آیا شما هم پیرامون ” ارتودنسی ثابت فک بالا ” سوالاتی دارید؟ برای اینکه با ارتودنسی ثابت فک بالا بیشتر آشنا شوید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

استفاده فراوان جراحی فک بالا در شش سال گذشته سبب تصحیح مشکلات دندان و چهره شده است. هدف هر یک از متخصصان ارتودنسی و جراحان فک و دهان باید به وجود آوردن چهره و دهانی زیبا برای این گروه از افراد باشد. امروزه در کشورهای اروپایی با روش ارتودنسی به کمک کورتیکوتومی به نام ارتودنسی سریع برای درمان استفاده می شود.

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت فک بالا

ارتودنسی ثابت فک بالا

ارتودنسی ثابت به این معناست که بیمار نمی تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خود خارج نماید و ارتودنسی به صورت ثابت بر دهان متصل شده است. مدت زمان درمان ارتودنسی ثابت معمولا دو ساله می باشد اما می تواند با توجه عوامل مختلف این مدت کم یا زیاد گردد.

از جمله این عوامل: سن بیمار، سرعت جابه جایی دندان ها و نوع ناهنجاری می توانند تاثیرگذار باشند. برخی از افراد این سوال برایشان پیش می آید که آِیا امکان ایمپیلنت قبل از ارتودنسی وجود دارد؟ در جواب به این سوال باید گفت که ابتدا فرایند مرتب سازی دندان ها توسط متخصص با ارتودنسی انجام می گردد و سپس به اپمپیلنت می پردازند.

در درمان به روش ارتودنسی ثابت بیمار مکلف به حضور در مطب دکتر حداقل هر یک ماه   می باشد.

ویژگی های مثبت ارتودنسی ثابت

 • سبب به وجود آمدن لبخند زیبا در افراد می شود.
 • به دلیل ثابت بودن ارتودنسی طول دوره درمان کاهش پیدا می کند.
 • محدودیت استفاده برای کسی ندارد.
 • به دلیل غیرمتحرک بودن ارتودنسی، تعداد مراجعات دکتر کمتر شده و در نتیجه هزینه درمان مرقون به صرف تر خواهد بود.
 • صحبت کردن را بهبود می بخشد.

ویژگی های منفی ارتودنسی ثابت

 • می تواند موجب لکه دار شدن دندان گردد.
 • وجود بریس ها می تواند به لثه آسیب برساند.
 • وجود سیم ها مانع شست و شو دهان می شود.

هدف ارتودنسی ثابت

هدف از درمان دندان با ارتودنسی ثابت، بهبود کارکرد دهان و دندان، جابه جایی آسان دندان ها، بهبود زیبایی دهان و دندان و در نتیجه آن افزایش اعتماد به نفس در فرد می شود.

نشانه های ناهنجاری فک

ارتودنسی ثابت فک بالا

ارتودنسی ثابت فک بالا

 1. ناتوانی در جویدن غذا: به دلیل عدم انطباق دو فک بالا و پایین در هنگام جویدن، صحیح بر روی هم قرار نمی گیرند و غذا کامل در دهان جویده نمی شود و مشکلاتی همچون مشکلات معده، هضم و بیماری های دیگر را به دنبال خواهد داشت.
 2. تنفس غیر طبیعی: افرادی که دچار این مشکل هستند معمولا در هنگام خواب با دهان نفس می کشند که خود باعث ورود آلودگی به داخل دهان و تنگی فک می گردد اما اگر این تنفس با بینی انجام گردد از بروز این نوع از مشکلات جلوگیری می شود.
 3. ظاهر غیر عادی: تغییر شکل صورت افراد یکی از بارزترین علائمی است که در ظاهر دیده می شود. معمولا کودکانی که در بچگی پستانک می خوردن یا ناخن های انگشت خود را می خوردند در سن های پایین دچار بی نظمی فک می شوند و برای کودک وجود یک چهره نامناسب منجرب به عدم اعتماد به نفس می شود.

بهترین زمان برای ارتودنسی ثابت فک بالا

ارتودنسی ثابت فک بالا

ارتودنسی ثابت فک بالا

در هر دوره سنی و زمانی فرد می تواند اقدام به ارتودنسی دندان های خود کند ولی هرچه سن افراد بیشتر می شود دندان ها با سرعت کمتری جابه جا می شوند. اما بهتر است که بیمار قبل از بلوغ به متخصص برای ارتودنسی فک های خود مراجعه نماید تا بتوان از رشد نادرست فک ها جلوگیری کرد. بهترین زمان برای ارتودنسی فک بالا بین 7 تا 13 سال می باشد.

نکاتی که باید بعد از نصب ارتودنسی فک بالا رعایت نمود:

 1. از خوردن غذاهای که نیاز به جویدن فراوان دارد، خودداری کنید.
 2. از خوردن تنقلات اجتناب نمایید.
 3. از انجام ورزش های که ممکن است که به دهان و سر ضربه وارد شود، بپرهیزید.
 4. به صورت مداوم به شست و شو دهان و دندان ها بپردازید.
 5. در صورت آسیب دیدن بریس ها به دکتر مراجعه کنید.
 6. مراجعه مرتب و منظم برای چکاب دندان ها نزد متخصص

عوامل تاثیرگذار بر ارتودنسی ثابت فک بالا

مهم ترین عامل تاثیرگذار بر ارتودنسی فک بالا، ساختار چهره، فک و ژنتیک می باشد.

عوامل دیگر مانند: افتادن زود هنگام دندان های شیری، التهاب و سرخی دهان و دندان ها، عدم شست و شو مداوم دهان از عوامل تاثیرگذار بر تشخیص الزام ارتودنسی فک بالا می باشد.

درمان ارتودنسی ثابت فک بالا

ارتودنسی ثابت فک بالا

ارتودنسی ثابت فک بالا

اساسی ترین نکته در درمان ارتودنسی ثابت فک بالا، سن بیمار و همین طور مقدار و میزان عارضه می باشد. به این دلیل که اگر بیمار متخصص یک کودک با سن پایین باشد برای ارتودنسی فک نیاز به هدگیر می باشد. هدگیر وسیله است که یک قسمت آن به سر یا پیشانی و قسمت دیگر جهت انجام ارتودنسی به فک متصل می گردد. در بزرگسالان در صورت حاد نبودن مشکل با استفاده از براکت ها توسط متخصص به درمان می پردازند اما اگر عارضه شدید باشد علاوه بر ارتودنسی فک بالا نیاز به عمل صورت و فک می باشد.

متخصص موظف است که نکات بهداشتی را در حین کار رعایت کند تا منجرب به غفونت و مشکلات دیگر نشود.

هزینه ارتودنسی ثابت فک بالا

معمولا در میان متخصصان ارتودنسی فک بالا نسبت به ارتودنسی فک پایین هزینه بیشتری به دنبال دارد. البته موارد بسیاری در تعیین قیمت دخیل هستند.

با توجه به تعرفه قیمت ها در سال 98 هزینه ارتودنسی ثابت یک فک با ریتینر برای هر فرد در تهران مبلغی حدودا 9 میلیون ریال و هزینه براکت بین 2 میلیون تا 6 میلیون ریال با توجه به جنس براکت، متغییر است.

میزان درد ارتودنسی ثابت فک بالا

احتمال دارد بیمار در اوایل درمان ارتودنسی دچار درد های طاقت فرسایی شود که به مرور زمان کمتر خواهد شد. با توصیه متخصص خود در طی فرایند درمان از مسکن های مختلف استفاده نمایید.

چطور در ارتودنسی ثابت فک بالا می توان به نتیجه مطلوبی رسید؟

در طول درمان بیمار ملزم به اجرا نکاتی می باشد که متخصص بیان نموده همین طور باید هر چند مدت جهت چکاپ به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. اجرا هر یک از نکاتی که در بالا متن ذکر شد، می تواند در روند بهبود و سرعت درمان موثر واقع گردد.