ارتودنسی و تغییر چهره

ارتودنسی یکی از تخصص های دندانپزشکی است که برای سازماندهی مجدد دندان های نامنظم و رفع نقایص آنها کار می کند، به عنوان مثال دندانهای کج، شلوغ و دور از هم وجود دارد و برای خلاص شدن از این نقایصی که ممکن است با این دندان ها ایجاد شود و یا مشکلات گفتاری یا جویدن که به کمک ارتودنسی حل می شوند. ارتودنسی گاهی اوقات به عنوان یک فرآیند پیشگیرانه استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که دندان ها به روشی مناسب رشد می کنند و بعدا در معرض تغییر شکل نیستند.

ارتودنسی مناسب چه افرادی است؟

 1. افرادی که فک های آن ها در وضعیت مناسبی قرار ندارند و با ارتودنسی قابل صاف شدن هستند.
 2. افرادی که لثه آن ها بیماری است.
 3. اینکه بیمار از عوارض جانبی ارتودنسی کاملا آگاه است و بنابراین از مکانیسم جلوگیری از این عوارض آگاهی دار، یعنی دارای درجه بالایی از بهداشت دندان است.
 4. اینکه بیمار از هیچ بیماری که ممکن است در درمان دندان اختلال ایجاد کند رنج نمی برد.

ارتودنسی و تغییر چهره

افرادی که نمی توانند ارتودنسی را انجام دهند چه کسانی هستند؟

افرادی که به بهداشت دهان و دندان اهمیت نمی دهند زیرا بریس ها احتمال پوسیدگی دندان را افزایش می دهند.

دیابتی ها زیرا اصلاح دیابت خطر پوکی استخوان را افزایش می دهد.

مبتلا به عفونت های مزمن لثه.

افراد سیگاری سنگین زیرا بریس های همراه با سیگار کشیدن منجر به ضعف قابل توجه دندان ها می شوند.

مواردی که نیاز به نصب ارتودنسی دارند؟

ارتودنسی زمانی ضروری می شود که فرد از ظاهر دندان خود رنج می برد و این امر بر روان و اعتماد به نفس وی تأثیر می گذارد. شخصی که از دندان های نامنظم رنج می برد با قرار دادن دست خود بر روی دهان هنگام خندیدن سعی می کند عیب های خود را پنهان کند و گاهی اوقات با این ماده رشد می کند تا از اختلاط با افراد جلوگیری کند. برای افرادی که مشکلات جویدن دارند، فرآیند جویدن مهم است زیرا بخشی از فرآیند هضم غذا در نظر گرفته می شود، جایی که غذا از طریق دندان به صورت مکانیکی هضم می شود و در صورت بروز مشکلات جویدن، این مشکلات به مشکلات سلامتی در سطح آرواره ها و دندان های اطراف دندان ها تبدیل می شود.

وجود مشکلات گفتاری، بی نظمی دندان ها در تلفظ حروف منجر به مشکلاتی می شود و مطالعات نشان داده است که هجده حرف الفبا برای تلفظ صحیح آنها به وجود دندان احتیاج دارند. به عنوان مثال حروفی وجود دارند که هنگام تلفظ دهان باید تلفظ شوند، اما اگر دندان های بالایی هنگام گاز گرفتن به قسمت پایینی لمس نکنند، حرف به اشتباه تلفظ می شود. از ارتودنسی مشارکت می توان در درمان برخی از بیماری ها مانند شکاف لیپاند کام و برخی موارد آپنه خواب استفاده کرد.

 

مشکلات دندانی که نیاز به ترمیم ارتودنسی دارند عبارت اند از:

 • همپوشانی دندان ها، همپوشانی دندان های بالا و پایین به طور تصادفی.
 • نقص مادرزادی در فک.
 • اپن بایت، لمس نکردن دندان های بالا و پایین هنگام گاز گرفتن.
 • بایت معکوس، در جایی که دندان های پایین به طور غیر طبیعی از دندان های بالاتر جلوتر هستند.
 • دندان ها از هم فاصله دارند و فضای زیادی بین آنها وجود دارد که اغلب به دلیل بیماری های ژنتیکی است.
 • عدم تقارن دندان ها که ممکن است بزرگتر یا کوچکتر از اندازه طبیعی باشد.
 • وقتی خط میانی دندان های فوقانی با خط میانی دندان های پایین تراز نشود، خط میانی اشتباه است.

 

چگونه می توان بریس را روی دندان نصب کرد؟

مکانیسم کار ارتودنسی به ایجاد فشار سبک، مداوم و آهسته بر روی دندان بستگی دارد تا نتیجه حتی پس از یک دوره مشخص ظاهر نشود. این فشار وارد شده به دندان به غشای پریودنتال اطراف دندان منتقل می شود که دندان را به استخوان متصل می کند، غشای لثه به نوبه خود منبسط شده و آن را فشار می دهد. این منجر به شل شدن دندان در جای خود می شود و استخوان در جاهایی شکسته می شود که در محل بازسازی استخوان تحت فشار قرار می گیرند در مکان های انبساط و این باعث ایجاد تصویر جدیدی از دندان می شود، به این معنی که ارتودنسی به آن ساختار داده است.

نکات بهداشتی و مراقبتی پس از انجام ارتودنسی

 1. بیمار ممکن است در ابتدای عمل ارتودنسی از ارتودنسی احساس درد و ناراحتی کند تا زمانی که به آن عادت کند، در صورت افزایش احساس درد می توان از مسکن استفاده کرد.
 2. چیزهای سرد بعد از قرار ملاقات بخورید زیرا درد را کاهش می دهد.
 3. استفاده از موم، ماده ای است که روی قطعات تیزکننده تقویم قرار می گیرد، زیرا این ماده با نقش محافظتی صاف می شود که از اصطکاک بریس ها با لثه جلوگیری می کند.

به طور کلی، دندان ها باید بعد از هر وعده غذایی با خمیر دندان حاوی فلوراید شسته شوند تا باقیمانده مواد غذایی لخته شده، با در نظر گرفتن کمبود فشار یا خشونت برای آسیب نرساندن بریس ها. از خوردن غذاهای جویدنی یا چسبناک و همچنین غذاهای جامد خودداری کنید.

 1. استفاده از شستشوی دندان با فلوراید.
 2. از محصولات سفید کننده دندان پرهیز کنید زیرا باعث ایجاد ناهمواری و ظاهر بد دندان می شود.
 3. از مسواک ارتودنسی استفاده کنید. استفاده از نخ دندان حداقل یک بار در روز و مشورت با داروساز در مورد نخ دندان مناسب به شما کمک می کند تا سطح دندان ها را از باقی مانده مواد غذایی که ممکن است روی آن جمع شود به خوبی نخ دندان بکشید.

ارتودنسی و تغییر چهره

 

ارتودنسی و تغییر چهره

ارتودنسی می‌تواند به برطرف کردن اختلالات زیادی در فک و چهره افراد کمک کند. افراد بعد از انجام ارتودنسی احساس خوشایندی در مورد ظاهر و چهره شان دارند. اگر کودک داشته باشید ممکن است به فکر مراجعه به متخصص ارتودنسی به خاطر تمام مزایای استفاده از ارتودنسی باشید. هنگامی که متوجه شدید که براکت ارتودنسی برای شما یا فرزندتان مناسب است باید بهترین متخصص ارتودنسی را پیدا کرده و به آن مراجعه کنید. برای انجام درمان ارتودنسی باید موارد زیادی را رعایت کرد تا بهترین نتیجه ممکن حاصل شود و باعث زیبا تر شدن چهره شما شود.

بیشتر بخوانید: