مزایای ارتودنسی الاینر یا اینویزیلاین

بدون نصب دردناک و قابل تمیز کردن آن‌ها

در این مقاله سعی شده تا به بررسی ارتودنسی الاینر پرداخته شود و سوالاتی که در دهن شما در مورد ارتودنسی الاینر است برطرف شود؛ امید است در پایان اطلاعات مفیدی در مورد ارتودنسی الاینر کسب نمائید.

بریس های اینویزیلاین نوعی قالب پلاستیکی هستند که روی دندان‌ها نصب می‌شوند و به‌راحتی قابل جدا شدن هستند. نتایج آن‌ها ممکن است دائمی باشد، اما خود بریس ها ثابت نیستند. درنتیجه کاهش درد یک مزیت عمده این نوع بریس ها است.

تحریک کمتر دهان و لثه

ازآنجاکه در طول درمان هیچ‌چیزی از سطح دندان بیرون نمی‌زند، احتمال بروز زخم‌های شانکر کمتر است و تحریک طولانی‌مدت دهان به‌عنوان عارضه بریس های صاف کننده دندان‌ها می‌باشد.

الاینر

خوردن انواع غذا

هیچ انسداد فلزی برای خوردن انواع خاصی از غذاها وجود ندارد و این بدان معناست که بیماران در طول دوره تراز بندی دندان‌های خود آزادند هر آنچه را که بخواهند بخورند. حتی اگر چیزی در مهاربندها گیر کند، می‌توان آن‌ها را به‌راحتی جدا و تمیز کنند و در عرض چند دقیقه دوباره دردهان قرار دهند.

آن‌ها عملاً نامرئی هستند

تراز کننده‌های دندان اینویزلاین عملاً قابل‌مشاهده نیستند. این اجازه می‌دهد تا بچه‌ها لبخند خود را بدون از دست دادن اعتمادبه‌نفس  انجام دهند و به بزرگ‌سالان اجازه می‌دهد مشکلات دندان را درمان کنند که در صورت محدود بودن به بریس های فلزی یا سرامیکی، ممکن است از پذیرش آن خجالت بکشند.

منظور از درمان “فاز اول” و “فاز دوم” چیست؟

  • فاز اول که به آن “مداخله زودرس” نیز گفته می‌شود، به درمان ارتودنسی اشاره دارد که قبل از این‌که کودک تمام دندان‌های دائمی خود را داشته باشد، اتفاق می‌افتد. این اتفاق معمولاً در سنین 7-10 سالگی رخ می‌دهد. درمان فاز یک همیشه به‌عنوان یک جایگزین کامل برای مهاربندها عمل نمی‌کند  هدف آن رفع مشکلاتی است که در سنین پایین به‌راحتی برطرف می‌شوند و درمان فاز دو (بریس ها) آسان‌تر است. به بیان ساده، فاز اول از اصلاحات اولیه ساختاری (اسکلتی) مراقبت می‌کند تا بریس ها بتوانند اصلاحات  (دندانپزشکی) بیشتری انجام دهند و کار را به پایان برسانند.
  • برخی از مشکلات ارتودنسی مانند آندربایت / کراس بایت، بزرگ شدن دندان‌ها، شلوغی شدید، دندان‌های جلویی به‌شدت بیرون زده و فک باریک در سنین پایین راحت‌تر است. اصلاح زودرس اغلب پس از رویش دندان‌های دائمی منجر به درمان آسان‌تر و قابل پیش‌بینی‌تری می‌شود. مداخله زودهنگام همچنین می‌تواند نیاز به کشیدن دندان‌های دائمی در آینده را کاهش دهد، عادات مضر مانند مکیدن انگشت شست  زخم‌زبان و مشکلات گفتاری را اصلاح کند، خطر ضربه دندان به دندان‌های جلویی برجسته را کاهش دهد، نیاز به جراحی اصلاحی بعدی را برطرف کند  و اذیت کردن ناشی از کج شدن غیرطبیعی دندان‌ها را کاهش می‌دهد.
  • بین فاز یک و دو، بچه‌ها ممکن است برای حفظ پیشرفت خود از نگه‌دارنده فضا استفاده کنند و باید به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنند تا بتواند رشد فک و دندان را بررسی کند.
  • فاز دوم که گاهی اوقات فقط “درمان فعال” نامیده می‌شود، شامل بریس های کامل است. این نوع بریس ها برای این طراحی‌شده است تا پس از ورود دندان‌های دائمی، صاف کردن دندان‌ها و اصلاح گزش را به پایان برساند.

