ارتودنسی خفیف چیست؟ ارتودنسی خفیف چه کاربردی دارد؟ ارتودنسی خفیف چه ویژگی هایی دارد؟ ارتودنسی خفیف مزایا و معایب ؟ افرادی که دارای دندان‌های کج و نامرتبی هستند با استفاده از مهاربندها می‌توانند به تحولاتی چشمگیر و گاه تغییردهنده دست یابند. بااین‌حال بریس ها مشکلات دندان را سریع رفع نمی‌کنند. درمان ارتودنسی متداول با بریس های ثابت معمولاً 12 تا 18 ماه و گاهی اوقات بیشتر طول می‌کشد. این شامل صاف کردن دندان‌های جلو و عقب و اطمینان از لزوم صحیح بودن دندان‌های جلو و عقب است.

برای برخی از افراد  وجود یک سال یا بیشتر مهاربندهای چسبنده بر روی دندان‌ها این افراد می‌تواند ناامیدکننده باشد. به‌خصوص هنگام مقایسه بریس ها با روش‌های درمانی سریع‌تر مانند روکش.

ارتودنسی خفیف

بریس های نامرئی

بریس های نامرئی نوعی از بریس ها هستند که اصلاً قابل‌مشاهده نیستند. به‌عنوان‌مثال بریس های لینگوال در پشت دندان‌های شما ثابت می‌شوند و باعث می‌شود آن‌ها کاملاً دیده نشوند.

ارتودنسی خفیف، نامرئی

بریس های سریع

بریس های سریع نوعی از بریس ها هستند که در درمان‌های کوتاه‌مدت ارتودنسی وجود دارد که دندان‌های کج و نامرتب را در عرض چند ماه صاف می‌کنند. این نوع بریس ها وسایل شامل بریس های ثابت به رنگ دندان است. بریس های روشن و مهاربندهای مقطعی (که در پشت شش یا هشت دندان جلو متصل می‌شوند)

متأسفانه، بدون شک ارتباط نادرستی با بیماران پیرامون درمان ارتودنسی کوتاه‌مدت صورت گرفته است و برخی از تبلیغات کاملاً گمراه‌کننده است. بسیاری از این بریس ها سریع‌تر از بریس های ثابت دندان حرکت نمی‌دهند. سرعت حرکت دندان توسط عوامل بیولوژیکی تعیین می‌شود  نه بریس. آن‌ها به‌سادگی سریع‌تر کار می‌کنند زیرا کار بسیار کمتری انجام می‌دهند. این نوع بریس ها به‌جای اینکه دندان‌های جلو و عقب شمارا صاف کنند و نیش شمارا اصلاح می‌کنند؛ آن‌ها به‌راحتی دندان‌های جلوی شمارا تراز می‌کنند.

این لزوماً چیز بدی نیست و بریس های کوتاه‌مدت می‌توانند انتخاب خوبی باشند اگر فقط نگران دندان‌های کج یا شلوغ جلوی خود باشید. مهم است که گزینه‌های خود را در نظر بگیرید.

ارتودنسی خفیف، سریع

آیا بریس های کوتاه‌مدت برای شما مناسب هستند؟

اگر به فکر ارتودنسی کوتاه‌مدت هستید، توصیه می‌کنیم به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید که درمان متداول را نیز برای مشاوره ارائه دهد. آن‌ها قادر خواهند بود جوانب مثبت و منفی هر گزینه را توضیح دهند و به شما کمک کنند مهاربندی را انتخاب کنید که بهترین نتیجه طولانی‌مدت را برای شما به ارمغان بیاورد، یعنی یک‌راه حل سفارشی به‌جای ارائه فقط یک محصول به شما ارائه دهد.

مشکلات فک شما ممکن است در ابتدا اولویت به نظر نرسد. بااین‌وجود، دندان‌هایی که به‌درستی روی‌هم نیش نمی‌زنند، در برخی موارد باعث مشکل در غذا خوردن و حتی درد در فک و سردرد می‌شوند. به‌طور بالقوه ممکن است پس از درمان فقط دندان‌های جلویی، گزش شما بدتر شود. همچنین توجه به این نکته مهم است که همه افراد برای درمان کوتاه‌مدت ارتودنسی مناسب نیستند، خصوصاً افرادی که دارای مشکلات پیچیده دهان و دندان هستند.

