تمامی افراد، از دندان های کج و شلوغ و نامرتب بیزار هستند و در عوض از داشتن دندان های مرتب و صاف و یک‌دست بسیار خوشحال می‌شوند و اعتماد به نفسشان بالا می‌رود. همان طور که می‌دانید مشکلات و ناهنجاری های دندان و فک را می‌توان با روش درمانی ارتودنسی از بین برد؛ اما باز هم می‌بینیم که افرادی به دلیل اینکه نمی‌خواهند لبخند و چهره اشان به دلیل قرار گرفتن سیم و براکت ها بر روی دندان، به هم بریزد، از درمان امتناع می‌کنند و آن را به تعویق می‌اندازند. در این مقاله به بررسی هزینه ارتودنسی ژله ای و معرفی آن می پردازیم.

ما یک خبر خوب برای شما داریم که می‌توانید بدون اینکه چیزی روی دندان هایتان مشخص باشد، توسط ارتودنسی مشکلات دندانی خود را حل کنید. به این روش ارتودنسی ژله ای گفته می‌شود.

ارتودنسی ژله ای چیست؟

ارتودنسی ژله ای در واقع از بریس های نامرئی برای بزرگسالان و نوجوانان طراحی شده است؛ اما برای کودکانی که دندان شیری دارند توصیه نمی‌شود. افرادی که با مشکلات ارتودنسی روبه‌رو هستند و نمی‌خواهند از بریس های فلزی سنتی یا سرامیکی برای درمان دندانشان استفاده کنند، می‌توانند از ارتودنسی ژله ای برای درمان استفاده کنند.

البته این را هم باید بدانید که شما باید با پزشک یک مشورت داشته باشید و پس از آن مشخص شود که آیا می توانید کاندیدای مناسبی برای درمان ارتودنسی ژله ای باشید یا خیر؛ هم‌چنین به ارتودنسی ژله ای، ارتودنسی نامرئی هم گفته می‌شود.

هزینه ارتودنسی ژله ای

انواع ارتودنسی نامرئی

انواع ارتودنسی های نامرئی شامل پرانتز های سرامیکی، بریس های داخلی و ارتودنسی ژله ای یا اینویزیلاین می‌شوند. این ارتودنسی ها می‌توانند مشکلاتی مانند اوربیت، اورجت، دندان های شلوغ، دندان های با فاصله و دندان های کج را درمان و مرتب کنند.

 

  • پرانتز ها یا بریس های سرامیکی

این نوع ارتودنسی، مانند ارتودنسی فلزی و سنتی هستند؛ با این تفاوت که برای صاف کردن دندان ها از براکت هایی استفاده می‌شود که هم رنگ دندان و یا بی رنگ و شفاف هستند. این ارتودنسی ها با رنگ دندان مخلوط شده و باعث می‌شود خیلی کم در معرض دید باشند اما نه به اندازه ارتودنسی ژله ای.

 

  • بریس های داخلی

به این نوع بریس ها، مهاربند های داخلی هم گفته می‌شود که در قسمت داخلی دهان و پشت دندان نصب می‌شوند و هیچکس متوجه حضور آن ها در دهان شما نمی‌شود؛ مگر اینکه از فاصله خیلی نزدیکی مشاهده‌ اش کند.

در این روش ارتودنتیست شما از یک تصویر اسکن شده از دندان هایتان بر روی برنامه های سفارشی کامپیوتر استفاده می‌‌کند تا بتواند این بریس ها را دقیق و مطابق با نوع و شکل قسمت داخلی دندان های شما طراحی کند.

معمولا  این نوع بریس ها برای دندان های جلویی پایین یا بالا استفاده می‌شوند. البته هزینه ارتودنسی های ژله ای بسیار بالاتر از انواع دیگر است؛ به این دلیل که  نصب آن ها بر روی دندان بسیار زمان گیر است و به دقت بسیار زیادی احتیاج دارد.

