ارتودنسی دندان تا چه زمانی طول می کشد ؟ برای پیدا کردن پاسخ این پرسش، با ما همراه باشید.

بیماران بزرگسال معمولاً علاقه مند هستند که مدت زمان کوتاهی از بریس ها در هنگام ارتودنسی دندان های خود استفاده کنند؛ اما به طور کلی، این دوره حدود 24 ماه طول می کشد.

برخی از بیماران هم هستند که به کمتر از یک سال زمان نیاز دارند و برخی دیگر نیز به مدت سه سال باید بریس را دهان خود داشته باشند.

ارتودنسی دندان تا چه زمانی طول می کشد ؟

ارتودنسی چیزی نیست که در یک اندازه قرار بگیرد و متناسب با انواع دندان ها باشد. ارتودنسی انواع مختلفی دارد و نمی توان دوره خاصی را برای آن تعیین کرد که فرد بتواند بریس ها را در دهان خود قرار دهد تا دندان هایشان درست شود؛ اما فاکتورهایی وجود دارد که در دوره ای که فرد بریس ها را  در دهان خود قرار دهد، موثر است.

عوامل موثر در طول دوره ارتودنسی

  • نوع درمان

بیمارانی که شرایط  ارتودنسی را دارند اکنون گزینه های مختلفی برای ارتودنسی دندان های خود دارند. بریس های فلزی سنتی و بریس های شفاف دو نوع از ارتودنسی هستند. براکت ها یا استنت های فلزی از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند که آنها را بسیار مقاوم و با دوام می کند.  بریس های دیگر از بریس های فلزی زیباتر به نظر می رسند.

  • سن

بیماران جوان (نوجوانان و کودکان) سریعتر از بزرگسالان نتیجه می گیرند. زیرا فک آن ها در حال رشد است و این منجر به مدیریت آسان دندان های کج و نامرتب آن ها می شود. البته این بدان معنا نیست که بزرگسالان باید دو سال یا بیشتر از  بریس ها استفاده کنند. فاکتورهای زیادی وجود دارد که در طول دوره درمان تأثیر می گذارد.

  • شدت خرابی یا کج بودن دندانها

عامل مهم دیگر شدت بیماری یا شرایط است. فاصله کم دندان ها یا شلوغی در دهان چیزی است که به راحتی قابل درمان است، در حالی که موارد شدیدتر ممکن است بیشتر طول بکشد.

  • همکاری بیمار

بیمارانی که ارتودنسی می کنند باید تمام دستورالعمل های داده شده توسط دندانپزشک را برای اطمینان از درمان موفقیت آمیز دنبال کنند. این شامل مسواک زدن خوب، قرار ملاقات با دندانپزشک و استفاده از دستگاه ارتودنسی طبق دستور پزشک است.

نحوه کاهش زمان قرار دادن ارتودنسی

چند روش برای کاهش زمان لازم برای قرار دادن بریس ها در دهان وجود دارد، فشار به حرکت دندان ها به موقعیت دلخواه کمک می کند، که منجر به کاهش قابل توجهی در زمان درمان شود، چه بیمارانی که ترجیح می دهند ارتودنسی سنتی بگذارند و چه کسانی که از بریس های شفاف مانند Invisalign  استفاده میکنند. بریس های اینویزیلاین فناوری نوآورانه ای است که می تواند درمان موثر و سریع را برای بیماران تضمین کند.

سایر روش های درمانی که باعث کاهش زمان درمان ارتودنسی می شوند، شامل: Acceledent ، Vpro AcceleDen و Vpro می باشند. این روش ها شامل تکنیک هایی هستند که حرکت دندان ها را به سوی حالت صاف تسریع می کنند و این امر منجر به کوتاه شدن زمان درمان می شود.

مدت زمان ارزیابی پزشکی

دندانپزشک به ویژه با توجه به تجربه و درجه تحصیلات پزشکی اش برنامه درمان، میزان علاقه بیمار و سطح کیفیت لازم برای موفقیت آمیز انجام مراحل ارتودنسی، نقش مهمی در طول دوره درمان و نوع درمان دارد. این عوامل اساسی به توضیح تفاوت های بزرگی که می توان در مطب دندانپزشکان یافت، کمک می کند که زمان قرار دادن ارتودنسی معمولاً زمانی که توسط پزشک باتجربه ای قرار می گیرد کمتر است.

تشخیص و خطا در هنگام برنامه ریزی نه تنها منجر به تغییر الگوی درمان در هنگام اصلاح می شود، بلکه منجر به تصمیم گیری دیررس می شود که مانع اجرای برنامه ای می شود که شامل طول دوره درمان اولیه است.

