در این مقاله قصد داریم تا در مورد ناهنجاری لبخند لثه ای صحبت کنیم. برای درمان این ناهنجاری چندین روش از جمله ارتودنسی ژنژیوکتومی وجود دارد که به صورت کامل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

لبخند لثه ای چیست؟

لبخند لثه ای در اصطلاح به ناهنجاری گفته می شود که در آن به دلیل بیش از اندازه بودن بافت لثه، فرد در هنگام لبخند زدن نمی تواند لثه خود را پنهان کند.

در حالت طبیعی 1 تا 2 میلی متر از بافت لثه در زمان لبخند زدن مشاهده می شود؛ ولی در مواردی که لبخند لثه ای نام دارند، حدود 7 میلی متر از لثه دیده می شود. این ناهنجاری در بیمار باعث بروز مشکلات روحی و جسمی می شود. با وجود لبخند لثه ای فرد در زمان غذا خوردن و مسواک زدن ممکن است به بافت هایی از لثه که به دندان چسبیده است آسیب برساند و باعث خونریزی و التهاب لثه شود. مخصوصا در مواردی که بیمار ارتودنسی انجام داده و دندان ها دارای بریس باشند، مسواک زدن بسیار دشوار خواهد بود و اکثرا خونریزی در پی خواهد داشت.

دلایل ایجاد لبخند لثه ای

ممکن است عوامل مختلفی باعث به وجود آمدن لبخند لثه ای بشوند که در ادامه به برخی از این دلایل اشاره می شود:

  • بزرگی مادرزادی بافت لثه
  • مال اکلوژن
  • هیپرپلازیا یا رشد غیر عادی و زیاد بافت لثه که در اثر مصرف داروهایی نظیر سیکلوسپورین و دیلانتین و مسدود کننده های کانال کلسیم رخ می دهد.
  • رشد بیش از حد بافت لثه در اثر ارتودنسی
  • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان که باعث التهاب می شود و نقص درمان ترمیمی دندان و بیماری های لثه
  • رشد بیش از حد لب بالا که باعث می شود در زمان خندیدن از روی دندان بالاتر برود.
  • مشکلات استخوان فک و دندان

 

درمان لبخند لثه ای

به منظور درمان و اصلاح لبخند لثه ای در ابتدا باید علت به وجود آمدن این مشکل شناخته شود و سپس متخصص ارتودنسی با توجه به دلیل ایجاد لبخند لثه ای و شدت ناهنجاری روش درمانی مناسب را انتخاب خواهد کرد. یکی از روش های درمان لبخند لثه ای ژنژیوکتومی است که در ادامه توضیح داده می شود.

ارتودنسی ژنژیوکتوم

در مواردی که علت ناهنجاری لبخند لثه ای مشکلات فک و دندان است، می توان این مسئله را با انجام ارتودنسی درمان کرد. متخصص ارتودنسی روی دندان ها بریس قرار خواهد داد که با اعمال فشار بر دندان ها باعث حرکت دندان و لثه به سمت بالا می شود؛ در این صورت استخوان فک بالا هم تغییر مکان دهد. پس با این درمان وضعیت دندان ها تغییر کرده و باعث می شود که بافت لثه ها کمتر دیده شوند.

در موارد شدیدتر که علت مشکل بافت لثه است، برای درمان از روشی به نام ژنژیوکتومی استفاده می شود.

ژنژیوکتومی چیست؟

ژنژیوکتومی در اصطلاح به جراحی هایی گفته می شود که در آن قسمتی از لثه که به دندان ها متصل هستند، برداشته می شوند. ژنژیوکتومی در ارتودنسی زمانی استفاده می شود که طول تاج کلینیکی دندان از حالت طبیعی کمتر است و به همین دلیل بیشتر دندان توسط بافت لثه پوشانده شده است. کاربرد دیگر ژنژیوکتومی در مواقعی است که میان دندان و لثه پاکت قرار دارد که بایستی در اسرع وقت درمان شود؛ زیرا هر چه عمق پاکت ها افزایش پیدا کند موجب ملتهب و عفونی شدن لثه می شود.

 

ارتودنسی ژنژیوکتومی-2

 

ژنژیوکتومی چگونه انجام می شود؟

جراحی ژنژیوکتومی بایستی قبل از این که بیماری لثه شدید شود و به استخوان و بافت اطراف آن آسیب بزند انجام شود. در این عمل بافت اضافه لثه را با چاقو یا لیزر یا فرکانس رادیویی حذف می کنند.

در این جراحی پس از بی حسی موضعی، با به‌ کارگیری از لیزر بافت نرم فرکانس پایین می توان بافت اضافی و یا ملتهب لثه بیمار را برداشت و بافت باقیمانده را به دور دندان بخیه زد. سپس محل جراحی با استفاده محلول خاص شستشو و ضدعفونی می شود.

بعد از اتمام ژنژیوکتومی، لثه ها و اطراف دندان پانسمان می شود. پانسمان باید تا 7 روز در محل جراحی قرار بگیرد.

با استفاده از این روش پس از بهبود بخیه ها و محل جراحی، لثه به ظاهر طبیعی خود برمی  گردد.

 

مراقبت های پس از ژنژیوکتومی

برای این که پس از عمل ژنژیوکتومی نتیجه مطلوب و مدنظر حاصل شود، مراقبت های پس از عمل و رعایت نکات زیر ضروری است:

1) خونریزی در دو روز اول پس از عمل کاملا عادی است. در زمان خونریزی از گاز بهداشتی مرطوب استفاده کنید. به این صورت که گاز مرطوب را به قطعات کوچک تبدیل کرده و در محل خونریزی قرار داده و گاز بزنید. اگر با انجام این کار خونریزی قطع نشد می توانید از یک چای کیسه ای مرطوب روی محل خونریزی استفاده کنید. در چای ماده ای به نام تانیک اسید هست که برای قطع خونریزی مفید است.

در روز اول پس از درمان اصلا تف نکنید که موجب افزایش خونریزی خواهد شد.

2) سعی کنید تا 24 ساعت پس از درمان مسواک نزنید و تنها با استفاده از محلول آب گرم و نمک دهان را هر 6 ساعت یک بار شستشو دهید. بعد از یک روز می توانید با مسواک نرم و به آرامی مسواک بزنید.

3) استفاده از کمپرس یخ برای برطرف کردن تورم پس از ژنژیوکتومی مفید است.

4) در صورت وجود درد می توانید از داروهای مسکن که فاقد آسپرین هستند استفاده کنید. اگر با وجود استفاده از مسکن های بدون نسخه باز هم احساس درد داشتید، از پزشک خود بخواهید تا مسکن قوی تری را تجویز کند.

5) بعد از جراحی سعی کنید مایعات و نوشیدنی های مقوی بنوشید تا درمان سریع تر شود. البته برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید؛ زیرا باعث از بین رفتن لخته خون روی زخم می شود.

در روز اول بعد از جراحی غذای گرم نخورید و تا یک هفته غذاهای نرم استفاده کنید و سعی کنید غذا را آهسته بجوید. از خوردن غذاهای تند  و شور هم تا یک هفته خودداری کنید؛ زیرا التهاب را افزایش می دهند.

6) از استعمال دخانیات در هفته اول بعد از عمل پرهیز کنید؛ زیرا باعث می شود تا زخم دیرتر بهبود یابد.

7) از بلند کردن اجسام سنگین و همچنین ورزش در دو روز اول بعد از عمل ژنژیوکتومی خودداری کنید.

8) بعد از 7 الی 10 روز پس از درمان ژنژیوکتومی به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 

بیشتر بخوانید:

ارتودنسی اینویزیلاین