 

  • ارتودنسی ژله ای

به ارتودنسی های ژله ای بریس های نامرئی و یا شفاف هم گفته می‌شود. این بریس ها از پلاستیک های شفاف با کیفیت بسیار بالا ساخته شده‌اند که روی دندان قرار می گیرند و به هیچ عنوان کسی متوجه نمی‌شود که شما در حال گذراندن طول درمان با ارتودنسی هستید.

البته باید بدانید که ارتودنسی های ژله ای نیاز به طول درمان بیش‌تری دارند. به این دلیل که ممکن است ارتودنتیست شما از نیروی کم و آرام تری برای فشار به دندان هایتان استفاده کند تا بهترین نتیجه را بدهد.

هم‌چنین باید بدانید که هزینه ارتودنسی ژله ای نسبت به تمام موارد دیگر، گران قیمت تر است. به عنوان یک اقدام برای صرفه جویی در هزینه، برخی از بیماران ممکن است ترجیح دهند که از بریس های سرامیکی یا موارد دیگر استفاده کنند. هم‌چنین در صورت لمس لبه های ارتودنسی ژله ای با دندان های جلویی بالا یا پایین ممکن است سایش اتفاق بیفتد و ارتودنسی به مرور بشکند و شما مجبور شوید که مجددا هزینه کنید و یک ارتودنسی ژله ای دیگر سفارش دهید.

با اینکه هزینه ارتودنسی ژله ای بالاست؛ اما یکی از دلایلی که این بریس ها به اولین انتخاب مردم تبدیل شده است، این است که شما در هنگام غذا خوردن، رعایت بهداشت دهان و دندان و مسائلی از این قبیل می‌توانید آن را به طور موقت از دندانتان خارج کرده و پس از انجام امور مربوطه، دوباره آن را سر جایش بگذارید؛ اما این را فراموش نکنید که در طول روز باید ۲۲ ساعت روی دهانتان به طور مرتب باقی بماند و فقط دو ساعت در طول کل شبانه روز می‌توانید آن را بیرون از دهانتان نگه دارید.

 

طول درمان با انواع بریس ها

طول دوره درمان بستگی به وضعیت شما و بریس های نامریی انتخابی شما دارد و به طور معمول از ۱۸ تا ۲۴ ماه باید به دندان قرار بگیرند تا طول درمان شان کامل شوند؛ اما اگر بخواهیم آنها را به صورت جداگانه در نظر بگیریم به این شکل است که:

معمولا طول درمان با بریس های سرامیکی و داخل دهانی همانند بریس های معمولی و سنتی است و بین ۱۸ تا ۲۴ ماه زمان می‌برد تا ناهنجاری را برطرف کنند که البته این به شدت مشکل فرد هم بستگی دارد و ممکن است بیشتر از ۲۴ ماه هم زمان ببرد.

درمان با ارتودنسی های ژله ای معمولا به زمان بیشتری نیاز دارد به این دلیل که عملکرد این نوع ارتودنسی کمی کندتر از بقیه ارتودنسی ها است و ممکن است طول درمان به ۳۲ ماه هم برسد و در مراحل مختلف انجام شود.

 

هزینه ارتودنسی ژله ای

هزینه ارتودنسی  ژله ای تقریبا بیشتر از سایر تودنسی ها و و متغیر است. هزینه ارتودنسی شما با توجه به عواملی تعیین می‌شود که عبارتند از:

  • نوع و مدت زمان درمان
  • محل سکونت بیمار
  • محل قرار گرفتن مطب دندانپزشک
  • تخصص دندانپزشک
  • بیمه دندانپزشکی

پس همانطور که گفته شد هزینه ارتودنسی ژله ای یک رقم مشخص ندارد و نسبت به موارد مختلف ممکن است در افراد متغیر باشد. مهم ترین عامل آن شدت مشکلات دندانی است؛ چون هرچقدر شدت بیشتر باشد، مدت زمان بیشتری زمان می‌برد تا درمان کامل شود. بنابراین هزینه شما هم بالاتر می‌رود.