ارتودنسی یکی از روش های نوین دندان پزشکی است که می تواند مشکلات دندانی را نظیر شلوغ بودن بیش از حد دندان ها، جلو بودن بیش از حد دندان های جلویی، روی هم قرار گرفتن دندان ها، فاصله داشتن بیش از حد دندان ها، مواردی مانند اوربایت، آندربایت و کراس بایت را می ‌تواند برطرف کند.

درمان ارتودنسی شامل روش های مختلفی است که عبارتند از:

 1. ارتودنسی ثابت فلزی
 2. ارتودنسی ثابت سرامیکی
 3. ارتودنسی ثابت بی رنگ
 4. ارتودنسی متحرک فلزی
 5. ارتودنسی متحرک نامرئی یا ارتودنسی دندان ژله ای

در این مقاله بیشتر به ارتودنسی دندان ژله ای می پردازیم؛ اما قبل از آن یک توضیح مختصر در مورد انواع دیگر به شما می دهیم.

ارتودنسی دندان ژله ای

ارتودنسی ثابت فلزی، سرامیکی و بی رنگ

همانطور که از نام این سه نوع ارتودنسی پیداست، تمامی آن ها در زیرمجموعه ارتودنسی های ثابت قرار می گیرند. ارتودنسی های ثابت شامل سیم، براکت و الاستیک هایی می باشد که بر روی تک تک دندان ها قرار گرفته و به مرور با ایجاد فشار برای دندان ها باعث حرکت آن ها می شود و مشکلات دندانی را برطرف می‌کند.

ارتودنسی ثابت دارای جنس سرامیکی، فلزی و یا بی رنگ است که جنس نامرئی یا بی رنگ آن در زیرمجموعه ارتودنسی ثابت سرامیکی قرار می گیرد. در این نوع درمان ارتودنسی از پلاستیک ها و سیم ‌های همرنگ دندان و یا بی رنگ استفاده می ‌کنند تا کمتر قابل دید باشد.

 

ارتودنسی متحرک

به ارتودنسی گفته می شود که شما در حین خوردن، آشامیدن و تمیز کردن دندان تان می توانید آن را از داخل دهان خارج کرده و پس از انجام کارهای مربوط به بهداشت دهان و دندان تان دوباره آن را سر جایش بگذارید.

ارتودنسی های متحرک به دلیل اینکه درد کمتری را را ایجاد می کند از طرفداران طرفداران بیشتری دارند. در نوع فلزی ارتودنسی متحرک، فقط یک سیم بلند از جلوی دندان ها رد می‌ شود که روی همه آن ها کشیده شده و چفت و بست ها در پشت دندان قرار می گیرد و قابل دیدن نیست.

ارتودنسی دندان ژله ای یا بی رنگ

این نوع ارتودنسی هم به گونه ای طراحی و تولید شده است که به هیچ عنوان هیچ چیزی بر روی دندان شما دیده نمی شود. همچنین یکی از انواع ارتودنسی های متحرک، ارتودنسی های داخل دندانی است که در داخل دهان و پشت دندان نصب می شود که در این مورد هم بر روی دندان چیزی قابل مشاهده نیست.

 

ارتودنسی های دندان ژله ای

ارتودنسی دندان ژله ای از جنس پلاستیک بسیار مقاوم ساخته شده است که بی رنگ است و به آن ارتودنسی نامرئی هم گفته می‌شود. در ارتودنسی دندان ژله ای شما باید صبوری بیشتری به خرج دهید؛ به این دلیل که ارتودنسی دندان ژله ای مدت زمان بیشتری برای درمان مشکلات دندانی شما نیاز دارد.

 

انواع ارتودنسی دندان ژله ای یا نامرئی

ارتودنسی ژله ای خودش جزء زیر مجموعه ارتودنسی های نامرئی قرار می گیرد و می تواند به دو دسته پرانتزهای زبانی و ارتودنسی دندان ژله ای تقسیم شود.