گاهی اوقات لازم است که درمان کوتاه‌مدت ارتودنسی با درمان‌های ترمیمی مانند باندینگ، کانتورینگ و روکش دندان  ترکیب شود تا نتیجه خوبی حاصل شود. با استفاده از بریس های معمولی، زمینه‌های بیشتری برای اصلاح موقعیت دندان‌های شما فراهم می‌شود  و از انجام اقدامات بعدی جلوگیری می‌شود.

در سال‌های اخیر اقدامات قانونی مرتبط با درمان کوتاه‌مدت ارتودنسی افزایش‌یافته است. این عمدتاً به دلیل درمان دندان‌پزشکان مشکلاتی است که از حد مهارت آن‌ها خارج است و تجربه عیب‌یابی مؤثر را ندارند.

درنهایت، ارتودنسی کوتاه‌مدت جای خود را دارد و معمولاً همیشه گزینه صحیح‌تری نسبت به روکش برای صاف کردن دندان است. فقط مطمئن شوید که یک پزشک باتجربه پیداکرده‌اید و همه خطرات و محدودیت‌های مربوط به درمان خود را درک می‌کنید.

برخی از بیماران پس از برداشتن بریس های خود ناامید می‌شوند زیرا هنوز مجبور به استفاده از تجهیزات ارتودنسی هستند. بااین‌حال، خوشحال خواهید شد اگر بدانید که نگهدارنده ها بسیار کمتر از بریس ها برای شما ناراحت‌کننده هستند.

نگه‌دارنده وسیله‌ای است که به نگه‌داشتن دندان در موقعیت جدید خود کمک می‌کند درحالی‌که استخوان فک به تراز جدید عادت می‌کند. آن‌ها از کج شدن دندان‌های شما بعد از برداشتن بریس ها جلوگیری می‌کنند. متخصص ارتودنسی ممکن است یک نگه‌دارنده دائمی که در داخل دندان‌های شما ثابت است، قرار دهد، اما نگه‌دارنده‌های متحرک امروزه بسیار رایج هستند. یک نگه‌دارنده متحرک دارای یک قطعه پلاستیکی شکل به سقف دهان شما و یک سیم فلزی است که در قسمت خارجی دندان شما قرار می‌گیرد. هنگام خوردن می‌توان آن را باز کرد و نیازی به پوشیدن مداوم آن نخواهید داشت.

درحالی‌که بریس را دردهان خوددارید، کمی احساس ناراحتی می‌کنید، اما بیشتر بیماران به‌سرعت به مدیریت بریس های خود عادت می‌کنند. به‌طورکلی، مزایای داشتن بریس قطعاً از چند معایب جزئی آن بیشتر است. وقتی بریس ها برداشته می‌شوند، با یک لبخند صاف روبرو می‌شوید. دهان و دندان شما نه‌تنها ازنظر زیبایی از جذابیت بیشتری برخوردار است، بلکه دندان‌هایی که به‌خوبی مرتب‌شده‌اند نیز صحبت و جویدن صحیح را برای شما آسان می‌کنند. تا زمانی که نگه‌دارنده خود را به مدت‌زمان توصیه‌شده بپوشید، می‌توانید انتظار داشته باشید که از مزایای بریس ها برای سال‌های آینده بهره‌مند شوید.

زمان تقریبی گذاشتن بریس ها در دهان

نتایج استفاده از بریس بسته به فاکتورهای زیادی ازجمله تراکم استخوان، شدت عدم تطابق و حتی سن بیمار متفاوت خواهد بود. بااین‌حال، معمولاً در طی چهارتا شش هفته متوجه تغییرات خواهید شد. در طی چند ماه، دیگران ممکن است متوجه شوند که بریس های شما باعث صاف شدن دندان‌های شما شده‌اند. هر بار که بریس های خود را تنظیم می‌کنید یا بریس جدیدی را دردهان خود می‌گذارید، دندان‌های شما کمی صاف‌تر می‌شوند. بسته به میزان کج بودن دندان‌های شما ممکن است چند سال طول بکشد تا روند بریس ها به پایان برسد، اما باگذشت زمان از دندان‌های صاف خود لذت خواهید برد. شما به‌طورمعمول هر چهارتا شش هفته با متخصص ارتودنسی خود ملاقات خواهید کرد.