پستانک ارتودنسی ژله ای محصولی است که مطابق با شکل دهان نوزاد طراحی شده و در هنگام مکیدن در نوزاد موجب احساس رضایت خاطر و راحتی وی می شود. امروزه ارتودنسی بودن، ویژگی لازم و ضروری برای یک پستانک خوب بشمار می آید؛ چون همگام با رشد دهان و دندان نوزاد است. پستانک ارتودنسی ژله ای برای پیشگیری از ناهنجاری دندان ها و مقابله با آن طراحی شده است؛ چون دندان های شیری که زمینه ساز دندان های دائمی است به زودی در خواهند آمد. این محصول باید به گونه ای باشد که اختلالی در رشد طبیعی دهان و دندان نوزاد بوجود نیاورد. سری پستانک نباید شکلی نامتقارن داشته باشد؛ بلکه باید سر پستانک بادامی شکل بوده و حاوی درپوش نیز باشد. همچنین باکس نگهداری و استریلازیسیون نیز داشته باشد.

چه پستانکی مناسب است؟

پستانک ها در طرح ها و سایزهای مختلفی ساخته شده اند. شرکت های بسیاری در این زمینه مشغول فعالیت هستند. پستانک به دلیل ارتباط مستقیم با دهان کودک و نوزاد نقش بسزایی در سلامت کودک و نوزاد دارد؛ بنابراین باید از مرغوبترین و باکیفیت ترین مواد تهیه شوند.

چه پستانک هایی بهتر هستند؟

پستانک یکی از عمده وسایلی است که در دوران کودکی و نوزادی بسیار کاربرد داشته و از لایه ای پلاستیکی، ژله ای یا سیلیکونی برای مکیدن کودکان و نوزادان ساخته شده است. به طور معمول قسمت سیلیکونی یا پلاستیک ضخیم مانع از قورت دادن کودک می شود. بطور کلی بهترین پستانک ها از اینقرارند:

 • پستانک هایی که بر روی آنها منفذ وجود دارد و هوا در آنها جریان می یابد.
 • پستانک هایی که مانع از برخورد کامل قسمت پلاستیکی با صورت نوزاد می شوند.
 • پستانک هایی که طراحی ارگونومیکی داشته و بخوبی روی دهان نوزاد و کودک قرار می گیرند.
 • پستانک ارتودنسی که از پرمصرف ترین و معروف ترین نمونه هاست. این نوع پستانک چون بادامی شکل است از فرم لثه و فک نوزاد و کودک در طول فرایند رشد و استفاده از پستانک محافظت می کند.پستانک ژله ای

نحوه استفاده از پستانک چگونه است؟

پستانک از لوازمی است که کودک از اوان زندگی از آن استفاده می کند. پستانک علاوه بر سرگرم کردن کودک، در هنگام خواباندن وی کاربرد داشته و حس مکیدن را برای او به همراه دارد. کودک با مکیدن آن، آرامش و امنیت پیدا می کند. مکیدن نادرست پستانک می تواند عوارض زیادی در پی داشته باشد. از اینرو والدین باید نحوه استفاده صحیح از این وسیله کوچک و مورد علاقه را به کودک خود یاد داده و از تمام مزایا و معایب آن آگاه باشند.

آیا پستانک عوارض دارد؟

یکی از عوارض و مضرات استفاده از پستانک اینست که کودک یا نوزاد به پستانک عادت کرده و تا چند سال از آن استفاده می کنند. اگر مکیدن پستان بیشتر از 4 سال طول بکشد، بر روی شکل گیری دندان ها تأثیر منفی خواهد گذاشت. از جمله مسائل و مشکلات والدین، چگونگی گرفتن پستانک از کودکان است. در این زمان، بهترین کار صحبت با پزشک نوزاد و کم کردن آن به مرور زمان است.