 

نحوه نصب ارتودنسی دندان ژله ای

ارتودنسی دندان ژله ای که به آن ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین هم گفته می شود، مراحل مختلفی برای نصبش وجود دارد.

 • ابتدا شما باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کرده و از او مشاوره بگیرید. پزشک ارتودنسی شما در جلسه اول یک عکس سه بعدی از دندانه ایتان می گیرد که بتواند آن را بررسی کند. همچنین مشخص شود که آیا شما می توانید برای درمان مشکلات دندانی تان از این نوع ارتودنسی استفاده کنید یا خیر.
 • پس از این که عکس برداری انجام شد و پزشک دندان و دهان شما را معاینه کرد و مشخص شد که می توانید از ارتودنسی دندان ژله ای برای درمان مشکلات دندانی تان استفاده کنید، وقت آن می رسد که پزشک ارتودنسی شما توسط یک برنامه سه بعدی از پیش تعیین شده با استفاده از عکس سه بعدی دندان، به شما نشان دهد که طول درمان تان به چه شکل خواهد بود و شما در هر مرحله از درمان چه چیزی را باید انتظار داشته باشید. همچنین در این مرحله پزشک هزینه ارتودنسی دندان ژله ای و طول درمان آن را هم برایتان مشخص می کند.
 • پس از آن عکس سه بعدی به لابراتوار های ساخت ارتودنسی ارسال شده و ساخته می شود.
 • در مرحله بعد پزشک ارتودنتیست آن را روی دندان شما قرار می دهد.

 

پرانتز زبانی چیست؟

پرانتزهای زبان یکی از انواع بریس های نامرئی می باشد. این بریس ها به طور سفارشی ساخته می شوند و به دقت زیادی احتیاج دارند. به بریس های زبانی، بریس های لینگوال هم گفته می‌شود. این بریس ها دقیقا همانند بریس های سنتی می‌باشند که از براکت و سیم ها برای تراز بندی دندان و ترمیم مشکلاتش استفاده می‌کنند. معمولا این بریس ها برای دندان های جلویی کاربرد دارد.

آن ها به گونه ای طراحی شده اند که در داخل دهان و پشت دندان‌های جلو نصب می‌شوند. این بریس ها طیف وسیعی از مشکلات را می توانند حل کنند. هم بزرگسالان و هم نوجوانان می‌توانند برای درمان مشکلات دندانی شان از بریس های زبانی یا لینگوال استفاده کنند. این بریس ها به گونه ای بر روی دندان نصب می شود که از روبرو هیچ چیزی مشخص نمی شود و تمام براکت ها و سیم ها از داخل به دندان چسبیده‌اند.

ارتودنسی دندان ژله ای

مزایای استفاده از ارتودنسی دندان ژله 

 1. در این نوع درمان هیچ چیزی بر روی دندان قابل مشاهده نیست.
 2. این نوع ارتودنسی شفاف و بی رنگ می باشد.
 3. این نوع ارتودنسی متحرک است و شما در حین غذا خوردن و رعایت نکات بهداشت دهان و دندان می توانید آن را از دهانتان خارج کنید.
 4. شما در طول شبانه روز می توانید دو ساعت آن را بیرون از دهان تان نگه دارید.
 5. در طول درمان اعتمادبه‌نفس شما حفظ می شود.

 

معایب استفاده از ارتودنسی دندان ژله ای

همانطور که در بالا اشاره شد ارتودنسی دندان ژله ای دارای مزایای بسیار زیادی می باشد؛ اما همانند تمامی درمان ها، این نوع درمان هم می‌تواند عیب‌های خودش را داشته باشد که عبارتند از:

 1. هزینه بالای درمان
 2. مراقبت های بیش از حد
 3. طول درمان در این ارتودنسی بیشتر از سایر انواع درمان های ارتودنسی می باشد.
 4. ممکن است با سایش با دندان های مجاور ترک بخورد و از بین برود.
 5. اگر نکات مراقبتی را رعایت نکنید به مرور پوسیده شده و باید آن را دوباره سفارش دهید.