ارتودنسی چند دندان به چه نحوی انجام می شود؟

ارتودنسی دندان فواید بی شماری برای افراد دارد. ظاهر بسیاری از بیماران بعد از انجام درمان ارتودنسی، تغییرات مثبت زیادی می کند؛ به علاوه ارتودنسی دندان با سلامتی کل بدن ما در ارتباط است و بر کارهایی مانند جویدن مواد غذایی، صحبت کردن و حتی تمیز کردن دندان ها و حفظ بهداشت دهان و دندان هم اثر گذار است. علی رغم تمام فواید و نکات مثبت درمان ارتودنسی، تحمل دستگاه های ارتودنسی برای برخی از افراد مشکل است.

برای بعضی از بیماران، به ویژه کسانی که ناهنجاری و مشکلات کمی در دندان های خود دارند این سوال پیش می آید که آیا می توانند فقط چند دندان خود را ارتودنسی کنند؟ یا باید از درمان ارتودنسی برای تمامی دندان هایشان استفاده کنند؟ به عبارت بهتر آیا امکان انجام ارتودنسی چند دندان وجود دارد؟ اگر چنین امکانی وجود داشته باشد، هم بیمار سختی های کمتری را تحمل می کند و هم هزینه‌های ارتودنسی او کاهش می یابند.

اهمیت درمان ارتودنسی چیست؟

بعضی از افراد که دندان های نسبتا مرتبی دارند و بی نظمی به صورت محدود، فقط در چند دندان آنها دیده می شود، تصور می کنند که انجام ارتودنسی برای آنها ضرورتی ندارد. در اصل این افراد تصور می کنند که انجام درمان ارتودنسی فقط زمانی لازم است که دندان ها به شدت نامنظم باشند. باید بگوییم که این تصور غلط است؛ زیرا حتی اگر چند دندان شما کج باشند؛ همان آسیب ها را برای سلامتی شما به دنبال خواهند داشت.

یعنی حتی اگر دو یا چند دندان کج در دهان خود داشته باشید، باز هم هنگام مسواک زدن دندان ها و نظافت دهان ممکن است مواد غذایی لابه لای آن دندان های کج تجمع پیدا کرده و زمینه ای برای پوسیدگی دندان ها ایجاد کنند. از همه مهم تر، دندان های کج حتی یک دندان نیز می تواند بایت بیمار را به کلی به هم بریزد؛ در نتیجه نیروهای مخربی به لثه و دندان ها وارد می شود.

ارتودنسی چند دندان

ارتودنسی چند دندان

اگر تصور می کنید که فقط چند دندان شما، نه همه دندان ها، به اصلاح از طریق درمان ارتودنسی نیاز دارند، باید ابتدا نزد یک متخصص ارتودنسی بروید. متخصص ارتودنسی تنها به معاینه کردن دندان های شما اکتفا نمی کند؛ بلکه او به کمک ابزار تشخیصی دیگری مانند عکس برداری های رادیوگرافی، تهیه قالب از فکین و دندان ها و تهیه مدل های گچی آنها، به دقت وضعیت دندان های شما را بررسی می کند و حتی ممکن است معلوم شود که کل فک شما به ارتودنسی نیاز دارد.

اما اگر فرد خوش شانسی باشید و فقط چند دندان شما، آن هم در مجاورت یکدیگر و در یک فک، کج و نامنظم باشند؛ در این صورت متخصص ارتودنسی می تواند از درمان ارتودنسی فقط برای چند دندان محدود شما استفاده کند یا حتی مشکل شما را تنها با یک نگه دارنده ساده حل کند؛ البته همیشه چنین وضعیتی وجود ندارد.

 

طول مدت درمان ارتودنسی چند دندان

منطقی است اگر تصور کنید که در صورت انجام ارتودنسی فقط برای چند دندان، طول مدت درمان ارتودنسی به نسبت انجام ارتودنسی برای کل دندان های فک کمتر است. البته در مورد طول مدت درمان ارتودنسی، ما نمی توانیم یک نظر قطعی به شما بدهیم؛ زیرا باید حتما متخصص ارتودنسی دندان های شما را به دقت معاینه کند و تنها ارتودنتیست است که می تواند بگوید که درمان ارتودنسی شما تا چه مدتی طول می کشد.

در این مورد دو امکان وجود دارد؛ یکی آنکه فقط برای چند دندان از ارتودنسی استفاده می شود و مدت زمان کمی، مثلا شش ماه درمان شما طول خواهد کشید یا ممکن است با اینکه فقط برای چند دندان از درمان ارتودنسی استفاده شده است، باز هم طول مدت درمان ارتودنسی به اندازه حالت عادی و زمانی است که همه دندان ها به انجام ارتودنسی نیاز دارند.

 

ارتودنسی دو دندان جلو

دو دندان جلویی شما، مخصوصا دو دندان جلویی در فک بالا، تاثیر گذارترین دندان ها در زیبایی شما به حساب می آیند و هنگام لبخند زدن و صحبت کردن، ابتدا دو دندان جلویی فک بالا خود نمایی می کنند. در برخی از افراد، دو دندان جلو انحرافی دارند که به دندان خرگوشی معروف است. این مشکلات علاوه بر تاثیرات نامطلوبی که روی زیبایی دارند؛ همان مشکلات مربوط به سلامتی را که در مورد آنها قبلا صحبت کردیم را نیز به دنبال خواهند داشت؛ پس این ناهنجاری هم مانند سایر ناهنجاری ها باید درمان شود.

البته ذکر این نکته الزامی است که در مورد ارتودنسی دو دندان جلو، شما نباید تصور کنید که متخصص ارتودنسی، براکت ها و سایر اجزای ارتودنسی را فقط روی همان دو دندان قرار می دهد؛ بلکه او از همه دندان ها برای مرتب کردن دندان های جلو استفاده خواهد کرد و اجزای ارتودنسی را روی سایر دندان ها هم قرار می‌دهد.

ارتودنسی چند دندان

نکاتی برای مراقبت کردن از ارتودنسی دندان

در واقع چه شما تمامی دندان های خود را اتودنسی کرده باشید، چه از درمان ارتودنسی فقط برای چند دندان و به صورت محدود استفاده کنید، نیاز دارید که از درمان ارتودنسی خود به دقت مراقبت نمایید. با این کار از بروز بسیاری از مشکلات و آسیب ها جلوگیری کرده اید. برخی از نکات مراقبت از ارتودنسی را در ادامه بررسی می کنیم:

  • اگر از ارتودنسی ثابت استفاده می کنید، از خوردن غذاهای سفت و سخت، غذاهای چسبناک یا خوراکی هایی که به جویدن زیادی نیاز دارند خودداری کنید.
  • اگر از ارتودنسی متحرک استفاده می کنید؛ برای مدت طولانی ارتودنسی را از دهان خود خارج نکنید و طبق دستور العمل های متخصص ارتودنسی عمل کنید.
  • در طول مدت زمانی که از درمان ارتودنسی استفاده می کنید حتما به نظافت دندان های خود اهمیت ویژه ای دهید.
  • از مسواک های مخصوص ارتودنسی، نخ دندان، به ویژه اگر دندان های شما از هم فاصله دارند و همچنین از دهان شویه های حاوی فلوراید استفاده کنید.
  • اگر در روزهای ابتدایی استفاده از درمان ارتودنسی، دندان های شما حساس شدند یا درد گرفتند؛ نگران نشوید؛ زیرا این مسئله طبیعی است و به مرور زمان دندان های شما به وضعیت جدید خود عادت می کنند.

بیشتر بخوانید :