انواع پستانک

بسیاری از کارشناسان صنعت نوزادی معتقدند که کیفیت، زیبایی و از همه مهمتر ارتودنسی بودن آن نقش بسزایی در انتخاب این نوع پستانک ها دارد. این پستانک ها دارای منافذی برای جریان هوا بوده و مانع از تعریق پوست صورت نوزاد می شود. جنس این پستانک از سیلیکونی یا ژله ای بوده و میتوان از دسته آن بعنوان دندان گیر استفاده کرد. سیلیکونی بودن سری پستانک در مقایسه با لاتکس انعطاف پذیری کمتری داشته و دوام و ماندگاری آن بسیار بالاتر است. با استفاده از حلقه ای که روی آن تعبیه شده می توان با یک بند آن را به لباس نوزاد آویزان کرد. بنایراین حلقه از افتادن پستانک و آلوده شدن آن و همچنین از گم شدن پیشگیری می کند.

ویژگیهای پستانک ارتودنسی

مجموعه ای از پستانک های مختلف برای نوزادان و کودکان در بازار وجود دارد که می توان آنها را به طرق مختلف خریداری کرد. پستانک ارتودنسی یکی از انواع پستانک هاست. سری پستانک ارتودنسی مطابق با سینه مادر طراحی شده و با فشار یکنواخت روی لثه، آسیبی به ساختار فک وارد نمی کند. دسته آن بصورت ارگونومیکی طراحی شده و با قرارگیری راحت روی دهان نوزاد سبب تحریک پوست و آسیب به آن نمی شود. بطور کلی این ویژگیها بصورت زیر بیان می شوند.

 • سایزهای مختلفی دارد.
 • از بدو تولد قابل استفاده است.
 • منافدی در قسمت جلوی پستانک برای جریان هوا تعبیه شده است.
 • سری پستانک ارتودنسی است.
 • فاقد بو و مزه است.
 • از دسته آن به عنوان دندانگیر استفاده می شود.
 • قابل شستشو و استریل است.
 • هیچ گونه مواد مضری در آن بکار نرفته است.
 • حلقه دستگیره آن ایمن و بدون خطر است.

فواید و مزایای استفاده از پستانک ارتودنسی ژله ای

محبوب ترین وسیله ای که می تواند گریه کودک را بند بیاورد پستانک است. کودکان علاقه وافری به پستانک داشته و با وجود آن کمتر گریه کرده و با آن بسیار سرگرم می شوند. استفاده از پستانک ارتودنسی فواید زیر را در پی دارد:

 • علایم ریفلاکس نوزادان و مشکلات گوارشی را کاهش و بهبود می دهد.
 • باعث افزایش وزن در نوزادان می شود.
 • بیشتر از پستانک های قدیمی کودکان را آرام و سرگرم می کند.
 • ریسک پوسیدگی دندان را در آنها پایین می آورد.
 • مواد بکار رفته در آن ها کاملاً بی خطر بوده و ضرری برای نوزادان ندارد.

ویژگی های پستانک ارتودنسی

در گذشته از پستانک های ساده به منظو آرام و سرگرم کردن کودک استفاده می شد. اما در حال حاضر شرکت های تولید کننده دستگاه های ارتودنسی، نوعی پستانک طراحی کرده اند که از بروز مشکلات مربوط به فک و دندان های کودکان پیشگیری می کند. این پستانک ها به گونه ای طراحی و ساخته می شوند که حداقل آسیب را به ساختار دهان، دندان و فک وارد می آورد. ساختار این پستانک ها شبیه نوک سینه مادر است.

وقتی کودک پستانک را می مکد، فشار اضافی از روی لثه ها و دندان های شیری در حال رشد کاملاً برداشته می شود. مطالعات زیادی بر روی استفاده از پستانک های ارتودنسی انجام شده است. تحقیقات نشان می دهد کودکانی که از پستانک های ارتودنسی استفاده می کنند در آنها کمتر مشکلاتی همچون اپن بایت و اوربایت دیده می شود.

پستانک ارتودنسی ژله ای