که گفته شد، این ارتودنسی یکی از روش‌های ارتودنسی است که بسیار هزینه بالایی دارد و البته هزینه آن نسبت به شدت مشکل بیمار و طول درمان متغیر است. هزینه ارتودنسی نامرئی در آخر توسط متخصص ارتودنسی شما مشخص می‌شود.

هر پزشکی می‌تواند هزینه را به صورت متغیر اعلام کند. هزینه بیشتری که باید برای این ارتودنسی بپردازید در قسمت خدمات آن است است که می تواند حدود ۹۹ دلار در ماه باشد؛ اما هزینه کلی ارتودنسی نامرئی حدوداً بین ۳۵۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار می باشد.

مهمترین مزیت و عیب

مزیت مهم ارتودنسی شفاف

یکی از مهم ترین مزیت های آن این است که براکت ها همرنگ دندان های شما هستند و در زمان لبخند زدن دیده نمی شوند مگر این که شخص در فاصله بسیار نزدیکی از شما قرار داشته باشد.

عیب مهم ارتودنسی شفاف

یکی از مهم ترین معایبش هم این است که در بسیاری از موارد هزینه بیشتری را برای شما در پی دارد و شما برای چنین ارتودنسی مجبور به پرداخت هزینه بیشتری هستید.