برخی از افراد نام های مختلفی را برای ارتودنسی ها می شنوند و یا روی آن ها می گذارند. در واقع ارتودنسی های شیشه ای همان ارتودنسی های نامرئی هستند که یک درمان رایج و نوین در بین بیماران است. به این دلیل که این نوع درمان کمتر از بریس های معمولی قابل توجه هستند و وقتی لبخند می زنید یا صحبت می کنید، هیچ کس متوجه اینکه شما در حال گرفتن درمان ارتودنسی هستید، نمی شود.

ما در این مقاله به چند پرسش و پاسخ در مورد ارتودنسی شیشه ‌ای می پردازیم.

ارتودنسی شیشه ای

ارتودنسی شیشه ای چیست؟

همانطور که گفته شد، ارتودنسی شیشه ‌ای همان ارتودنسی نامرئی است که به عنوان تراز کننده‌های باز شناخته می شود. این نوع درمان ارتودنسی به صاف شدن دندان ها کمک می کند. اگر شما مشکل دندانتان به حدی نباشد که ملزم به استفاده از بریس های سنتی باشید، می توانید از بریس های نامرئی یا ارتودنسی شیشه ای استفاده کنید. به این دلیل اسم این نوع ارتودنسی، ارتودنسی شیشه ‌ای نام گرفته که از پلاستیک های شفاف بی رنگ و شیشه ‌ای ساخته شده اند و در طول درمان هیچ فلز یا براکتی بر روی دندان شما قرار نمی گیرد.

در واقع این روش درمانی شامل پوشیدن بریس های پلاستیکی سفارشی بر روی دندان های شما است که به مرور زمان باعث حرکت دندان های شما شده و به جای درست خودشان می‌رسند. البته باید بدانید که این نوع درمان طول درمانش نسبت به درمان های دیگر ارتودنسی ها بیشتر است.

چگونه می توان ارتودنسی شیشه ای گرفت؟

در واقع در مراحل درمانی، شما باید در اولین مراجعه به پزشک ارتودنتیست سلامت دهان و دندان تان ارزیابی شود و در مورد گزینه های درمانی مناسب برای شرایط شما صحبت شود. پس از اینکه ارتودنتیست ارزیابی دندان و دهان شما را انجام داد، با استفاده از اسکنر سه بعدی از داخل دهانتان عکس دیجیتالی بر می دارد. این عکس به شما این امکان را می دهد که شما قبل و بعد از درمان، دندان های خودتان را ببینید. در نتیجه دندانپزشک می‌تواند پیشرفت شما را در طول درمان کنترل کند. این کار با استفاده از یک برنامه مخصوص ارتودنسی انجام می شود.

قبل از اینکه درمان شما شروع شود با استفاده از عکس سه بعدی می توانید مرحله به مرحله درمان خودتان را ببینید و می‌توانید متوجه شوید که در هر مرحله باید منتظر چه چیزی باشید. پس از اینکه پزشک به این نتیجه رسید که مشکلات دندانی شما به حدی هستند که بتوانید از ارتودنسی شیشه ای برای درمان آن ها استفاده کنید، با استفاده از عکس دندان شما سفارش ارتودنسی را می ‌دهد. این ارتودنسی در لابراتوارها ساخته می شود و پس از چند هفته آماده دریافت هستند.

هر ارتودنسی باید سه تا چهار هفته یک بار تعویض شود و در طی این مدت شمار باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا پیشرفت تان را ارزیابی کند.

همچنین در هر بار یک مجموعه جدید از ارتودنسی شیشه ‌ای دریافت می کنید.

هزینه استفاده از ارتودنسی شیشه‌ ای چقدر است؟

قیمت ارتودنسی نسبت به موارد مختلفی اعلام می ‌شود. این موارد عبارتند از:

 • شدت مشکل
 • طول درمان
 • نوع ارتودنسی
 • تبحر پزشک ارتودنتیست
 • محل زندگی شما
 • محل قرار گیری پزشک ارتودنتیست و غیره

پس نمی توان برای تمام افراد یک هزینه را در نظر گرفت. حتی اگر دو نفر مشکلی مانند هم داشته باشند و بنوانند از ارتودنسی شیشه ‌ای برای درمان استفاده کنند، مطمئنا طول درمان شان با همدیگر متفاوت است. بنابراین می تواند تغییر قیمت ایجاد کند؛ ولی در کل باید بدانید که هزینه انجام ارتودنسی شیشه ای و یا نامرئی بالاترین هزینه را در مدل های ارتودنسی دیگر دارد.

در حین استفاده از ارتودنسی نامرئی و شیشه ای چه مراقبت هایی را باید انجام دهیم؟

همانطور که گفته شد، شما از طریق برنامه می توانید پیشرفت خود را ببینید، خواهید دید که هر هر هفته لبخند شما جدید و صاف تر می شود. برای دستیابی به نتایج مطلوب مهم است که شما حداقل ۲۰ الی ۲۲ ساعت در طول شبانه روز از ردیف کننده های خود استفاده کنید. شما در حین انجام برخی از کارهای واجب می توانید آن را از روی دندان تان بردارید. این کارها عبارتند از:

 1. مسواک زدن
 2. غذا خوردن
 3. نخ دندان کشیدن
 4. شستن بریس نامرئی

اگر شما تمام موارد گفته شده را به خوبی رعایت کنید، مطمئنا نتیجه مطلوب دریافت خواهید کرد. اما اگر انجام این کارها را پشت گوش بیاندازید در کنار اینکه درمان شما انجام نمی شود و هزینه گزافی را پرداخت می کنید، می تواند باعث آسیب رساندن به دندان اصلی خودتان هم شود و پوسیدگی، تغییر رنگ و خرابی بر روی دندان و لثه تان به وجود بیاورد.

ارتودنسی شیشه ای

مقایسه ارتودنسی شیشه ای با ارتودنسی فلزی

 • ارتودنسی های شفاف نامرئی یا شیشه ای که به آن ارتودنسی اینویزیلاین هم گفته می‌شود. به دلیل نوع طراحی و مواد به کار رفته در تولید آن بسیار گران تر از بریس های فلزی هستند. همچنین آنها کمی بزرگتر از مهاربندهای فلزی می باشند.
 • ارتودنسی شفاف نسبت به بریس فلزی مستعد آسیب دیدگی هستند. به این دلیل که مواد استفاده شده در آن دوام کمتری دارند؛ بنابراین ممکن است به دلیل تعمیرات متحمل هزینه‌های اضافی شوید.
 • به دلیل جنس پلاستیکی این نوع ارتودنسی، در حین خوردن مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی ممکن است رنگ آن تغییر پیدا کند و در معرض لک شدن قرار بگیرند.
 • بریس های شفاف نسبت به بریس فلزی طرفداران بیشتری برای ترمیم دندان ها دارند؛ اما فقط برای موارد اصلاح ساده استفاده می‌شوند و توانایی درمان مشکلات پیچیده را ندارند.

همچنین شما چه در زمانی که از بریس های شفاف و چه زمانی که از بریس های فلزی استفاده می کنید، ضروری است که بهداشت دهان و دندان خود را به درستی انجام داده و از آن ها مراقبت کنید. شما یک روال مناسب برای بهداشت دهان و دندان و تان باید در نظر بگیرید و همیشه باید مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را انجام دهید.

توصیه می شود بعد از هر وعده غذایی این کا را انجام دهید تا ذرات غذایی که ممکن است وارد ارتودنسی و دندان شود را از بین ببرید.

بیشتر بخوانید :

منظور از ارتودنسی ساده چیست ؟