چه مدت افراد باید از بریس استفاده کنند؟

  • به‌طور متوسط ​​، اکثر بچه‌ها از 1 تا 3 سال از بریس استفاده می‌کنند، اما این می‌تواند برای هر فرد بر اساس رشد و شدت مشکل، بسیار متفاوت باشد. این امر همچنین به همکاری بیمار ازجمله رعایت بهداشت دهان و دندان، استفاده از وسایل کمکی مانند نوارهای لاستیکی طبق دستور، جلوگیری از آسیب رساندن به غذا و نگه‌داشتن تمام قرارهای بعدی بستگی دارد.

من در حال حاضر بزرگ‌سال هستم  آیا باید با استفاده از بریس اذیت می‌شوم؟

  • این‌یک انتخاب ذهنی است، اما بریس ها هنوز هم می‌توانند برای بزرگ‌سالان کاملاً مؤثر باشند و سبک‌های مدرن بسیار کمتر از بریس هایی که بسیاری از بزرگ‌سالان به خاطر می‌آورند مورداستفاده قرار گیرد. در حقیقت، حدود 20٪ از بیماران دارای بریس بیش از 18 سال دارند. بسیاری از بزرگ‌سالان تصمیم می‌گیرند که بریس بگیرند زیرا از کودکی توانایی پرداخت آن‌ها را ندارند و یا با افزایش سن دندان‌های آن‌ها تغییر کرده است. استفاده از بریس، حتی در بزرگ‌سالی، می‌تواند دندان صاف جذاب‌تری به شما بدهد و مشکلات جدی ساختاری را اصلاح کند، بنابراین بسیاری از مردم این سرمایه‌گذاری را ارزشمند می‌دانند.

آیا به‌غیراز زیبا نشان دادن دندان، بریس ها واقعاً لازم هستند؟

  • برخی از افراد ممکن است به دلایل زیبایی بیشتر از بریس استفاده کنند اما همچنین داشتن دندان‌های صاف نیز از دیگر مزیت‌های بریس ها هستند. دندان‌های راست به‌راحتی تمیز می‌شوند که باعث کاهش پوسیدگی دندان و التهاب لثه می‌شود. اصلاح گزش همچنین بسیاری از مشکلات ساختاری را برطرف می‌کند که می‌تواند درد فک را کاهش دهد و جویدن را کمتر دردناک کند.

الاینر

من از بچگی بریس داشتم و از آن‌ها متنفر بودم! آیا آن‌ها هنوز هم آن‌قدر بد هستند؟

  • خیر، ممکن است لذت‌بخش نباشند، اما کمتر ازآنچه به خاطر می‌آورید قابل‌توجه، دردناک و کارآمد هستند. اکنون می‌توانید از براکت های واضح یا Invisalign برای کمتر دیده شدن استفاده کنید و حتی براکت های فلزی “سنتی” نیز بسیار کوچک‌تر از گذشته هستند. سیم‌های جدید فعال‌شده در اثر حرارت، دندان‌ها را با فشار مداوم و تدریجی‌تری حرکت می‌دهند، بنابراین در هر یک از تنظیمات آسیب کمتری می‌بیند و دندان‌ها با سرعت بیشتری دوباره آرایش می‌شوند. فناوری رایانه در ارتودنسی نیز بسیار پیشرفت کرده است، سیم‌ها و براکت های “هوشمند” ای به ما می‌دهد که دندان‌ها را سریع‌تر و با کارآیی بیشتر حرکت می‌دهند.