بر خلاف آنچه فن آوری های مدرن نشان می دهد، کاهش دوره های زمانی ملاقات منجر به کمک بیشتر به کنترل درمان می شود و منجر به نتیجه بهتر در مدت زمان کوتاه تری می شود. توجه پزشک به جزئیات و تمرکز وی بر کیفیت بالا به تعیین نتایج ارتودنسی و زمان مورد نیاز برای تکمیل آن نیز کمک می کند.

برخی از پزشکان به دلیل مهارت در استفاده از ارتودنسی، که معمولاً با رضایت بیشتر بیمار از نتایج و قرار ملاقات های کمتر و کوتاه تر همراه است، از حمایت مالی کمتری برخوردار می شوند؛ اما بسیاری از دندانپزشکان می ترسند که کاهش دوره درمان منجر به کاهش سود مالی آنها شود.

آیا دوره ارتودنسی از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است؟

تاثیری که سن، جنس و سطح اقتصادی و اجتماعی بیمار در موفقیت ارتودنسی و تأثیر آن بر آن دارد، چیزی است که به اندازه کافی مطالعه و تعریف نشده است. اگرچه سن عاملی تعیین کننده در طول دوره درمان نیست؛ اما گزارش های زیادی وجود دارد که تایید می کند بیمار جوان تر نسبت به بیمار مسن سریعتر به درمان پاسخ می دهد.

مرحله رشد دندان بسیار مهم است. وجود دندان اولیه در ابتدای درمان نشان دهنده طول دوره درمان است برخی دیگر از عوامل مربوط به انطباق و تعهد بیمار به درمان وجود دارد، مانند حضور وی در زمان تعیین شده، تعهد برای تمیز کردن دندان ها به خوبی و شکسته نشدن دستگاه های مورد استفاده در درمان ارتودنسی و عدم استفاده از لاستیک که به حرکت دندان کمک می کند یا جایگزینی و شکستن بریس ها می تواند مدت زمان درمان را از حدود یک ماه به یک ماه و نیم افزایش دهد.

همچنین مهم است که بدانیم در صورت طولانی شدن زمان درمان، لیمار احساس بی عملی و عدم تعهد می کند. پایبندی به درمان بسیار مهم است و همچنین برای پزشک مهم است که اشتیاق بیمار را در طول روند درمان حفظ کند.

اثرات ارتودنسی

هنوز تأیید نشده است که استفاده از دستگاه های مدرن ارتودنسی در بازار مدت زمان درمان را کوتاه می کند. از نظر نوع بریس های مورد استفاده اعم از فلزی یا سرامیکی یا سنتی یا مدرن تفاوتی بین دستگاه های ارتودنسی وجود ندارد. اگرچه بریس های متحرک تاثیری در دوره درمان ندارند؛ اما با اصلاح اولیه منجر به تأثیر بیشتر در حرکت دندان می شوند. با این حال، مرحله نهایی ممکن است به دلیل کنترل کمتر و کارایی چرخش، طولانی تر شود.

در مورد دستگاه های ثابت کننده، آن ها به بیماران آسایش می دهند، ظاهر عوارض جانبی ناخواسته را کاهش می دهند و نتایج نهایی فک و دندان را ثابت می کنند؛ اما زمان مورد نیاز برای درمان را کاهش نمی دهند.

دانستن مشکل

از اقدامات مهمی که باید در هنگام ارتودنسی انجام شود، تعریف دقیق اهداف درمان است. همچنین برای دندانپزشک مهم است که از بیمار در مورد انتظارات خود سوال کند. پزشک امکان تنظیم برنامه درمان و زمان برای دستیابی به نتایج خاص در زمان تعیین شده وجود دارد و همکاری بین پزشک می تواند به شما کمک کند. دندانپزشکان و ارتودنتیست ها می توانند در صورت همکاری شما دوره درمان را کاهش دهند.

برآورد زمان درمان فردی

یکی از دلایل عمده نارضایتی بیماران از وضعیت فعلی خود عدم تعهد پزشک نسبت به زمان تعیین شده در ابتدا است. بنابراین، هنگامی که پزشک اهدافی را تعیین کرد و آنها را محقق کرد، بسیار مهم است که او یک برنامه ریزی خوب انجام داده و زمان دقیق مورد نیاز را برای اصلاح دندان های بیمار تخمین زده است.

یک روش خوب و موفق برای تخمین بهتر زمان درمان، تجزیه آن به مراحل مختلف است. در هر مرحله پزشک می تواند زمان لازم برای تکمیل این مرحله را تخمین بزند. در نتیجه، می تواند میزان خطا را در تخمین زمان مورد نیاز برای پایان درمان کاهش دهد.

امیدوارم که در این مقاله به پرسش ” ارتودنسی دندان تا چه زمانی طول می کشد ؟ ” پاسخ مناسب داده باشیم.